Cardington-Lincoln High School
2010 Cardington Division III Sectional
Results by Round
February 19-20, 2010
1. Northmor 218.50
2. Coshocton 205.50
3. Pleasant 179.00
4. Cardington-Lincoln 131.50
5. River Valley 118.50
6. Harvest Preparatory 113.50
7. Grandview Hts. 84.50
8. North Union 65.00
9. Bloom-Carroll 59.50
10. Johnstown-Monroe 58.50
11. Mt. Gilead 52.00
12. Fairbanks 30.50
13. Madison Plains 12.50
14. Elgin 6.00
15. Worth. Christian 3.00

 Championship - 1st round


Weight: 103

Weight: 112

Weight: 119

Weight: 125

Weight: 130

Weight: 135

Mason Ruby (10), Coshocton Fall Jacob Triplett (11), Elgin, 2:46

Weight: 140

Weight: 145

Lucas Cummins (11), Cardington-Lincoln Fall Ethan Nichols (10), Northmor, 1:16
Nathan Alexander (12), Pleasant Fall Dylan Reese (10), North Union, 3:16
Josh Morin (12), Harvest Preparatory Fall Bryan Gress (12), Mt. Gilead, 1:00
Alex Minnillo (11), Grandview Hts. Fall Ben Suter (9), River Valley, 3:12

Weight: 152

Michael Falk (12), Grandview Hts. Fall Logan McGraw (9), Madison Plains, 1:35
Tyler Beck (9), Northmor M-Dec Cade Penix (11), River Valley, 13-4
Skylar Caldwell (10), Cardington-Lincoln Fall Caleb Duffey (10), Worth. Christian, 3:10
Scott Robinson (12), Johnstown-Monroe Fall Daniel Perkins (10), North Union, 1:11

Weight: 160

Jacob Bresciani (10), Coshocton T-Fall Tim Duncan (12), Northmor, 16-0

Weight: 171

Weight: 189

Layton Graves (12), Coshocton Fall Brandon Frey (9), North Union, :13
Spenser Whisler (11), Northmor Fall Jesse Kellum (10), Pleasant, :49

Weight: 215

Andrew Wright (11), Northmor Fall Sean Hunter (12), Madison Plains, :38
James Ackerman (12), North Union Fall Ricky Campbell (12), Mt. Gilead, 1:39

Weight: 285

Cody Setser (12), Northmor Fall Brandon Flagg (9), Fairbanks, 1:20
Jeremy Sisson (11), Pleasant Fall John Robinette (9), Madison Plains, 1:05

 Championship - Quarterfinals


Weight: 103

Zon Fields (10), Pleasant Fall Danial Deeds (9), Johnstown-Monroe, 1:40
Ben Crabtree (9), River Valley M-Dec Mark Lepley (9), Coshocton, 16-7
Sean Regoli (10), Bloom-Carroll Fall Cole Luke (9), Fairbanks, :25

Weight: 112

Weight: 119

Tyler Heminger (11), Northmor Fall Josh Lewis (9), River Valley, :55
Tyler McCoy (11), Pleasant Fall Hayden Cantrell (9), Coshocton, 3:56

Weight: 125

Josh Coulter (12), Cardington-Lincoln Fall Steven Workman (9), River Valley, 1:49
Adam Ankrom (11), Bloom-Carroll Fall Grant Dingess (10), Worth. Christian, :40

Weight: 130

Matt Gadfield (9), Coshocton Fall Shawn Wittibslager (10), Elgin, 1:10
Mike Eckfeld (11), Harvest Preparatory Dec Jeremiah Williams (11), Northmor, 14-12
Josh Gaffney (11), Pleasant M-Dec Avery Cox (11), North Union, 17-5

Weight: 135

Andrew Stiltner (12), River Valley M-Dec Colin Visconti (9), Northmor, 14-4
Nick Reeves (9), Mt. Gilead Dec Tyler Barlow (9), Pleasant, 12-5
Akeem Needum (11), Harvest Preparatory T-Fall Justin Lilly (9), Fairbanks, 17-1
Mason Ruby (10), Coshocton T-Fall Tommy Rankin (10), Cardington-Lincoln, 16-1

Weight: 140

Kevin Lepley (12), Coshocton Fall Dillon Harruff (10), Cardington-Lincoln, :59
Josh Peters (9), Northmor Fall Jordan Ballinger (11), Pleasant, 4:29
Trent Thompson (10), North Union Fall Sam Patterson (10), Mt. Gilead, 3:31
Tyler Fitzgerald (12), Grandview Hts. Dec Kevin Stephens (10), River Valley, 6-3

