TIFFIN CARNIVAL 2006
Saturday, Sepember 9, 2006
Boys' Division II Varsity
Team Score
1. Spring. Greenon
3 30 41 51 56 (114)(116) = 181
Michael Newkirk, Nick Spyker, Derek Coalter, Derek Smith, Beau
Thompson, David Riley, Gareth Graver
2. Tipp City Tippecanoe
12 31 33 46 76 (89)(122) = 198
Jason Salyer, Tyler Fietshans, Jason Bruns, Andrew Wharton, Kevin Fink,
Drew Farling, Justin Moyer
3. Spr. Northwestern
15 19 24 36 115 (190)(254) = 209
Jake McCubbin, Zack Kitts, Ben Jones, Dylan McCubbin, Eric Harshbarger,
Andrew Spencer, Ryan Voorhees
4. Decatur Bellmont
17 29 50 67 95 (162) = 258
Ryan Venderley, Shane Hisner, Austin Cass, Derek Egley, A.J. Rambo,
J.D. Schlitter
5. Akron St. Vin.-St. Mary
8 13 63 87 98 (166)(187) = 269
Max Kenngott, Joe White, Ricky Fullen, Tyler Tomazic, Luke Mion, John
Wilson, Michael Gotta
5. Alliance Marlington
10 11 21 74 153 (159)(248) = 269
Preston Myers, Jarrod Eick, Josh Anstine, Dylan Pierce, Scott Brand,
Aaron Madison, Jesse Bettis
7. Kettering Arch. Alter
14 28 52 68 113 (123)(132) = 275
Tim Raffio, Tim Lu, Nathan Waggnespack, Nick Grannan, Michael Liberio,
Adam Millat, Clark Becker
8. Pemberville Eastwood
4 26 45 92 111 (138)(163) = 278
Corey Johnson, Leo Adams, Ian Zimmerman, John Moser, Andrew Long,
Jordan Tolek, Codey Johnson
9. Sandusky Perkins
2 9 18 99 152 (197) = 280
Cory Leslie, Mike Ahner, Tim Smith, Drew Sullivan, Joe Michel, Adam
Williams
10. Spring. Shawnee
6 22 38 66 169 (203) = 301
Jordan Davies, Dustin Hines, Hugh Quinn, Wes Lockwood, Josh Courlas,
Lance Cook
11. Milan Edison
20 44 81 82 96 (109)(131) = 323
Josh Dow, Zach Rospert, Derek Klein, Ogden Moss, Weston Strayer, Tim
Majoy, Nathan Nemire
12. Circleville
32 34 40 72 149 (181)(272) = 327
Jon England, Ben Ankrom, Brad Liston, Heath Ridenbaugh, Matt Wingett,
Brad Kline, Nick Boysel
13. Col. St. Francis Desales
39 60 69 70 102 (105)(119) = 340
Collin Richards, A.J. Principe, Michael Thompson, Zach Yoder, Joey
Heitker, Vinny Balzano, Alex Hegedus
14. Ashtabula Edgewood
35 43 91 103 118 (120)(126) = 390
Matt Desin, Cody Chabola, Travis Isenberg, Brendan Fields, Thomas
Butryn, Will Cory, Luigi Gonzalez
15. Van Wert
25 42 48 107 182 (191)(202) = 404
Kenton Holliday, Steve Sanderson, Jacob Bagley, Isaiah Jones, Brian
Easley, Aaron Bagley, Nicholas Kallas
16. Jefferson Area
47 54 62 154 185 (193)(199) = 502
Aaron Sharp, Matt Donathan, Randall Beach, Mike Kurpyl, Michael Grimm,
Keenan Franley, Jay Munjas
17. Circle. Logan Elm
55 79 112 129 134 (139)(142) = 509
Jarren Thomas, Cody Pontius, Chad Holbrook, Eric Holbrook, Daniel
Gifford, Michael Vollman, Holbrook Zach
18. Vermilion
16 57 71 178 188 (238)(260) = 510
Nathaniel Cremean, Nathan Rodriguez, Todd Hathaway, Brett Freeman,
Scott Burger, Jimmy Hoover, Chris Bacisin
19. Shelby
5 78 140 147 172 (211)(230) = 542
Andy Knapp, Jared Bonecutter, Jacob Hoffman, Phil Johnson, Adam
Schroeder, Sean Weaver, Jason Rice
20. Bay Village Bay
64 97 121 130 165 (201)(247) = 577
Cameron Lowe, Brian Gorie, Kyle Nickel, Matt Notarberardino, Jordan
Hawkins, Alex Meyers, Mark Piccirilli
21. Rocky River
7 106 127 164 179 (226)(233) = 583
Brian Gibbons, Sam Swartz, Mark Cipriani, Ryan Eldridge, Adam Pullar,
Tim Brennan, Eric Davis
22. W. Milton Milton-Union
37 110 150 158 161 (175)(267) = 616
Tyler Jauss, Kurt Brackman, Cory Cusack, Andy Ross, Michael Elliott,
Cory Johannes, Erich Cross
23. Caledonia River Valley
