OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS-VOA
West Chester, OH VOA XC Course
Saturday, October 24, 2020
OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:23 PM
Div 1-Boys Race B- 3:30 pm Final Results
TEAM SCORING SUMMARY
Final Standings Score | Scoring Order Total Avg. Spread |
1 Lak. WestQ 27 | 1-2-3-9-12(18)(23) 1:18:37 15:44 0:53.0 |
2 MasonQ 50 | 7-8-10-11-14(15)(17) 1:20:24 16:05 0:40.6 |
3 TurpinQ 91 | 5-13-19-25-29(31)(35) 1:22:38 16:32 1:17.6 |
4 Walnut HillsQ 93 | 4-16-21-22-30(41)(48) 1:22:51 16:35 1:19.7 |
5 Kings 142 | 6-27-33-34-42(43)(51) 1:24:41 16:57 1:59.6 |
6 Little Miami 192 | 20-36-38-44-54(65)(66) 1:27:28 17:30 1:37.4 |
7 Milford 219 | 28-45-46-47-53(55)(56) 1:29:08 17:50 1:17.1 |
8 Monroe 222 | 26-32-39-62-63(64)(69) 1:28:45 17:45 1:43.1 |
9 LaSalle 255 | 37-50-52-57-59(73)(76) 1:30:46 18:10 1:13.9 |
10 Winton Woods 309 | 24-61-68-71-85(90)(95) 1:35:52 19:11 4:51.8 |
11 Princeton 335 | 40-67-70-75-83(84)(88) 1:37:37 19:32 3:32.2 |
12 Harrison 347 | 58-60-72-78-79(80) 1:38:53 19:47 2:28.7 |
13 Cin. Northwest 390 | 49-77-86-87-91(92)(93) 1:45:16 21:04 4:29.5 |
14 Tre. Edgewood 420 | 74-81-82-89-94 1:48:20 21:40 3:29.7 |
DNP Harrison | |
DNP Withrow |
INDIVIDUAL RESULTS
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
1 BENETEAU, Zachary q SR 6601 2 CRONK, Coleman q SR 6603 3 MARTIN, Kaleb q SR 6605 4 ALLWEIN, Gianni q SO 6816 5 BENTLEY, Jack q SR 6810 | Lak. West (1) 1 Lak. West (2) 2 Lak. West (3) 3 Walnut Hills (1) 4 Turpin (1) 5 | 15:25.1 --- 15:31.2 6.1 15:32.6 7.5 15:41.7 16.6 15:41.7 16.6 | 4:57.4 3:05.0 4:59.4 3:06.2 4:59.8 3:06.5 5:02.8 3:08.3 5:02.8 3:08.3 |
6 JUSTUS, Alex q SR 6590 7 AMSHOFF, Aiden q JR 6643 8 SCHACHLEITER, Isaac q SO 6648 9 PLOTKIN, Zachary q SR 6607 10 DEROUSSEL, Alex q JR 6645 | Kings (1) 6 Mason (1) 7 Mason (2) 8 Lak. West (4) 9 Mason (3) 10 | 15:44.2 19.1 15:47.3 22.2 15:49.3 24.2 15:49.9 24.8 16:05.9 40.8 | 5:03.6 3:08.8 5:04.6 3:09.5 5:05.2 3:09.8 5:05.4 3:10.0 5:10.6 3:13.2 |
11 XU, Jerry q FR 6649 12 NEGROE, Sergio q SR 6606 13 KISSEL, Andrew q SR 6814 14 PITCHER, Brendan q SR 6647 15 CAMPBELL, Colin q JR 6644 | Mason (4) 11 Lak. West (5) 12 Turpin (2) 13 Mason (5) 14 Mason (6) (15) | 16:13.4 48.3 16:18.0 51.9 16:22.9 57.8 16:27.9 1:02.8 16:31.9 1:06.8 | 5:13.0 3:14.7 5:14.5 3:15.6 5:16.0 3:16.6 5:17.6 3:17.6 5:18.9 3:18.4 |
