OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS- CEDARVILLE
Cedarville, OH
Elvin R. King XC Course
Saturday, October 24, 2020 OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:09 PM
Div 1-Boys Race B - 9:30 am Final Results
TEAM SCORING SUMMARY
Final Standings Score | Scoring Order Total Avg. Spread |
1 BeavercreekQ 41 | 2-6-7-9-17(18)(23) 1:22:20 16:28 1:32.8 |
2 CentervilleQ 83 | 8-12-16-20-27(32)(35) 1:25:34 17:07 0:47.2 |
3 SpringboroQ 87 | 5-15-19-22-26(29)(31) 1:25:35 17:07 1:07.7 |
4 BellbrookQ 122 | 1-14-25-38-44(45)(69) 1:26:20 17:16 2:37.2 |
5 Talawanda 125 | 3-10-24-39-49(51)(52) 1:26:33 17:19 2:39.1 |
6 Miamisburg 151 | 4-13-33-43-58(60)(75) 1:28:10 17:38 2:26.0 |
7 Wayne 175 | 11-21-36-50-57(61)(76) 1:29:24 17:53 1:48.5 |
8 Butler 219 | 28-30-46-47-68(72)(79) 1:31:25 18:17 1:44.7 |
9 Sidney 251 | 37-42-54-55-63(65)(66) 1:32:24 18:29 0:53.7 |
10 Greenville 264 | 34-53-56-59-62(67)(70) 1:32:53 18:35 1:02.2 |
11 Franklin 284 | 40-41-48-77-78(80)(82) 1:34:57 19:00 2:08.4 |
12 Fairborn 363 | 64-71-73-74-81(83)(84) 1:40:01 20:01 3:09.9 |
INDIVIDUAL RESULTS
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
1 FORD, Takumi q SR 2308 2 EWERT, Connor q SR 2299 3 BELL, Kiefer q JR 2654 4 ELKING, Seth q JR 2542 5 FREYHOF, Keegan q JR 2640 | Bellbrook (1) 1 Beavercreek (1) 2 Talawanda (1) 3 Miamisburg (1) 4 Springboro (1) 5 | 15:35.5 --- 15:36.8 1.3 15:48.6 13.1 16:20.8 45.3 16:22.1 46.6 | 5:00.8 3:07.1 5:01.2 3:07.4 5:05.0 3:09.7 5:15.4 3:16.2 5:15.8 3:16.4 |
6 SOUHAN, Keegan q JR 2305 7 MASSIE, Ryan q SR 2303 8 DOWNS, Aidan q SR 2384 9 RADFORD, Andrew q SR 2304 10 MURRAY, Logan q JR 2655 | Beavercreek (2) 6 Beavercreek (3) 7 Centerville (1) 8 Beavercreek (4) 9 Talawanda (2) 10 | 16:22.9 47.4 16:23.8 48.3 16:42.9 1:07.4 16:46.7 1:11.2 16:47.0 1:10.5 | 5:16.0 3:16.6 5:16.3 3:16.7 5:22.5 3:20.6 5:23.7 3:21.3 5:23.8 3:21.4 |
11 STATZER, Patrick q JR 2737 12 BLOSSER, Parker q SR 2382 13 GILKISON, Graham q SR 2543 14 CRANE, Alex q SR 2306 15 SMITH, Miciah q FR 2643 | Wayne (1) 11 Centerville (2) 12 Miamisburg (2) 13 Bellbrook (2) 14 Springboro (2) 15 | 16:55.6 1:20.1 16:56.2 1:20.7 17:00.7 1:25.2 17:01.5 1:26.0 17:03.7 1:28.2 | 5:26.5 3:23.1 5:26.7 3:23.2 5:28.2 3:24.1 5:28.4 3:24.3 5:29.1 3:24.7 |
16 DAVIDSON, Justin q SR 2383 17 MASSIE, Nathan Q SO 2302 18 JOHNSON, Ethan Q SO 2301 19 CREAMER, Justin Q JR 2639 20 JOB, Tyler Q JR 2386 | Centerville (3) 16 Beavercreek (5) 17 Beavercreek (6) (18) Springboro (3) 19 Centerville (4) 20 | 17:08.4 1:32.9 17:09.5 1:34.0 17:10.9 1:35.4 17:14.3 1:38.8 17:16.4 1:40.9 | 5:30.7 3:25.7 5:31.0 3:25.9 5:31.5 3:26.2 5:32.6 3:26.8 5:33.2 3:27.3 |
