TIFFIN CARNIVAL 2006
Saturday, Sepember 9, 2006
Boys' Jr. High Division I-II Varsity
Team Score
1. Bedford-Temperance
3 8 27 46 51 (69)(136) = 135
Nick Kaiser, Dan Thompson, Devon Garcia, Alex McBride, Larry Jajou,
Cory Schoendorf, Derek Miller
2. McCord
1 9 24 33 112 (123)(131) = 179
Ian McNair, Matt Anderson, Kevin McKown, Mike Wallace, Joey Dipofi,
Zuber Travis, Ross Wagner
3. Wapakoneta
5 18 26 56 83 (160) = 188
Cale Tabler, Zalin Hendricks, Tazereth Henderson, Kaleb Coil, Ryan
Kremer, Rex Dauch
4. Oregon Clay
19 30 43 60 68 (109)(154) = 220
Adam Bess, Sam Meier, Zach Soncerant, Joe Torres, Thomas Gibbons, Clay
Meyers, Matt Wolfe
5. Washington
6 11 44 57 113 (115)(147) = 231
Jake Gorney, Christian Hunsinger, Jeremy Berry, Jacob VanDootingh, Tim
Schloz, Alex Ricica, Travis Tillman
6. North Canton
10 34 53 65 70 (95)(184) = 232
Alex Hernandez, Mike Kopko, Tyler Veldvizen, Zach Taneyhill, Cody
Anderson, Mark Roshak, Jeremy Probst
7. Kings Mills Kings
17 37 49 50 121 (139)(163) = 274
Tyler Layne, Patrick Winebar, Zack Woody, Steve Michalak, Cole Taylor,
Chance Rowley, Sam Goetz
8. Sylvania Timberstone
7 36 52 76 143 (145)(178) = 314
William Schumacher, George Nelson, Andrew Krantz, Brandon Duffey,
Bryan Lampkin, Scott Hileman, Derek Martindale
9. North Olmsted
48 54 66 72 75 (81)(135) = 315
Brad Pochatek, Kevin Lauver, Kevin Stieger, Robert Goots, Nick Jammal,
Daniel Roberto, Daniel Hollo
10. Lexington
22 29 78 89 103 (159)(171) = 321
Travis Gross, Greg Kasper, Jake Shramko, Austin Burkhart, Josh
Fourhman, Tyler Shasky, Logan Babcock
11. Streetsboro
21 77 80 85 88 (90) (92) = 351
Cory Stockard, Tyler Bunch, Micheal Melice, Jeff Dowdall, Jeremy Radic,
Cal Lupica, Cory Stainbrook
12. Medina Highland
14 32 87 110 122 (132)(141) = 365
Zach Davis, Allen Goodwin, Ben Kitson, James Kunzler, Matt Sherman,
Stephen Prebonic, Matt Lei
13. Berlin-Milan
15 31 99 106 118 (124)(190) = 369
Luke Pierce, Coltyn Grant, Alec Spriggs, Michael Yost, Ryan Reber,
David Ratti, Cliff Roberts
14. Findlay Central
28 35 71 129 134 (137)(166) = 397
Hayden Gephart, Connor Hoban, Ben Henschen, James Rooney, Brennan
Bookmeyer, Josh Long, Daniel Peak
15. Napoleon
12 45 79 114 195 (213) = 445
Mike Ellis, Zach Morris, Zach Walker, Brent Fether, Casey Haase,
Justin Allison
16. Sand. Jackson
13 39 41 140 217 (226)(247) = 450
Nick Bankieris, Ryan Van Ness, Justin Palma, Brock Cremean, Luke
Widman, Patrick Nims, Zach Waddington
17. Van Wert
25 62 93 104 167 (192)(196) = 451
Brandt Taylor, Luke Brubaker, Luke Strick, Cody Hanes, Nathan Knodel,
A.J. Foster, Nathanael Simson
18. Spr. Northwestern
20 64 107 155 161 (236)(242) = 507
Josh Dodge, Jacob Lynch, Corey Kleis, Collin Salyers, Nick Sullivan,
Ryan Jones, Alex Snyder
19. Amherst Steele
2 47 119 164 179 (181)(197) = 511
Miles Pittak, Eli Branscum, Adrien Hall, Jeff Hamm, Joe Lyghtel,
Brenden Burgos, Andrew Mellen
19. Sandusky Perkins
16 23 138 157 177 (187)(227) = 511
Bill Fial, Ryan Conley, Travis Stigall, Kyle Rohrbacher, Dan Oberer,
Ethan Oglesbee, Jeff Koch
21. Marion Grant
63 73 96 162 173 (180)(206) = 567
Dyllen Coleman, Nathan Woodrum, Phillip Hennessy, Damian Saylor, Mitch
Westler, Dylan Johnson, Evan Richardson
22. Tiffin Ms
84 105 108 125 168 (220)(221) = 590
Brandon Mesnard, Samuel Howard, Cole Fittro, Kyle Wertz, Cody Scott,
Billy Roe, Dylan Dunn
23. Upper Sandusky
58 97 117 156 189 (194)(231) = 617
Jay Clinger, Coty Gibson, Mark Walton, Ty Calvin, Eli Aubihl, A.J.