Weight: 145

Lucas Cummins (11), Cardington-Lincoln T-Fall John Rivera (10), Coshocton, 16-1
Steven Stillions (12), Fairbanks Fall Josh Morin (12), Harvest Preparatory, 5:36
Alex Minnillo (11), Grandview Hts. Fall Vincent Maxwell (10), Elgin, 0:21

Weight: 152

Michael Falk (12), Grandview Hts. Fall Chris Kutz (10), Fairbanks, 1:44
Clay Andrews (11), Coshocton Fall Tyler Beck (9), Northmor, :54
Hunter Goon (12), Pleasant Fall Skylar Caldwell (10), Cardington-Lincoln, 1:29
Scott Robinson (12), Johnstown-Monroe Fall Justin Klee (10), Elgin, 3:52

Weight: 160

Jacob Bresciani (10), Coshocton Fall Zac Hamilton (11), North Union, 1:48
Ethan Garner (12), Pleasant Fall Sam Isner (11), Worth. Christian, :39
Lucas Hollis (12), Harvest Preparatory Fall Corey Lamer (9), Johnstown-Monroe, :45
Jon Reeves (12), Mt. Gilead Fall Matt Kientz (9), Grandview Hts., 1:35

Weight: 171

Payton Conrad (12), North Union Fall Jorgen Alverson (11), Coshocton, 4:30
Clay Rollison (10), River Valley Fall Joey Dismuke (10), Johnstown-Monroe, 3:59
Cody Myers (11), Northmor Dec Kyle Packwood (11), Bloom-Carroll, 8-5

Weight: 189

Layton Graves (12), Coshocton Fall Joe Williams (10), Fairbanks, 1:19
Mike Clark (12), Harvest Preparatory M-Dec Seth Lyon (9), River Valley, 22-12
Dustin Briggs (10), Cardington-Lincoln Fall Jared Ruhl (10), Mt. Gilead, 3:15
Spenser Whisler (11), Northmor Fall Cj Flowers (9), Grandview Hts., 1:56

Weight: 215

Andrew Wright (11), Northmor Fall Michael Liszeski (10), Fairbanks, 1:00
Terry Harper (10), Harvest Preparatory M-Dec Josh Adams (11), River Valley, 8-0
Dan Satterthwaite (11), Grandview Hts. Fall Zak Kindell (12), Pleasant, 1:50
James Ackerman (12), North Union M-Dec R.D. Williams (10), Johnstown-Monroe, 12-4

Weight: 285

Cody Setser (12), Northmor Fall Logan Banks (11), Coshocton, :12
Brendin Cornwell (11), Johnstown-Monroe T-Fall Anthony Peoples (9), Harvest Preparatory, 22-6
Aron Gibson (10), River Valley Fall Tommy Wofford (9), Grandview Hts., 1:03
Jeremy Sisson (11), Pleasant Fall Josh Ball (9), Bloom-Carroll, :28

 Consolation - 1st round


Weight: 103

Weight: 112

Weight: 119

Weight: 125

Weight: 130

Weight: 135

Weight: 140

Weight: 145

Weight: 152

Weight: 160

Weight: 171

Weight: 189

Weight: 215

Weight: 285

 Consolation - 2nd round


Weight: 103

Weight: 112

Weight: 119

Weight: 125

Weight: 130

Weight: 135

Colin Visconti (9), Northmor M-Dec Jacob Triplett (11), Elgin, 10-0

Weight: 140

Weight: 145

Ethan Nichols (10), Northmor Fall Vincent Maxwell (10), Elgin, :19
Josh Morin (12), Harvest Preparatory Fall Dylan Reese (10), North Union, 2:02
John Rivera (10), Coshocton Fall Ben Suter (9), River Valley, 2:47

Weight: 152

Justin Klee (10), Elgin Fall Logan McGraw (9), Madison Plains, 4:43
Skylar Caldwell (10), Cardington-Lincoln Dec Cade Penix (11), River Valley, 5-4
Tyler Beck (9), Northmor T-Fall Caleb Duffey (10), Worth. Christian, 19-4
Chris Kutz (10), Fairbanks T-Fall Daniel Perkins (10), North Union, 17-0

Weight: 160

Tim Duncan (12), Northmor Fall Matt Kientz (9), Grandview Hts., :57

Weight: 171

Weight: 189

Cj Flowers (9), Grandview Hts. M-Dec Brandon Frey (9), North Union, 12-1
Joe Williams (10), Fairbanks Fall Jesse Kellum (10), Pleasant, 4:47