21 STORACI, Rohan SR 2738 22 ZENDER, Cole Q FR 2645 23 FECHER, Tyler Q SO 2300 24 BARTEL, Jens SR 2653 25 SHORE, Zach Q FR 2312 | Wayne (2) 21 Springboro (4) 22 Beavercreek (7) (23) Talawanda (3) 24 Bellbrook (3) 25 | 17:17.1 1:41.6 17:24.8 1:49.3 17:26.2 1:50.7 17:26.8 1:51.3 17:28.6 1:53.1 | 5:33.5 3:27.4 5:35.9 3:29.0 5:36.4 3:29.2 5:36.6 3:29.4 5:37.1 3:29.7 |
26 FREYHOFF, Nolan Q SO 2641 27 SPAULDING, Jacob Q JR 2387 28 MCCLAIN, Jackson SR 2358 29 IIAMS, Ethan Q SO 2642 | Springboro (5) 26 Centerville (5) 27 Butler (1) 28 Springboro (6) (29) | 17:29.7 1:54.2 17:30.0 1:53.5 17:35.8 2:00.3 17:37.7 2:02.2 | 5:37.5 3:29.9 5:37.6 3:30.0 5:39.5 3:31.1 5:40.1 3:31.5 |
DirectAthletics MeetPro 1
OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS- CEDARVILLE
Cedarville, OH
Elvin R. King XC Course
Saturday, October 24, 2020 OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:09 PM
Div 1-Boys Race B - 9:30 am Final Results
INDIVIDUAL RESULTS (cont'd)
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
30 VIETH, Caleb SR 2360 | Butler (2) 30 | 17:44.1 2:08.6 | 5:42.1 3:32.8 |
31 SWEZEY, Jayson Q SO 2644 32 EMMERT, Russell Q SR 2385 33 SCHWIETERMAN, Aaron SO 2547 34 SHAFFER, Seth JR 2493 35 ANDERSON, Quinn Q JR 2381 | Springboro (7) (31) Centerville (6) (32) Miamisburg (3) 33 Greenville (1) 34 Centerville (7) (35) | 17:45.7 2:10.2 17:46.2 2:10.7 17:49.0 2:12.5 17:52.1 2:16.6 17:52.5 2:17.0 | 5:42.7 3:33.1 5:42.8 3:33.2 5:43.7 3:33.8 5:44.7 3:34.4 5:44.8 3:34.5 |
36 COLE, Michael JR 2734 37 MUSSER, Gavin SO 2616 38 FORD, Mikuya Q FR 2307 39 WEST POLEY, Luke JR 2658 40 BOND, Chris FR 2455 | Wayne (3) 36 Sidney (1) 37 Bellbrook (4) 38 Talawanda (4) 39 Franklin (1) 40 | 17:58.4 2:22.9 18:00.5 2:25.0 18:01.2 2:25.7 18:02.8 2:27.3 18:04.1 2:28.6 | 5:46.8 3:35.7 5:47.4 3:36.1 5:47.6 3:36.2 5:48.2 3:36.6 5:48.6 3:36.8 |
41 BOND, Tyler SO 2456 42 HOYING, Grant JR 2615 43 MOHARTER, Gabe SO 2546 44 LEFELD, Isaac Q JR 2311 45 JIOVANI, Tony Q JR 2310 | Franklin (2) 41 Sidney (2) 42 Miamisburg (4) 43 Bellbrook (5) 44 Bellbrook (6) (45) | 18:09.8 2:34.3 18:11.2 2:35.7 18:12.1 2:36.6 18:12.6 2:37.1 18:14.8 2:39.3 | 5:50.4 3:38.0 5:50.9 3:38.2 5:51.1 3:38.4 5:51.3 3:38.5 5:52.0 3:38.9 |
46 HENDRICKS, Oliver SO 2356 47 DAVIS, Eric SO 2355 48 BLACK, Hudson JR 2454 49 URAYAMA, Greg JR 2657 50 WOOD, Saylor JR 2740 | Butler (3) 46 Butler (4) 47 Franklin (3) 48 Talawanda (5) 49 Wayne (4) 50 | 18:22.3 2:46.8 18:22.4 2:46.9 18:24.5 2:49.0 18:27.7 2:52.2 18:28.8 2:53.3 | 5:54.4 3:40.4 5:54.4 3:40.5 5:55.1 3:40.9 5:56.1 3:41.5 5:56.5 3:41.7 |
