TIFFIN CARNIVAL 2006
Saturday, Sepember 9, 2006
Boys' Division III Varsity
Team Score
1. Mt. Gilead
11 19 25 65 66 (130)(146) = 186
Cameron Johnson, Matt Pettigrew, A.J. West, Colton Johnson, Kurt Hawk,
Chris Johnson, Dustin Hayes
2. Lou. St. Thomas Aquinas
4 27 42 46 83 (122)(132) = 202
Tony Migliozzi, Nate Addessi, David Bitonte, Phil Kress, Danny Bauman,
Jordan McKelley, Dan Opeka
3. Cortland Maplewood
1 7 50 75 91 (94)(200) = 224
Andy Arnio, Andy Morgan, Chaz Rice, Tom Bottorff, Eric Rupe, Steve
Barnhart, Phil Pavick
4. East Canton
3 16 35 69 149 (209)(267) = 272
Nicholas Dysle, James Gibson, Gabe Henning, Joe Rukavina, Chad Long,
Austin Davis, Elijah Cole
5. New London
10 41 56 80 96 (139)(212) = 283
Troy Coombs, Kyle Anderson, Brandon Lang, Kyle Cramer, Logan Fannin,
Jordan Lang, Nathan Grys
6. Bellaire St. John Central
15 38 44 62 134 (135)(194) = 293
Nick Moscato, Sam Foster, Sean Nolan, Nathan Cencula, Chase Maffe,
Marty Swartz, Matthew Moscato
7. Tol. Christian
6 57 67 87 104 (108)(275) = 321
Tyler Boris, Joel Curcio, Matthew Curcio, Andrew Kelleher, Lance Wood,
Anthony Althauser, Ryan Huffman
7. Russia
17 34 63 101 106 (127)(148) = 321
Mitchel Hoying, Derek Bornhorst, Brian Queener, Andy Toller, John
Magoto, Aaron DeLoye, Brooks Stickel
9. Pettisville
23 59 76 86 90 (155)(327) = 334
Alex Frey, Austin Borton, Brandon Hamilton, Jeremy Hamilton, Mike
Bruner, Lincoln Frey, John Griner
10. Delta
9 31 36 79 182 (206) = 337
Nick Thomas, Brian Timpe, J.D. Wilcox, Zach Lee, Tim Sintobin, Elliot
Oberneder
11. Fort Loramie
47 55 70 72 120 (143)(222) = 364
Jon Holland, Tyler Meinerding, Travis Milligan, Scott Langenkamp,
Bryan Blagg, Josh Hilgefort, Craig Frilling
12. Haviland Wayne Trace
51 73 74 85 102 (126)(298) = 385
Rodney Miller, Zach Hamrick, Logan Myers, Zach Wannemacher, Levi Kurtz,
Karl Klopfenstein, Tyler Dunham
13. Minster
22 40 105 114 119 (129)(170) = 400
Kregg Olding, Joby Stechschulte, David McGowan, Troy Niekamp, Alex
Abbott, David Bornhorst, Albert Barga
14. Coldwater
5 26 53 183 197 (202)(312) = 464
David Wilker, Dusty Kuess, Ben Heyne, Brandon Stammen, Justin
Muhlenkamp, Brent Westerheide, Brock Timmerman
15. Van Wert Lincolnview
58 71 98 137 141 (165)(290) = 505
Evan Lewis, Seth Wisener, Kyle Thatcher, Jordan Simpson, Caleb Girod,
Kirk Bonifas, Zach Army
16. Findlay Liberty-Benton
32 95 136 147 180 (187)(277) = 590
Seth Butler, Ken Wanamaker, Anthony Recker, Kent Wilin, Zack Johnson,
Dustin Patrick, Tedd Roberts
17. Gibsonburg
8 88 164 167 181 (208)(220) = 608
Jordan Kirwen, Matthew Kreglow, Elias Dandar, Timothy Fisher, Gunter
Eickert, Elliott Goetz, Andrew Repp
18. Caldwell
21 93 109 166 238 (295)(385) = 627
Cody Morrison, Dennis Spicer, Jordan Croucher, Justin Stellfox, Aaron
Lucas, Shon Leasure, Brennan King
19. Anna
64 99 116 140 227 (303)(388) = 646
Derrick Lillard, Cameron Dennis, Jagsir Singh, Derek McCracken, Matt
Springer, Tyson Tingley, Nic Baumer
20. Bascom Hopewell-Loudon
18 39 205 210 216 (284)(289) = 688
Nathan Frisch, Eric Hohman, Nathan Richey, Troy Weaver, Adam Fuller,
Derek Reinhart, Kyle Risner
21. Sherwood Fairview
89 103 118 138 242 (274)(302) = 690
Justin Perkins, Logan Alvarez, Matt Rohlf, Taylor Tripoli, Jordan
Alvarez, Josh McMaster, Josh Sanchez
22. Old Fort
24 112 168 192 198 (261)(311) = 694
Jackson Stults, Wesley Brown, Alex Price, Josh Ortiz, Kyle Garn, Kyle
Compliment, Tom Gillmore
23. Versailles
43 110 179 186 201 (221)(263) = 719
Ian Nisonger, Casey Berger, Brian Bohman, Ryan Rose, Alex Borchers,
John Spitzer, Jeremy Shardo
24. Bloomdale Elmwood
49 117 151 153 281 (297)(323) = 751
Ryan Green, Cory Stewart, Thor Bottesch, Cody Alexander, Westley Lee,
Darryck Shearer, Alex Betts
25. Sandusky St. Mary C.c.
128 145 162 172 178 (257)(325) = 785