Weight: 215

R.D. Williams (10), Johnstown-Monroe Fall Sean Hunter (12), Madison Plains, 2:03
Ricky Campbell (12), Mt. Gilead Fall Michael Liszeski (10), Fairbanks, 2:57

Weight: 285

Josh Ball (9), Bloom-Carroll Def Brandon Flagg (9), Fairbanks
Logan Banks (11), Coshocton Fall John Robinette (9), Madison Plains, 1:36

 Championship - Semifinals


Weight: 103

Zon Fields (10), Pleasant Fall Nick Fluty (9), Cardington-Lincoln, 3:51
Sean Regoli (10), Bloom-Carroll T-Fall Ben Crabtree (9), River Valley, 19-2

Weight: 112

Zack Cantrell (11), Coshocton Fall Dallas Bevard (9), Bloom-Carroll, :23
Josh Alexander (10), Pleasant Fall Andrew Ault (10), River Valley, 1:14

Weight: 119

Tyler Heminger (11), Northmor Fall Wade Hawk (9), Mt. Gilead, 1:28
Tyler McCoy (11), Pleasant Fall Donovan Evans (11), Madison Plains, 2:20

Weight: 125

Josh Coulter (12), Cardington-Lincoln Fall Pat Bradley (12), Pleasant, 3:07
Adam Ankrom (11), Bloom-Carroll Fall Jedd Neer (12), Northmor, 5:07

Weight: 130

Matt Gadfield (9), Coshocton M-Dec Cody Huston (12), Cardington-Lincoln, 18-7
Josh Gaffney (11), Pleasant Fall Mike Eckfeld (11), Harvest Preparatory, :25

Weight: 135

Andrew Stiltner (12), River Valley M-Dec Nick Reeves (9), Mt. Gilead, 10-1
Akeem Needum (11), Harvest Preparatory Dec Mason Ruby (10), Coshocton, 1-0

Weight: 140

Kevin Lepley (12), Coshocton Fall Josh Peters (9), Northmor, 4:42
Trent Thompson (10), North Union Dec Tyler Fitzgerald (12), Grandview Hts., 6-3

Weight: 145

Lucas Cummins (11), Cardington-Lincoln Fall Nathan Alexander (12), Pleasant, 3:28
Alex Minnillo (11), Grandview Hts. Fall Steven Stillions (12), Fairbanks, 4:36

Weight: 152

Michael Falk (12), Grandview Hts. Fall Clay Andrews (11), Coshocton, :47
Scott Robinson (12), Johnstown-Monroe Fall Hunter Goon (12), Pleasant, 1:23

Weight: 160

Jacob Bresciani (10), Coshocton Fall Ethan Garner (12), Pleasant, 5:30
Jon Reeves (12), Mt. Gilead Fall Lucas Hollis (12), Harvest Preparatory, 5:05

Weight: 171

Jonathan McClenathan (10), Cardington-Lincoln Fall Payton Conrad (12), North Union, 3:09
Cody Myers (11), Northmor Dec Clay Rollison (10), River Valley, 6-0

Weight: 189

Layton Graves (12), Coshocton Fall Mike Clark (12), Harvest Preparatory, 5:12
Spenser Whisler (11), Northmor Fall Dustin Briggs (10), Cardington-Lincoln, 3:10

Weight: 215

Andrew Wright (11), Northmor Dec Terry Harper (10), Harvest Preparatory, 4-1
James Ackerman (12), North Union Fall Dan Satterthwaite (11), Grandview Hts., 2:31

Weight: 285

Cody Setser (12), Northmor Fall Brendin Cornwell (11), Johnstown-Monroe, :46
Jeremy Sisson (11), Pleasant Fall Aron Gibson (10), River Valley, 3:13

 Consolation - 3rd round


Weight: 103

Mark Lepley (9), Coshocton Fall Cole Luke (9), Fairbanks, :32

Weight: 112

Weight: 119

Weight: 125

Weight: 130

Jeremiah Williams (11), Northmor Fall Avery Cox (11), North Union, 2:42

Weight: 135

Tommy Rankin (10), Cardington-Lincoln Dec Justin Lilly (9), Fairbanks, 9-3
Tyler Barlow (9), Pleasant Dec Colin Visconti (9), Northmor, 12-5

Weight: 140

Kevin Stephens (10), River Valley Fall Sam Patterson (10), Mt. Gilead, 2:15
Jordan Ballinger (11), Pleasant Dec Dillon Harruff (10), Cardington-Lincoln, 4-2

Weight: 145

Josh Morin (12), Harvest Preparatory Fall Ethan Nichols (10), Northmor, 1:54
John Rivera (10), Coshocton Fall Bryan Gress (12), Mt. Gilead, 2:16

