Columbus Grove District XC Championship Div III
October 24, 2020
Results By Speedy Sneakers Racing
Overall Finish List - Girls
Girls District 2
High School
Qualifying - Teams: 3 Individuals: 12
O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 171 Ellie Will Ft. Recovery 19:43.2 3:57/K 9 TM
2 2 402 Taylor Spencer Waynesfield-Goshen 20:01.9 4:00/K 10 IND
3 3 297 Lillee Stewart Spencerville 20:07.0 4:01/K 11 IND
4 4 147 Erin Downing Columbus Grove 20:17.4 4:03/K 12 TM
5 5 166 Jenna Hart Ft. Recovery 20:35.9 4:07/K 9 TM
6 6 434 Leah Heitkamp St. Henry 20:41.1 4:08/K 10 TM
7 7 433 Katie Kunkler St. Henry 20:41.8 4:08/K 12 TM
8 8 168 Brynn Stammen Ft. Recovery 20:58.3 4:12/K 9 TM
9 9 435 Ally Heath St. Henry 21:32.0 4:18/K 9 TM
10 10 170 Anna Wendel Ft. Recovery 21:33.6 4:19/K 12 TM
11 11 165 Megan Diller Ft. Recovery 21:35.9 4:19/K 10 TM
12 12 167 Hanna Metzger Ft. Recovery 21:38.0 4:20/K 12 TM
13 13 169 Alexis Wendel Ft. Recovery 21:41.4 4:20/K 10 TM
14 14 437 Joscie Evers St. Henry 21:42.1 4:20/K 10 TM
15 15 438 Megan Broering St. Henry 22:03.5 4:25/K 10 TM
16 16 207 Alison Blackford Marion Local 22:09.1 4:26/K 12
17 17 432 Mara Muhlenkamp St. Henry 22:11.8 4:26/K 10 TM
18 18 153 Zoe Stechschulte Columbus Grove 22:22.5 4:29/K 12 TM
19 (< 5) 284 Liviya Benjamin Riverdale 22:26.0 4:29/K 11
20 19 149 Ellie Keehn Columbus Grove 22:32.6 4:31/K 10 TM
21 20 401 Kyra Sutherland Waynesfield-Goshen 22:53.7 4:35/K 10
22 21 151 Emily Schumacher Columbus Grove 22:54.8 4:35/K 12 TM
23 22 152 Jade Siefker Columbus Grove 23:03.7 4:37/K 9 TM
24 23 148 Sabrina Henige Columbus Grove 23:06.9 4:37/K 10 TM
25 24 180 Lola Duncan Hardin Northern 23:10.7 4:38/K 10
26 25 400 Gracy Zechman Waynesfield-Goshen 23:11.2 4:38/K 9
27 (< 5) 285 Kendel Rall Riverdale 23:15.9 4:39/K 9
28 26 150 Abbie Stechschulter Columbus Grove 23:22.0 4:40/K 11 TM
29 27 208 Amy Evers Marion Local 23:25.4 4:41/K 11
30 28 293 Rylie Edgington Spencerville 23:26.4 4:41/K 11
31 (< 5) 199 Emily Morrisey Lima C.C. 23:27.7 4:42/K 9
32 (< 5) 283 Eden Barnes Riverdale 23:46.0 4:45/K 9
33 29 212 Lauren Meiring Marion Local 24:03.3 4:49/K 10
34 30 406 Rylie Barrington Waynesfield-Goshen 24:10.4 4:50/K 12
35 31 178 Makailey Cook Hardin Northern 24:11.3 4:50/K 12
36 32 404 Kyleigh Bigelow Waynesfield-Goshen 24:21.4 4:52/K 11
37 33 403 Gracie Klenke Waynesfield-Goshen 24:23.5 4:53/K 9
38 34 209 Kayla Heitkamp Marion Local 24:27.8 4:54/K 12
39 35 213 Becca Rindler Marion Local 24:27.8 4:54/K 12
40 36 436 Lauren Hartings St. Henry 24:28.3 4:54/K 12 TM
41 37 405 Kennedy Bigelow Waynesfield-Goshen 24:28.7 4:54/K 10