61 108 125 133 204 (289) = 631
Zach Lathrop, T.J. Badertscher, Ryan Harris, Austin Jacob, Josh Zucker,
Jonathan Montgomery
24. Clyde
58 73 167 173 214 (221)(244) = 685
Craig Gerber, Jeff Whitt, Gary Powell, Marcus Burkhardt, Zach Rawson,
Tony Constantini, Eric Pumphrey
25. Napoleon
23 137 160 180 194 (213)(231) = 694
Chase Sweeney, Scott Bauman, Ross Damman, Richard Snyder, Bobby Stites,
Kyle Niermann, Ross Saneholtz
26. Navarre Fairless
1 49 176 224 255 (256)(278) = 705
Aaron Melhorn, Chase Robinson, Park Neumann, Zach Ely, Justin Stern,
Jacob Weber, Bobby Andrews
27. Sullivan Black River
65 93 170 189 218 (242)(253) = 735
Brian Bush, Robert Altenberger, David Kindall, Jim Randolph, Kreider
Scott, Chris Hudak, Jon Hokes
28. Mansfield Ontario
86 101 151 198 246 (303) = 782
Evan Cochran, Danny Kempf, Charlie Brinegar, Joe Davis, Drew Liebfritz,
Cody Kobashigawa
29. Willard
75 90 135 225 261 (271) = 786
Alexander Elmlinger, Wesley Popa, Alexander Steinmetz, Luis Velasco,
Kyle McKelvey, Justin Tarr
30. Bellevue
117 124 184 186 195 (215)(217) = 806
Scott Hopton, Scott Ackerman, Ben Wallingford, Mitch Anderson, Josh
Robinson, Matt Gildenmeister, Nate Ball
31. Port Clinton
85 145 183 205 216 (249)(282) = 834
Anthony Monaco, Adam Hehr, Tim McLean, Cory Brown, Kevin Donnelly,
Charles Hurt, Paul Schellin
32. Upper Sandusky
143 156 171 208 212 (223)(251) = 890
Kaleb Swinehart, Sean Easton, Andy Griffin, Jakob Searfoss, Tom Walton,
Brad Miller, Jon Curtis
33. Parma Padua Franciscan
27 84 235 258 287 (291)(296) = 891
Brian Stalder, Nick Milter, Matt Frantz, Austin Bannister, Rich
Mazzola, James Koopman, David Zupkovich
34. Millersburg West Holmes
77 144 229 239 241 (276)(299) = 930
Ian Lynch, Cody Austin, Alex Sigler, Elliot Rawson, Ben Strouse, Chris
Pratt, Keith Heinlein
35. Tontogany Otsego
128 168 196 220 222 (263)(274) = 934
David Schoonover, Hunter VanHorn, Sam Johnson, Kyle Luttrell, Derek
DeWalt, William Gibson, Jordan Kuron
36. Delaware Buckeye Valley
100 157 192 200 300 (304)(305) = 949
Andrew Hardin, Bryan Harper, Brandon Evans, Cory Evans, Mark Swisher,
Sean Whelan, Nathan Cramer
37. Norwalk
59 136 219 268 290 = 972
Brian Kovach, Andrew Wetzel, Oron Wilcox, Andrew Kinder, Erik Bogen
38. Oak Harbor
80 94 264 275 279 (284)(285) = 992
Ray Hurlburt, Lucas Bechtel, Zach Jess, Aaron Reichman, Adam Reedy,
Tyler Burnworth, Matt Warga
39. Streetsboro
53 141 240 273 297 (298)(302) = 1004
Chad Trownson, Shane Hershberger, Stan Rocuskie, Egor Cravcenco, Troy
Wendell, A.J. Lysiak, Jon Bores
40. Rossford
83 155 250 257 283 = 1028
Shawn Bryant, Tyler Mitchell, Stuart Schaller, Tyler Schaller, Shane
Bryant
41. Genoa Area
148 206 210 227 270 = 1061
D.J. Clough, Scott Traver, Dan Robaszkiewicz, Doug Wagner, Jay Traver
42. Avon
146 177 236 243 262 (288)(292) = 1064
Andy Ventura, Tim Gibson, Jake Wearsch, Fred Turkington, Brian Wismer,
Jared Lawrence, Nolan Andersky
43. Fostoria
104 228 234 237 266 (269)(294) = 1069
Matt Davoli, Chance Markoff, Dominique Ramsey, Ben Decker, Kyle Wyant,
Josh Santos, Zach Custer
44. Bellville Clear Fork
174 207 232 280 293 = 1186
Bruce Hicks, Nick Tess, Andrew Garn, Andrew Wood, Nathan Collins
45. Canton Timken
88 252 286 295 306 = 1227
Aaron Dukes, Donald Fortney, Aaron Sowick, Tim Huff, Storm Ross
46. Mentor Lake Cath.
209 245 259 265 277 (281)(301) = 1255
Mike Cirino, Pat O'Donnell, Greg Kampman, Brett Bonde, Dan Strauss,
Jeff Wilhelm, Ricky Teter