SCAL HIGH SCHOOL
Tues, May 11th & Friday, May 14th
www.runanna.com
05/11/2010 - 05/14/2010
Meet Scores
MALE TEAM SCORES |
1 | HOUSTON | HOUS | 165.500 |
2 | ANNA | ANNA | 134.500 |
3 | RUSSIA | RUSS | 122.000 |
4 | FORT LORAMIE | FLOR | 46.000 |
5 | FAIRLAWN | FAIR | 20.000 |
6 | BOTKINS | BOTK | 18.000 |
7 | JACKSON CENTER | JCEN | 15.000 |
FEMALE TEAM SCORES |
1 | FORT LORAMIE | FLOR | 155.000 |
2 | RUSSIA | RUSS | 120.000 |
3 | ANNA | ANNA | 90.000 |
4 | BOTKINS | BOTK | 72.000 |
5 | HOUSTON | HOUS | 57.000 |
6 | FAIRLAWN | FAIR | 18.000 |
7 | JACKSON CENTER | JCEN | 13.000 |
Meet Results
[Top of Page] [Event List]
Event 1 GIRLS 4x800m Relay |
# SCAL MEET RECORD: Russia 9:53.62 2009 |
NAME TEAM SEED MARK
1 RUSSIA A RUSS 10:10.46
LAUREN FRANCIS 9 SIERRA HEATON 11
KAYLA FRANCIS 12 KATIE BORCHERS 11
2 FORT LORAMIE A FLOR 10:39.18
KYLIE DREES 10 ALAINA SCHULZE 9
SELENE WATERS 9 KATIE HOEHNE 12
3 BOTKINS A BOTK 10:39.23
BRITTANY BAILEY 10 BROOKE MCGOWAN 11
RENEE BUEHLER 10 ERIN SCHNIPPEL 11
4 ANNA A ANNA 11:04.99
NIKKI ALBERS 10 MARIA GAIER 11
LEAH BETTINGER 9 KATRINA BAYLISS 12
5 HOUSTON A HOUS 11:31.65
JENNA HOOKS 9 TAYLA WEIDNER 11
KELSEY BOWLING 11 ALLISON ROETH 10
[Top of Page] [Event List]
Event 2 BOYS 4x800m Relay |
# SCAL MEET RECORD: Russia 8:10.62 2009 |
NAME TEAM SEED MARK
1 HOUSTON A HOUS 8:32.53
TYLER ROETH 12 MATT HUGHES 12
A OVERHOLSER 11 ADAM GRILLOT 12
2 RUSSIA A RUSS 8:46.06
B WORTHINGTON 12 MASON HOYING 11
TYLER BARLAGE 11 LUKE POHLMAN 11
3 ANNA A ANNA 8:58.21
DANIEL GEPFREY RANDY KISER 9
ERIC MARSHAL 12 B CHRISTMAN 10
4 BOTKINS A BOTK 9:21.51
LUKE SHROYER 12 P GOETTEMOELLER 11
JORDAN STEINKE 12 DEREK CASE 12
5 FORT LORAMIE A FLOR 9:33.79
BEN BARHORST 10 JAKE CORDONNIER 10
BLAKE RANSDELL 9 JACOB SIEGEL 9
6 JACKSON CENTER A JCEN 9:39.04
TIMMY BURCH 10 TROY OPPERMAN 10
S DEARWESTER 10 KYLE RASAWEHR 10
[Top of Page] [Event List]
Event 3 GIRLS 100m High Hurdles |
# SCAL MEET RECORD:Georgia Eilerman Ft Loramie 15.70 1996 |
NAME TEAM SEED MARK
1 MEGHAN LUTHMAN 12 FLOR 17.28
2 KATIE PLAS 10 FLOR 17.44
3 ABBIE GOUBEAUX 9 RUSS 17.91
4 KELLI EHEMANN 9 ANNA 18.33
5 JEAN GOETTEMOELLER 12 BOTK 18.68
6 ERICA SCHRAGE 12 ANNA 19.16
7 HUNTER BRAUN 11 HOUS 19.30
8 LANESSA NOFFSINGER 11 HOUS 19.91
[Top of Page] [Event List]
Event 4 BOYS 110m High Hurdles |
# SCAL MEET RECORD:Tyler Francis Russia 15.32 2009 |
NAME TEAM SEED MARK