Weight: 152

Skylar Caldwell (10), Cardington-Lincoln Dec Justin Klee (10), Elgin, 6-3
Tyler Beck (9), Northmor Fall Chris Kutz (10), Fairbanks, 1:27

Weight: 160

Tim Duncan (12), Northmor Fall Corey Lamer (9), Johnstown-Monroe, 1:32
Zac Hamilton (11), North Union Fall Sam Isner (11), Worth. Christian, 2:06

Weight: 171

Joey Dismuke (10), Johnstown-Monroe Dec Kyle Packwood (11), Bloom-Carroll, 9-6

Weight: 189

Jared Ruhl (10), Mt. Gilead Dec Cj Flowers (9), Grandview Hts., 5-0
Joe Williams (10), Fairbanks Dec Seth Lyon (9), River Valley, 5-2

Weight: 215

Zak Kindell (12), Pleasant Fall R.D. Williams (10), Johnstown-Monroe, 2:47
Ricky Campbell (12), Mt. Gilead Fall Josh Adams (11), River Valley, 4:02

Weight: 285

Josh Ball (9), Bloom-Carroll Fall Tommy Wofford (9), Grandview Hts., 3:38
Anthony Peoples (9), Harvest Preparatory T-Fall Logan Banks (11), Coshocton, 18-1

 Consolation - Semifinals


Weight: 103

Mark Lepley (9), Coshocton Dec Nick Fluty (9), Cardington-Lincoln, 15-9
Ben Crabtree (9), River Valley Fall Danial Deeds (9), Johnstown-Monroe, 2:12

Weight: 112

Weight: 119

Hayden Cantrell (9), Coshocton T-Fall Wade Hawk (9), Mt. Gilead, 15-0
Donovan Evans (11), Madison Plains T-Fall Josh Lewis (9), River Valley, 21-4

Weight: 125

Pat Bradley (12), Pleasant M-Dec Grant Dingess (10), Worth. Christian, 13-2
Jedd Neer (12), Northmor Fall Steven Workman (9), River Valley, 1:21

Weight: 130

Jeremiah Williams (11), Northmor M-Dec Cody Huston (12), Cardington-Lincoln, 16-6
Mike Eckfeld (11), Harvest Preparatory Fall Shawn Wittibslager (10), Elgin, 1:14

Weight: 135

Nick Reeves (9), Mt. Gilead Dec Tommy Rankin (10), Cardington-Lincoln, 5-1
Mason Ruby (10), Coshocton Fall Tyler Barlow (9), Pleasant, 3:58

Weight: 140

Josh Peters (9), Northmor Dec Kevin Stephens (10), River Valley, 9-7
Tyler Fitzgerald (12), Grandview Hts. T-Fall Jordan Ballinger (11), Pleasant, 19-4

Weight: 145

Josh Morin (12), Harvest Preparatory Fall Nathan Alexander (12), Pleasant, 2:15
Steven Stillions (12), Fairbanks Fall John Rivera (10), Coshocton, 1:49

Weight: 152

Skylar Caldwell (10), Cardington-Lincoln Fall Clay Andrews (11), Coshocton, 1:43
Tyler Beck (9), Northmor M-Dec Hunter Goon (12), Pleasant, 15-4

Weight: 160

Tim Duncan (12), Northmor Fall Ethan Garner (12), Pleasant, 3:57
Lucas Hollis (12), Harvest Preparatory Fall Zac Hamilton (11), North Union, :50

Weight: 171

Payton Conrad (12), North Union Fall Joey Dismuke (10), Johnstown-Monroe, 1:08
Clay Rollison (10), River Valley Fall Jorgen Alverson (11), Coshocton, 1:58

Weight: 189

Mike Clark (12), Harvest Preparatory Fall Jared Ruhl (10), Mt. Gilead, 3:38
Dustin Briggs (10), Cardington-Lincoln Fall Joe Williams (10), Fairbanks, 2:02

Weight: 215

Terry Harper (10), Harvest Preparatory Fall Zak Kindell (12), Pleasant, 2:43
Dan Satterthwaite (11), Grandview Hts. Fall Ricky Campbell (12), Mt. Gilead, 1:50

Weight: 285

Brendin Cornwell (11), Johnstown-Monroe Fall Josh Ball (9), Bloom-Carroll, :36
Aron Gibson (10), River Valley Fall Anthony Peoples (9), Harvest Preparatory, 1:57

 Finals


Weight: 103

Nick Fluty (9), Cardington-Lincoln Fall Danial Deeds (9), Johnstown-Monroe, 2:10
Ben Crabtree (9), River Valley Fall Mark Lepley (9), Coshocton, 3:53
Zon Fields (10), Pleasant Fall Sean Regoli (10), Bloom-Carroll, 5:01