16 FENTON, Garrett q SR 6817 17 MESSER, Jacob Q JR 6646 18 LANE, Michael Q SR 6604 19 DAVIDSON, Cooper Q JR 6812 20 JANZEN, James SO 6619 | Walnut Hills (2) 16 Mason (7) (17) Lak. West (6) (18) Turpin (3) 19 Little Miami (1) 20 | 16:35.1 1:10.0 16:37.5 1:12.4 16:37.8 1:12.7 16:42.3 1:17.2 16:42.7 1:17.6 | 5:20.0 3:19.0 5:20.7 3:19.5 5:20.8 3:19.6 5:22.3 3:20.5 5:22.4 3:20.5 |
21 HOSKINS, Henry Q JR 6819 22 MURRAY, Owen Q JR 6820 23 BURNS, Nathan Q SR 6602 24 NTWALI, Innocent SO 6847 | Walnut Hills (3) 21 Walnut Hills (4) 22 Lak. West (7) (23) Winton Woods (1) 24 | 16:43.4 1:18.3 16:49.6 1:24.5 16:51.3 1:26.2 16:51.4 1:26.3 | 5:22.6 3:20.7 5:24.6 3:21.9 5:25.2 3:22.3 5:25.2 3:22.3 |
DirectAthletics MeetPro 1
OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS-VOA
West Chester, OH VOA XC Course
Saturday, October 24, 2020
OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:23 PM
Div 1-Boys Race B- 3:30 pm Final Results
INDIVIDUAL RESULTS (cont'd)
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
25 BARRETT, Adam Q JR 6809 | Turpin (4) 25 | 16:51.5 1:26.4 | 5:25.2 3:22.3 |
26 PHIPPS, Wyatt SR 6682 27 CHUNN, Caleb SR 6587 28 MULLARKEY, Dylan SR 6668 29 DEWEY, William Q SO 6813 30 WILLIAMS, Zach Q SR 6822 | Monroe (1) 26 Kings (2) 27 Milford (1) 28 Turpin (5) 29 Walnut Hills (5) 30 | 16:55.0 1:28.9 16:56.4 1:31.3 16:59.0 1:32.9 16:59.2 1:34.1 17:01.3 1:36.2 | 5:26.4 3:23.0 5:26.8 3:23.3 5:27.6 3:23.8 5:27.7 3:23.8 5:28.4 3:24.3 |
31 WEAVER, Cole Q SO 6815 32 WILCOX, Andrew FR 6683 33 FLECKER, Ryan JR 6589 34 MOODY, Will SO 6591 35 CARTER, Luke Q JR 6811 | Turpin (6) (31) Monroe (2) 32 Kings (3) 33 Kings (4) 34 Turpin (7) (35) | 17:03.0 1:36.9 17:07.0 1:40.9 17:08.2 1:43.1 17:08.5 1:43.4 17:08.8 1:43.7 | 5:28.9 3:24.6 5:30.2 3:25.4 5:30.6 3:25.6 5:30.7 3:25.7 5:30.8 3:25.7 |
36 SCHMUCKER, Gabe SR 6620 37 LANTER, Nicholas SR 6612 38 BISCHOF, Nate SO 6616 39 GARVER, Andy SR 6679 40 IMM, Matthew SR 6720 | Little Miami (2) 36 LaSalle (1) 37 Little Miami (3) 38 Monroe (3) 39 Princeton (1) 40 | 17:12.0 1:45.9 17:19.9 1:54.8 17:22.2 1:57.1 17:26.4 2:01.3 17:35.5 2:10.4 | 5:31.8 3:26.4 5:34.4 3:28.0 5:35.1 3:28.4 5:36.5 3:29.3 5:39.4 3:31.1 |