1 TYLER FRANCIS 10 RUSS 15.32#
2 JEREMY DAVIS 12 HOUS 16.92
3 ALEX OVERHOLSER 11 HOUS 17.22
4 KYLE FULLENKAMP 10 FLOR 17.27
5 CHANDON WILLIAMS 9 ANNA 17.85
6 DUSTIN NOFFSINGER 10 ANNA 18.23
7 TYLER VERHOFF 12 FLOR 21.48
[Top of Page] [Event List]
Event 5 GIRLS 100m Dash |
# SCAL MEET RECORD:Janel Olberding Ft Loramie 12.54 2009 |
NAME TEAM SEED MARK
1 SARAH BRUCE 11 ANNA 13.05
2 ERICA RITCHIE 11 HOUS 13.08
3 BRITTANY BOLLHEIMER 12 FLOR 13.19
4 MEGHAN LUTHMAN 12 FLOR 13.55
5 JENISE BERNING 11 ANNA 13.63
6 KIERSTEN GOLD 11 FAIR 13.82
7 LAYLA SIMS 12 HOUS 14.41
8 KAYLI DUES 9 RUSS 14.43
1 ERICA RITCHIE 11 HOUS Q 12.98 Q
2 BRITTANY BOLLHEIMER 12 FLOR Q 13.04 Q
3 SARAH BRUCE 11 ANNA Q 13.07 Q
4 MEGHAN LUTHMAN 12 FLOR Q 13.48 Q
5 JENISE BERNING 11 ANNA Q 13.78 Q
6 KIERSTEN GOLD 11 FAIR Q 13.82 Q
7 KAYLI DUES 9 RUSS Q 14.28 Q
8 MARIAH HOGE 11 BOTK 14.33
9 LAYLA SIMS 12 HOUS Q 14.45 Q
10 RENEE BUEHLER 10 BOTK 14.52
11 ELIZABETH MOOREMAN 10 RUSS 14.73
12 BRITTANY DAVIS 10 JCEN 14.85
13 MARIE ROSE 9 FAIR 14.91
[Top of Page] [Event List]
Event 6 BOYS 100m Dash |
# SCAL MEET RECORD:Ethan Clark Houston 11.09 2009 |
NAME TEAM SEED MARK
1 DEXTER BENSMAN 11 ANNA 11.40
2 KAMERON KNIGHT 12 ANNA 11.45
3 TODD APPLEGATE 12 HOUS 11.69
4 ETHAN SCHAFER 10 RUSS 11.97
5 RIKKI GLENN 12 HOUS 11.98
6 TRENT WORTHINGTON 12 RUSS 12.11
7 COLE CUMMINGS 9 FAIR 12.39
8 JOSEPH FORSYTHE 9 JCEN 12.45
1 KAMERON KNIGHT 12 ANNA Q 11.21 Q
2 DEXTER BENSMAN 11 ANNA Q 11.41 Q
3 TODD APPLEGATE 12 HOUS Q 11.67 Q
4 RIKKI GLENN 12 HOUS Q 11.81 Q
5 ETHAN SCHAFER 10 RUSS Q 12.00 Q
6 TRENT WORTHINGTON 12 RUSS Q 12.16 Q
7 COLE CUMMINGS 9 FAIR Q 12.25 Q
8 BEAU FARLEY 12 JCEN 12.30
9 NICK SIEGRIST 11 FLOR 12.33
10 JOSEPH FORSYTHE 9 JCEN Q 12.46 Q
11 CALEB RANLY 10 FLOR 12.79
12 CONNOR BORNHORST 9 BOTK 13.13
13 JOHN HAEHN 12 BOTK 13.19
14 RUBEN COOPER 10 FAIR 13.83
[Top of Page] [Event List]
Event 7 GIRLS 4x200m Relay |
# SCAL MEET RECORD: Anna 1:47.70 1993 |
NAME TEAM SEED MARK
1 ANNA A ANNA 1:54.63
JENISE BERNING 11 LEAH BETTINGER 9
MARIA GAIER 11 SARAH BRUCE 11
2 FORT LORAMIE A FLOR 1:55.91
HILLARY BLAGG 10 LINDSEY HILGEFORT 9
B BOLLHEIMER 12 JULIA HOLTHAUS 10
3 HOUSTON A HOUS 1:57.00
DANIELLE RYAN 12 LAYLA SIMS 12
ABBY KELLER 11 ERICA RITCHIE 11
4 RUSSIA A RUSS 2:00.06
KAYLI DUES 9 ASHLEY BORCHERS 9
LEXI SCHOESSOW 10 E MOOREMAN 10
5 JACKSON CENTER A JCEN 2:01.42