Weight: 112

Andrew Ault (10), River Valley Fall Dallas Bevard (9), Bloom-Carroll, 2:33
Zack Cantrell (11), Coshocton T-Fall Josh Alexander (10), Pleasant, 16-1

Weight: 119

Josh Lewis (9), River Valley T-Fall Wade Hawk (9), Mt. Gilead, 15-0
Donovan Evans (11), Madison Plains M-Dec Hayden Cantrell (9), Coshocton, 11-1
Tyler Heminger (11), Northmor Fall Tyler McCoy (11), Pleasant, 2:38

Weight: 125

Steven Workman (9), River Valley Fall Grant Dingess (10), Worth. Christian, 2:08
Jedd Neer (12), Northmor Fall Pat Bradley (12), Pleasant, 3:36
Josh Coulter (12), Cardington-Lincoln Dec Adam Ankrom (11), Bloom-Carroll, 9-4

Weight: 130

Cody Huston (12), Cardington-Lincoln Def Shawn Wittibslager (10), Elgin
Mike Eckfeld (11), Harvest Preparatory T-Fall Jeremiah Williams (11), Northmor, 20-3
Matt Gadfield (9), Coshocton Dec Josh Gaffney (11), Pleasant, 18-13

Weight: 135

Tyler Barlow (9), Pleasant Dec Tommy Rankin (10), Cardington-Lincoln, 5-3
Mason Ruby (10), Coshocton M-Dec Nick Reeves (9), Mt. Gilead, 11-2
Andrew Stiltner (12), River Valley Dec Akeem Needum (11), Harvest Preparatory, 11-6

Weight: 140

Kevin Stephens (10), River Valley Fall Jordan Ballinger (11), Pleasant, 2:33
Tyler Fitzgerald (12), Grandview Hts. M-Dec Josh Peters (9), Northmor, 9-1
Kevin Lepley (12), Coshocton Dec Trent Thompson (10), North Union, 9-4

Weight: 145

Nathan Alexander (12), Pleasant Fall John Rivera (10), Coshocton, 4:02
Josh Morin (12), Harvest Preparatory Dec Steven Stillions (12), Fairbanks, 7-6
Lucas Cummins (11), Cardington-Lincoln Def Alex Minnillo (11), Grandview Hts.

Weight: 152

Clay Andrews (11), Coshocton Fall Hunter Goon (12), Pleasant, 1:32
Skylar Caldwell (10), Cardington-Lincoln Dec Tyler Beck (9), Northmor, 6-5
Scott Robinson (12), Johnstown-Monroe Fall Michael Falk (12), Grandview Hts., 5:50

Weight: 160

Ethan Garner (12), Pleasant Dec Zac Hamilton (11), North Union, 3-1
Tim Duncan (12), Northmor Fall Lucas Hollis (12), Harvest Preparatory, 1:28
Jacob Bresciani (10), Coshocton M-Dec Jon Reeves (12), Mt. Gilead, 13-3

Weight: 171

Joey Dismuke (10), Johnstown-Monroe Dec Jorgen Alverson (11), Coshocton, 7-0
Clay Rollison (10), River Valley Dec Payton Conrad (12), North Union, 7-0
Cody Myers (11), Northmor Dec Jonathan McClenathan (10), Cardington-Lincoln, 8-3

Weight: 189

Joe Williams (10), Fairbanks Fall Jared Ruhl (10), Mt. Gilead, 1:26
Dustin Briggs (10), Cardington-Lincoln Fall Mike Clark (12), Harvest Preparatory, 4:30
Layton Graves (12), Coshocton Dec Spenser Whisler (11), Northmor, 9-3

Weight: 215

Zak Kindell (12), Pleasant Fall Ricky Campbell (12), Mt. Gilead, 1:51
Dan Satterthwaite (11), Grandview Hts. Dec Terry Harper (10), Harvest Preparatory, 7-6
Andrew Wright (11), Northmor Fall James Ackerman (12), North Union, 5:06

Weight: 285

Anthony Peoples (9), Harvest Preparatory Dec Josh Ball (9), Bloom-Carroll, 10-8
Aron Gibson (10), River Valley Fall Brendin Cornwell (11), Johnstown-Monroe, :44
Cody Setser (12), Northmor Fall Jeremy Sisson (11), Pleasant, 1:56

Tourney Contact
Larry Smith
Cardington-Lincoln High School
349 Chesterville Avenue
Cardington OH 43315
e-mail: ChampsDad@columbus.rr.com
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

2008 - All rights reserved