Jacoby, Steven Mullins
24. Erlanger St. Henry
40 82 127 152 228 (240) = 629
Zach Haacke, Connor Snyder, Michael Bowdy, Nathan Mark, Craig Aldridge,
Blake Barlow
25. Shelby
38 59 174 176 198 (200)(233) = 645
Caleb Kempf, Hunter Mounts, Jason Kitzmiller, Alex Kaple, Jacob Bowman,
Blake Ridenour, Jeff Sifferlin
26. Sullivan Black River
61 67 74 219 237 (255) = 658
Jay Lucas, Matt Ross, Matt Lovelady, Chase Novotny, Sam Banasek,
Brandon Bragg
27. Willard
100 128 133 151 169 (208)(253) = 681
Kurt Stockmaster, Norm Steinmetz, Chris Hillis, Jacob Buss, Alex
Backensto, Kyle Niedermeier, Chris Linville
28. Claggett
101 120 130 144 210 (223)(230) = 705
Sam Kohler, David Maynard, Dylan Quaider, Kevin Paradise, Tommy Nelson,
Michael Mayer, Sam Guinta
29. Arbor Hills
86 146 158 165 172 (201)(211) = 727
Nick Irmen, Jimmy O'Shea, Andrew Osborn, Matt Disher, Austin Schmidt,
Brandon Rachwal, Carter Paxton
30. Norwalk
102 126 142 186 209 (214)(232) = 765
Jacob Cashen, Jordan Duncan, Andrew Hemenway, Ryan Cook, Dylan West,
Jonathan Taylor, Spencer Howell
31. Ashland
91 149 170 182 202 (203)(207) = 794
Jacob Whisler, Braden Miller, Ryan Humrichouser, Ben Freer, Robby Ward,
Kale Bandy, Sam Roberts
32. Mansfield Senior
42 111 204 222 224 (246)(258) = 803
Aden Schrock, Cameron Welker, Jake Boddy, Joshua Stanford, Jon Goldman,
Brennen Tucker, Joshon Stanford
33. Port Clinton
98 148 150 191 257 = 844
Erik Hehr, Michael Long, Andrew Leidheiser, Cody Gray, Drew Gunderson
34. Bay Village Bay
4 185 216 225 252 = 882
Mike Brajdic, Carter Phillips, Ryan Jordan, Marek Mutch, Ethan
Tashjian
35. Clyde
55 188 239 251 254 = 987
Nick George, Zachery Sepeda, Zachary Prentice, Mitchell Beier, Alex
Goble
36. Caledonia River Valley
116 175 205 248 249 (256) = 993
Travis Schwaderer, Mason Griffith, Dylan Richards, Tyler Prettyman,
Chris Braumiller, Jordan Service
37. Mansfield Madison Comp.
94 229 235 241 243 (244) = 1042
Mark Harbaugh, Steven Kempf, Eric Stigal, Shawn Burden, Cody Risinger,
Brendon Lieb
38. Otsego
153 193 215 238 245 = 1044
Jeremy Bahner, Ricky Girona, Jonathan Fowler, Daren Barnes, Jordan
Nell
39. Pemberville Eastwood
183 199 212 218 234 (250)(259) = 1046
Michael Bratton, Ozzy Paredes, Daniel Fairbanks, Jacob Henry, Paul
Warrick, Johnny Shumay, Tyler Vermilyea