42 38 296 Ella Pohlman Spencerville 24:51.9 4:58/K 9
43 39 210 Grace Homan Marion Local 24:54.9 4:59/K 9
44 (< 5) 272 Alizabeth Demoss Lima Perry 25:45.0 5:09/K 10
45 40 182 Mara Ruhlen Hardin Northern 25:54.5 5:11/K 12
46 41 211 Hannah Meier Marion Local 26:01.4 5:12/K 12
47 42 292 Megan Baughman Spencerville 26:27.0 5:17/K 10
48 43 295 Chloe Orr Spencerville 27:07.1 5:25/K 11
49 44 294 Emma Kyler Spencerville 27:36.5 5:31/K 10
50 45 181 Jenna Legge Hardin Northern 29:18.4 5:52/K 9
51 (< 5) 275 Brooke Miller Lima Perry 29:18.7 5:52/K 12
52 46 179 Paeghton Cook Hardin Northern 32:05.4 6:25/K 9
53 (< 5) 274 Jacquelyne Lynch Lima Perry 32:35.2 6:31/K 10
Detail Team Results - Girls
Girls District 2
High School
Ft. Recovery Finish Position - 1
Team Score (places): 35 Team Score (times): 1:44:27.1 Average Time: 20:53.4
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 171 Ellie Will 9 1 1 19:43.2 19:43.2 0:00.0
2 166 Jenna Hart 9 5 6 20:35.9 40:19.2 0:52.7
3 168 Brynn Stammen 9 8 14 20:58.3 1:01:17.5 1:15.1
4 170 Anna Wendel 12 10 24 21:33.6 1:22:51.1 1:50.3
5 165 Megan Diller 10 11 35 21:35.9 1:44:27.1 1:52.7
6 167 Hanna Metzger 12 12 47 21:38.0 2:06:05.1 1:54.7
7 169 Alexis Wendel 10 13 60 21:41.4 2:27:46.5 1:58.2
St. Henry Finish Position - 2
Team Score (places): 51 Team Score (times): 1:46:40.6 Average Time: 21:20.1
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 434 Leah Heitkamp 10 6 6 20:41.1 20:41.1 0:57.9
2 433 Katie Kunkler 12 7 13 20:41.8 41:22.9 0:58.6
3 435 Ally Heath 9 9 22 21:32.0 1:02:54.9 1:48.8
4 437 Joscie Evers 10 14 36 21:42.1 1:24:37.1 1:58.9
5 438 Megan Broering 10 15 51 22:03.5 1:46:40.6 2:20.3
6 432 Mara Muhlenkamp 10 17 68 22:11.8 2:08:52.5 2:28.6
7 436 Lauren Hartings 12 36 104 24:28.3 2:33:20.9 4:45.1
Columbus Grove Finish Position - 3
Team Score (places): 84 Team Score (times): 1:51:11.2 Average Time: 22:14.2
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 147 Erin Downing 12 4 4 20:17.4 20:17.4 0:34.2
2 153 Zoe Stechschulte 12 18 22 22:22.5 42:40.0 2:39.3
3 149 Ellie Keehn 10 19 41 22:32.6 1:05:12.6 2:49.4
4 151 Emily Schumacher 12 21 62 22:54.8 1:28:07.4 3:11.6
5 152 Jade Siefker 9 22 84 23:03.7 1:51:11.2 3:20.5
6 148 Sabrina Henige 10 23 107 23:06.9 2:14:18.1 3:23.7
7 150 Abbie Stechschulter 11 26 133 23:22.0 2:37:40.2 3:38.8
Waynesfield-Goshen Finish Position - 4
Team Score (places): 109 Team Score (times): 1:54:38.8 Average Time: 22:55.7
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 402 Taylor Spencer 10 2 2 20:01.9 20:01.9 0:18.7
2 401 Kyra Sutherland 10 20 22 22:53.7 42:55.7 3:10.5