41 HAND, Tristan Q SR 6818 42 DICKERSON, Preston SR 6588 43 THOMAS, Sam FR 6593 44 GAUSMANN, Samuel FR 6618 45 SHERWOOD, Jake SR 6669 | Walnut Hills (6) (41) Kings (5) 42 Kings (6) (43) Little Miami (4) 44 Milford (2) 45 | 17:39.8 2:14.7 17:43.7 2:18.6 17:50.4 2:25.3 17:50.6 2:25.5 17:54.2 2:29.1 | 5:40.8 3:32.0 5:42.0 3:32.7 5:44.2 3:34.1 5:44.2 3:34.1 5:45.4 3:34.8 |
46 LYNN, Chad SR 6667 47 EDWARDS, Zeke JR 6664 48 SIMON, Henry Q JR 6821 49 ACKERMANN, Josh SR 6470 50 WILLIAMS, Nate JR 6613 | Milford (3) 46 Milford (4) 47 Walnut Hills (7) (48) Cin. Northwest (1) 49 LaSalle (2) 50 | 17:58.9 2:33.8 17:59.7 2:34.6 18:03.1 2:38.0 18:09.4 2:44.3 18:10.2 2:45.1 | 5:46.9 3:35.8 5:47.2 3:35.9 5:48.3 3:36.6 5:50.3 3:37.9 5:50.5 3:38.0 |
51 STOCK, Brendan FR 6592 52 FISHER, Andrew JR 6610 53 DOZOIS, Trent SO 6670 54 SPEARS, Colin FR 6621 55 EMINGER, Luke FR 6665 | Kings (7) (51) LaSalle (3) 52 Milford (5) 53 Little Miami (5) 54 Milford (6) (55) | 18:12.2 2:47.1 18:14.2 2:49.1 18:16.0 2:49.9 18:20.1 2:55.0 18:23.5 2:58.4 | 5:51.2 3:38.4 5:51.8 3:38.8 5:52.4 3:39.2 5:53.7 3:40.0 5:54.8 3:40.7 |
56 KAYLOR, A.J. SR 6666 57 CRAIL, Robbie SO 6609 58 METZGER, Evan SO 6576 59 WUENNEMANN, Jake SR 6614 60 BISCHOFF, Grant JR 6573 | Milford (7) (56) LaSalle (4) 57 Harrison (1) 58 LaSalle (5) 59 Harrison (2) 60 | 18:27.0 3:00.9 18:28.1 3:03.0 18:30.6 3:05.5 18:33.7 3:08.6 18:35.4 3:10.3 | 5:55.9 3:41.4 5:56.3 3:41.6 5:57.1 3:42.1 5:58.1 3:42.7 5:58.6 3:43.1 |
61 SNEED, Elijah SR 6848 62 WILLS, Evan FR 6684 63 FULTS, Noah SO 6678 64 GRIFFITH, Caden SO 6680 65 ANTHONY, David SO 6615 | Winton Woods (2) 61 Monroe (4) 62 Monroe (5) 63 Monroe (6) (64) Little Miami (6) (65) | 18:37.0 3:10.9 18:37.7 3:12.6 18:38.1 3:13.0 18:38.4 3:13.3 18:41.1 3:16.0 | 5:59.2 3:43.4 5:59.4 3:43.5 5:59.5 3:43.6 5:59.6 3:43.7 6:00.5 3:44.2 |
66 CASTILLO, Aidan FR 6617 67 BETZ, Jack JR 6717 68 LOVE, Camron SR 6846 69 LAUX, Brayden SO 6681 70 TRINH, David JR 6722 | Little Miami (7) (66) Princeton (2) 67 Winton Woods (3) 68 Monroe (7) (69) Princeton (3) 70 | 18:49.5 3:24.4 19:02.7 3:37.6 19:06.6 3:41.5 19:22.8 3:57.7 19:28.5 4:03.4 | 6:03.2 3:45.9 6:07.4 3:48.5 6:08.7 3:49.3 6:13.9 3:52.6 6:15.7 3:53.7 |
DirectAthletics MeetPro 2
OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS-VOA
West Chester, OH VOA XC Course