NICOLE WEDDLE 10 BRITTANY DAVIS 10
LOGAN MORRIS 11 DAKOTA SOWDERS 11
6 BOTKINS A BOTK 2:02.54
JENNA SCHMERGE 12 HAILEY BILLING 10
J GOETTEMOELLER 12 RENEE BUEHLER 10
7 FAIRLAWN A FAIR 2:03.74
HALEY SLONKOSKY 9 MARIE ROSE 9
SHELLY SNYDER 10 KIERSTEN GOLD 11
[Top of Page] [Event List]
Event 8 BOYS 4x200m Relay |
# SCAL MEET RECORD: Anna 1:33.56 2007 |
NAME TEAM SEED MARK
1 ANNA A ANNA 1:33.48#
JASON CHRISTMAN 12 DAN STEWART
COLE FURGASON 10 DEXTER BENSMAN 11
2 HOUSTON A HOUS 1:34.34
JEREMY DAVIS 12 RIKKI GLENN 12
TODD APPLEGATE 12 MATT HUGHES 12
3 RUSSIA A RUSS 1:36.61
TYLER FRANCIS 10 MATTHEW BUSSE 12
ANDY TOLLER 12 CHRIS BALL 12
4 JACKSON CENTER A JCEN 1:41.66
NATHAN HENSLEY 9 NATHAN WAHRER 9
JOSEPH FORSYTHE 9 EVAN SOWDERS 11
5 FORT LORAMIE A FLOR 1:47.68
NICK SIEGRIST 11 SAM SCHULZE 9
TYLER ZEIS 10 CALEB RANLY 10
[Top of Page] [Event List]
Event 9 GIRLS 1600m Run |
# SCAL MEET RECORD:Jamie King Botkins 5:16.90 1994 |
NAME TEAM SEED MARK
1 BRITTANY BAILEY 10 BOTK 5:27.82
2 LAUREN FRANCIS 9 RUSS 5:34.03
3 ALLISON ROETH 10 HOUS 5:34.66
4 SELENE WATERS 9 FLOR 5:48.84
5 KYLIE DREES 10 FLOR 5:54.13
6 SIERRA HEATON 11 RUSS 5:54.90
7 NIKKI ALBERS 10 ANNA 5:55.47
8 LOGAN MORRIS 11 JCEN 6:18.42
9 JACKIE SMITH 10 BOTK 6:29.65
10 MEGHAN DUES 9 ANNA 6:37.42
11 CHELSEY RUSSELL 10 FAIR 7:40.02
[Top of Page] [Event List]
Event 10 BOYS 1600m Run |
# SCAL MEET RECORD:Luke Pohlman Russia 4:27.97 2009 |
NAME TEAM SEED MARK
1 LUKE POHLMAN 11 RUSS 4:31.88
2 TYLER ROETH 12 HOUS 4:31.98
3 KYLE CRON 11 HOUS 4:51.42
4 TYLER BARLAGE 11 RUSS 4:52.99
5 JERZY WESTERLING 11 ANNA 4:58.44
6 BRANDON CHRISTMAN 10 ANNA 5:05.87
7 DEREK CASE 12 BOTK 5:07.70
8 BEN BARHORST 10 FLOR 5:10.41
9 PAUL GOETTEMOELLER 11 BOTK 5:15.23
10 STEVEN DEARWESTER 10 JCEN 5:22.43
11 MATTHEW TUSSING 10 JCEN 5:23.39
12 BLAKE RANSDELL 9 FLOR 5:48.11
13 TRAVIS LEWIS 10 FAIR 6:10.28
[Top of Page] [Event List]
Event 11 GIRLS 4x100m Relay |
# SCAL MEET RECORD: Ft. Loramie 51.87 2009 |
NAME TEAM SEED MARK
1 FORT LORAMIE A FLOR 53.49
JULIA HOLTHAUS 10 LINDSEY HILGEFORT 9
B BOLLHEIMER 12 KATIE PLAS 10
2 ANNA A ANNA 54.31
JENISE BERNING 11 KELIAN FARLEY 11
ERICA SCHRAGE 12 SARAH BRUCE 11
3 HOUSTON A HOUS 55.23
ANGELA GILKESON 9 LAYLA SIMS 12
ABBY KELLER 11 ERICA RITCHIE 11
4 RUSSIA A RUSS 57.63
ABBIE GOUBEAUX 9 KAYLI DUES 9
LEXI SCHOESSOW 10 E MOOREMAN 10
5 JACKSON CENTER A JCEN 57.73