3 400 Gracy Zechman 9 25 47 23:11.2 1:06:07.0 3:28.0
4 406 Rylie Barrington 12 30 77 24:10.4 1:30:17.4 4:27.2
5 404 Kyleigh Bigelow 11 32 109 24:21.4 1:54:38.8 4:38.1
6 403 Gracie Klenke 9 33 142 24:23.5 2:19:02.4 4:40.3
7 405 Kennedy Bigelow 10 37 179 24:28.7 2:43:31.1 4:45.5
Marion Local Finish Position - 5
Team Score (places): 141 Team Score (times): 1:58:33.7 Average Time: 23:42.7
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 207 Alison Blackford 12 16 16 22:09.1 22:09.1 2:25.9
2 208 Amy Evers 11 27 43 23:25.4 45:34.6 3:42.2
3 212 Lauren Meiring 10 29 72 24:03.3 1:09:38.0 4:20.1
4 209 Kayla Heitkamp 12 34 106 24:27.8 1:34:05.8 4:44.6
5 213 Becca Rindler 12 35 141 24:27.8 1:58:33.7 4:44.6
6 210 Grace Homan 9 39 180 24:54.9 2:23:28.6 5:11.7
7 211 Hannah Meier 12 41 221 26:01.4 2:49:30.1 6:18.2
Spencerville Finish Position - 6
Team Score (places): 154 Team Score (times): 2:01:59.7 Average Time: 24:23.9
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 297 Lillee Stewart 11 3 3 20:07.0 20:07.0 0:23.8
2 293 Rylie Edgington 11 28 31 23:26.4 43:33.5 3:43.2
3 296 Ella Pohlman 9 38 69 24:51.9 1:08:25.5 5:08.7
4 292 Megan Baughman 10 42 111 26:27.0 1:34:52.5 6:43.8
5 295 Chloe Orr 11 43 154 27:07.1 2:01:59.7 7:23.9
6 294 Emma Kyler 10 44 198 27:36.5 2:29:36.2 7:53.3
Hardin Northern Finish Position - 7
Team Score (places): 186 Team Score (times): 2:14:40.5 Average Time: 26:56.1
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 180 Lola Duncan 10 24 24 23:10.7 23:10.7 3:27.5
2 178 Makailey Cook 12 31 55 24:11.3 47:22.1 4:28.1
3 182 Mara Ruhlen 12 40 95 25:54.5 1:13:16.6 6:11.3
4 181 Jenna Legge 9 45 140 29:18.4 1:42:35.0 9:35.2
5 179 Paeghton Cook 9 46 186 32:05.4 2:14:40.5 12:22.2
Lima Perry Finish Position - 99996
Team Score (places): *** Team Score (times): Average Time:
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 272 Alizabeth Demoss 10 Less Than 5 25:45.0 25:45.0 6:01.8
2 275 Brooke Miller 12 Less Than 5 29:18.7 55:03.7 9:35.4
3 274 Jacquelyne Lynch 10 Less Than 5 32:35.2 1:27:38.9 12:52.0
Riverdale Finish Position - 99996
Team Score (places): *** Team Score (times): Average Time:
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 284 Liviya Benjamin 11 Less Than 5 22:26.0 22:26.0 2:42.8
2 285 Kendel Rall 9 Less Than 5 23:15.9 45:42.0 3:32.7
3 283 Eden Barnes 9 Less Than 5 23:46.0 1:09:28.0 4:02.8
Lima C.C. Finish Position - 99998
Team Score (places): *** Team Score (times): Average Time:
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 199 Emily Morrisey 9 Less Than 5 23:27.7 23:27.7 3:44.5