Saturday, October 24, 2020
OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:23 PM
Div 1-Boys Race B- 3:30 pm Final Results
INDIVIDUAL RESULTS (cont'd)
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
71 WOODY, Chase SR 6850 72 DILLMAN, Casey FR 6574 73 SIEMER, Tommy SO 6608 74 BRIGHT, Stephen SO 6802 75 ANDERSON, Nathan SR 6716 | Winton Woods (4) 71 Harrison (3) 72 LaSalle (6) (73) Tre. Edgewood (1) 74 Princeton (4) 75 | 19:33.4 4:08.3 19:48.3 4:23.2 19:59.8 4:34.7 20:10.2 4:45.1 20:22.4 4:57.3 | 6:17.3 3:54.7 6:22.1 3:57.6 6:25.8 4:00.0 6:29.1 4:02.0 6:33.1 4:04.5 |
76 HUSEMAN, Jared SR 6611 77 JOHNSTONE, Nikolai JR 6475 78 GIBSON, Asher SO 6575 79 RADCLIFFE, Mark JR 6578 80 MILLER, Lucas SO 6577 | LaSalle (7) (76) Cin. Northwest (2) 77 Harrison (4) 78 Harrison (5) 79 Harrison (6) (80) | 20:23.4 4:58.3 20:49.1 5:24.0 20:58.7 5:33.6 20:59.3 5:34.2 21:05.6 5:40.5 | 6:33.4 4:04.7 6:41.6 4:09.8 6:44.7 4:11.7 6:44.9 4:11.9 6:46.9 4:13.1 |
81 VANCE, Cameron JR 6807 82 HOWELL, Logan SO 6805 83 EWING-JACKSON, Ian SO 6719 84 MARQUEZ, Roel SR 6721 85 DURAZNO, Eric SO 6845 | Tre. Edgewood (2) 81 Tre. Edgewood (3) 82 Princeton (5) 83 Princeton (6) (84) Winton Woods (5) 85 | 21:07.1 5:42.0 21:07.7 5:42.6 21:07.7 5:42.6 21:41.5 6:16.4 21:43.1 6:18.0 | 6:47.4 4:13.4 6:47.6 4:13.5 6:47.6 4:13.5 6:58.5 4:20.3 6:59.0 4:20.6 |
86 JOHNSTONE, Deakon FR 6474 87 CONTRERAS, Jaime FR 6473 88 CALHOUN, Myles JR 6718 89 SCHENCK, James SO 6806 90 STOTHFANG, Michael SR 6849 | Cin. Northwest (3) 86 Cin. Northwest (4) 87 Princeton (7) (88) Tre. Edgewood (4) 89 Winton Woods (6) (90) | 21:48.8 6:23.7 21:49.3 6:24.2 22:09.7 6:44.6 22:14.8 6:49.7 22:21.6 6:56.5 | 7:00.8 4:21.8 7:01.0 4:21.9 7:07.6 4:25.9 7:09.2 4:27.0 7:11.4 4:28.3 |
91 CHAPIN, Luke JR 6472 92 BUNGABONG, Francis JR 6471 93 THOMAS, Kyle SR 6476 94 BROWNING, Kurt FR 6803 95 BEHRENDT, Mark SR 6844 | Cin. Northwest (5) 91 Cin. Northwest (6) (92) Cin. Northwest (7) (93) Tre. Edgewood (5) 94 Winton Woods (7) (95) | 22:38.9 7:13.8 22:45.6 7:20.5 22:52.8 7:27.7 23:39.8 8:14.7 24:32.8 9:07.7 | 7:16.9 4:31.8 7:19.1 4:33.1 7:21.4 4:34.6 7:36.5 4:44.0 7:53.5 4:54.5 |
96 FREEMAN, Reyes JR 6851 -- SCHRAGE, John SR 6579 | Withrow - Harrison - | 33:06.3 17:41.2 DQ | 10:38.7 6:37.2 --- --- |
DirectAthletics MeetPro 3