51 ZAZYCKI, Daryl JR 2659 52 BURNS, Maddox FR 2656 53 RAMMEL, Luke D SO 2491 54 FISHER, Keaton FR 2614 55 TANGEMAN, Aidan SR 2618 | Talawanda (6) (51) Talawanda (7) (52) Greenville (2) 53 Sidney (3) 54 Sidney (4) 55 | 18:31.1 2:55.6 18:37.0 3:00.5 18:37.5 3:02.0 18:38.1 3:02.6 18:39.8 3:04.3 | 5:57.3 3:42.2 5:59.2 3:43.4 5:59.3 3:43.5 5:59.5 3:43.6 6:00.0 3:43.9 |
56 STEVENS, Gabriel SR 2494 57 WILLIAMSON, Cole SR 2739 58 WILLIS, Vance JR 2548 59 HAYS, Joel SO 2490 60 MADMOUJ, Kassam JR 2545 | Greenville (3) 56 Wayne (5) 57 Miamisburg (5) 58 Greenville (4) 59 Miamisburg (6) (60) | 18:41.5 3:06.0 18:44.1 3:08.6 18:46.7 3:11.2 18:47.6 3:12.1 18:52.7 3:17.2 | 6:00.6 3:44.3 6:01.4 3:44.8 6:02.3 3:45.3 6:02.5 3:45.5 6:04.2 3:46.5 |
61 DOUGHERTY, Sean SO 2735 62 STEVENS, Noah SO 2495 63 BONIFAS, Andrew SO 2612 64 OSTROWSKE, D.J. FR 2439 65 BREWER, Braxton FR 2613 | Wayne (6) (61) Greenville (5) 62 Sidney (5) 63 Fairborn (1) 64 Sidney (6) (65) | 18:53.2 3:17.7 18:54.2 3:18.7 18:54.2 3:18.7 18:55.0 3:18.5 18:59.5 3:24.0 | 6:04.4 3:46.6 6:04.7 3:46.8 6:04.7 3:46.8 6:04.9 3:47.0 6:06.4 3:47.9 |
66 RUIZ, Vincent SR 2617 67 RAMMEL, Luke F SO 2492 68 VIETH, Lucas JR 2361 69 HASKINS, Tyrone Q SR 2309 70 WATSON, Jacob SR 2496 | Sidney (7) (66) Greenville (6) (67) Butler (5) 68 Bellbrook (7) (69) Greenville (7) (70) | 19:10.3 3:34.8 19:18.4 3:42.9 19:20.4 3:44.9 19:21.3 3:45.8 19:21.4 3:45.9 | 6:09.8 3:50.0 6:12.5 3:51.7 6:13.1 3:52.1 6:13.4 3:52.3 6:13.4 3:52.3 |
71 CLINGNER, Logan SR 2435 72 LIAN, Harry JR 2357 73 LINGERFELFT, Sam JR 2438 74 CURNS, Danny JR 2436 75 HENRY, Parker SR 2544 | Fairborn (2) 71 Butler (6) (72) Fairborn (3) 73 Fairborn (4) 74 Miamisburg (7) (75) | 19:21.8 3:46.3 19:25.1 3:49.6 19:43.0 4:06.5 19:56.0 4:19.5 20:01.4 4:25.9 | 6:13.5 3:52.3 6:14.6 3:53.0 6:20.4 3:56.6 6:24.5 3:59.2 6:26.3 4:00.3 |
DirectAthletics MeetPro 2
OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS- CEDARVILLE
Cedarville, OH
Elvin R. King XC Course
Saturday, October 24, 2020 OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:09 PM
Div 1-Boys Race B - 9:30 am Final Results
INDIVIDUAL RESULTS (cont'd)
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
76 POWELL, Kyle FR 2736 77 SHOCKLEY, Gunnar SR 2459 78 BLACK, Carter FR 2453 79 STREHLE, Mitchell FR 2359 80 HITTE, Austin FR 2457 | Wayne (7) (76) Franklin (4) 77 Franklin (5) 78 Butler (7) (79) Franklin (6) (80) | 20:02.3 4:26.8 20:05.4 4:29.9 20:12.5 4:37.0 20:21.2 4:45.7 20:32.3 4:56.8 | 6:26.6 4:00.5 6:27.6 4:01.1 6:29.9 4:02.5 6:32.6 4:04.2 6:36.2 4:06.5 |
81 HICKS, Austin SR 2437 82 NEWSOME, Trey FR 2458 83 SMITH, Brodi FR 2440 84 TAYLOR, Jordan JR 2441 | Fairborn (5) 81 Franklin (7) (82) Fairborn (6) (83) Fairborn (7) (84) | 22:04.9 6:29.4 22:21.5 6:46.0 24:05.5 8:30.0 24:42.2 9:06.7 | 7:06.0 4:25.0 7:11.3 4:28.3 7:44.8 4:49.1 7:56.6 4:56.4 |
DirectAthletics MeetPro 3