Dylan Keller, Mike Gallagher, Matt Bunn, Peter Dorski, Brian Ferber,
Sean Gallagher, Ben Moncher
26. Kinsman Badger
52 144 158 196 240 (243)(396) = 790
Jimmy Hynes, Paul Dunfee, Jason McDowell, Ian Gallatin, Kyle Knight,
Eric Smith, John Miller
27. Ashland Crestview
2 133 159 224 285 (329)(368) = 803
Troy McCarron, Cody Mabry, Grant Linkebach, Jonny Baker, Jed Sauder,
Sam Ellis, Jason Cooper
28. Kansas Lakota
12 29 236 256 319 (353)(366) = 852
Bryce Tiell, Jordan Allison, Andy Walter, Jacob Stoudinger, Borck
Tiell, Jimmy Hill, Zach Kelly
29. Maria Stein Marion Local
100 156 191 199 211 (231)(279) = 857
Jordan Schmackers, Daniel Kuether, Nick Wolters, Josh Heitkamp, Jim
Stammen, Andrew Hemmelgarn, Dean Wenning
30. Kirtland
37 173 193 213 245 (286)(309) = 861
Brian Swinehart, Mathew Drocton, Luke Eversole, Adam Soya, Joe
Pavlisko, Curtis Rice, Sam Trela
31. Tipp City Bethel
33 92 125 307 316 (348)(378) = 873
Chad McCarty, Jeremy Danner, Brandon Graves, Josh Sexton, Dustin
Swartzbaugh, Brian Muse, Ryan Sayer
32. Defiance Tinora
54 174 218 223 269 (292)(349) = 938
Gregg Gerken, Josh Harpest, Treg Lymanstall, Justen Knape, Tony
Dietrich, Travis Lohse, Travis Brown
33. Castalia Margaretta
28 160 176 283 324 (356)(358) = 971
Siesel Deven, Josh Beekman, Carl Rice, Dylan Gardner, Cody Pridemore,
David Siesel, Charles Davidson
33. N. Robinson Col. Crawford
78 171 190 259 273 (313)(314) = 971
Carson Britton, Caleb Picou, Greg Christopher, Brett Gatrell, Cole
Long, Doug Cramer, Derek Hensley
35. Bedford St. Peter Chanel
81 84 214 262 340 (357)(403) = 981
Brendan Coyne, Mike Boziony, Darrin Boing, Chris Kudrusky, Tom
Schaeffer, Ryan Kendrick, Anthony Ezzo
36. Monroeville
30 204 229 260 265 (271)(280) = 988
Jared Simon, Eric Bischoff, Andy Ball, Erik Syverson, Dyer Heyman,
Justin Myers, Seth Adelman
37. Fremont St. Joseph C.c.
82 123 234 276 305 (310)(359) = 1020
Nick Berryman, Matt Franks, Eric Barbour, Max Sanchez, Jordan Adams,
Josh Schiets, Matt Ingles
38. Carey
48 189 219 288 300 (315)(387) = 1044
Paul Anderson, Levi Wonder, Ian McDougle, Jordin Kear, Lucas Kline,
Zach Stombaugh, Logan Row
39. Tiffin Calvert
20 184 203 233 407 = 1047
Zach Szablewski, Craig Genet, Kevin Perry, Joe Mileski, Kyle Smathers
40. Burton Berkshire
107 124 161 326 350 (399) = 1068
Tim Hess, Shawn Bowers, Ethan Teare, Thomas Hess, Josh Talarcek, Tim
Dorsey
41. Bettsville
115 175 241 253 293 (304)(336) = 1077
Kurtis Miller, Jon Trautwein, Andrew Sumi, Joe Sexton, Tyler Mulligan,
Tyler Harrison, Joey Kimmet
42. Huron
113 121 215 296 342 (381)(391) = 1087
Patrick Gioffre, Marcus Walski, Connor Galvin, Tony Sams, Mike Fischer,
Liam Galvin, Alex Rupert
43. Troy Christian
61 177 235 278 341 = 1092
Andy Stephan, Ian Klingler, Justin Seekins, Michael Bodey, Brice
Bashore
44. Elmore Woodmore
13 97 258 352 376 = 1096
William Wegert, Tyler Schroeder, Vinney Nuhfer, Adam Dunlap, Troy
Sandwisch
45. Ely. Open Door Christian
60 142 246 317 337 (374)(382) = 1102
Jared O'Keefe, McClain Stoneburner, Dan Wenzel, Paul Harding, Neven
Zunich, Patrick Elder, R.J. Young
46. Columbus Grove
68 195 251 266 344 (389)(392) = 1124
Chris Niese, Nate Birkemeier, Sam Carpenter, Charles Koch, Eric Dunn,
Zach Finley, Brent Schnipke
47. Andover Pymatuning Val.
14 150 308 367 375 = 1214
Landon Hamilton, Jake Bessman, Marcus Cunningham, Matt Lautanen, Bo
Shreves
48. Akron Manchester
131 217 250 270 369 = 1237
Nate Graham, Derek Dailey, Aaron Nash, Kyle Oberlin, Matt Hines
49. Bluffton
45 111 360 361 363 (383) = 1240
Robert Hooley, Tyler Domer, Joel Groman, Cory Meyer, Brad Queen, Isaac
Stechschulte
50. Attica Seneca East
188 237 247 255 321 (380)(397) = 1248
Josh Senn, Ethan Hoepf, Brandon Darling, Steve Hansen, David Booster,
Kevin Foust, Mike Kohlenberg