NICOLE WEDDLE 10 BRITTANY DAVIS 10
LOGAN MORRIS 11 DAKOTA SOWDERS 11
6 FAIRLAWN A FAIR 58.41
HALEY SLONKOSKY 9 MARIE ROSE 9
SHELLY SNYDER 10 KIERSTEN GOLD 11
BOTKINS A BOTK DQ
MARIAH HOGE 11 RILEY LUTHMAN 9
J GOETTEMOELLER 12 RENEE BUEHLER 10
[Top of Page] [Event List]
Event 12 BOYS 4x100m Relay |
# SCAL MEET RECORD: Anna 44.30 2007 |
NAME TEAM SEED MARK
1 ANNA A ANNA 44.65
JASON CHRISTMAN 12 DAN STEWART
COLE FURGASON 10 DEXTER BENSMAN 11
2 HOUSTON A HOUS 46.25
TODD APPLEGATE 12 JEREMY DAVIS 12
RIKKI GLENN 12 JACOB BENANZER 11
3 RUSSIA A RUSS 46.44
TYLER FRANCIS 10 ETHAN SCHAFER 10
T WORTHINGTON 12 CHRIS BALL 12
4 FORT LORAMIE A FLOR 50.27
MARCUS DELOYE 9 SAM SCHULZE 9
TYLER ZEIS 10 NICK SIEGRIST 11
BOTKINS A BOTK DQ
CONNOR BORNHORST 9 DUSTIN KOHLER 9
JORDAN STEINKE 12 JOHN HAEHN 12
JACKSON CENTER A JCEN DQ
NATHAN HENSLEY 9 BEAU FARLEY 12
EVAN SOWDERS 11 JOSEPH FORSYTHE 9
[Top of Page] [Event List]
Event 13 GIRLS 400m Dash |
# SCAL MEET RECORD:Janel Olberding Ft. Loramie 57.61 2009 |
NAME TEAM SEED MARK
1 KATIE BORCHERS 11 RUSS 59.94
2 KATIE PLAS 10 FLOR 1:02.71
3 BETHANY YORK 9 RUSS 1:04.00
4 MARIA GAIER 11 ANNA 1:06.30
5 ERIN SCHNIPPEL 11 BOTK 1:06.78
6 LEAH BETTINGER 9 ANNA 1:07.36
7 RILEY LUTHMAN 9 BOTK 1:08.15
8 ANGELA GILKESON 9 HOUS 1:12.40
1 KATIE BORCHERS 11 RUSS Q 1:03.97 Q
2 KATIE PLAS 10 FLOR Q 1:06.18 Q
3 BETHANY YORK 9 RUSS Q 1:08.04 Q
4 LEAH BETTINGER 9 ANNA Q 1:08.07 Q
5 ERIN SCHNIPPEL 11 BOTK Q 1:08.45 Q
6 MARIA GAIER 11 ANNA Q 1:08.81 Q
7 RILEY LUTHMAN 9 BOTK Q 1:10.36 Q
8 ANGELA GILKESON 9 HOUS Q 1:11.93 Q
9 BRITTANY DAVIS 10 JCEN 1:12.61
10 ALISHA HUFFMAN 10 HOUS 1:14.10
11 NICOLE WEDDLE 10 JCEN 1:16.83
12 BRANDY ALEXANDER 12 FLOR 1:17.15
[Top of Page] [Event List]
Event 14 BOYS 400m Dash |
# SCAL MEET RECORD:Kameron Knight Anna 50.65 2009 |
NAME TEAM SEED MARK
1 KAMERON KNIGHT 12 ANNA 51.32
2 ANDY TOLLER 12 RUSS 52.45
3 BRYAN FRESHOUR 11 HOUS 53.20
4 ANDREW OVERHOLSER 11 HOUS 53.88
5 JOSH SCHWIETERMAN 11 ANNA 54.21
6 ETHAN SCHAFER 10 RUSS 54.46
7 KYLE FULLENKAMP 10 FLOR 57.71
8 JAKE CORDONNIER 10 FLOR 58.69
1 KAMERON KNIGHT 12 ANNA Q 52.43 Q
2 ANDY TOLLER 12 RUSS Q 54.44 Q
3 ANDREW OVERHOLSER 11 HOUS Q 54.61 Q
4 BRYAN FRESHOUR 11 HOUS Q 54.82 Q
5 JOSH SCHWIETERMAN 11 ANNA Q 55.16 Q
6 ETHAN SCHAFER 10 RUSS Q 55.57 Q
7 KYLE FULLENKAMP 10 FLOR Q 56.62 Q
8 RICKY MCGOWAN 10 JCEN 57.70
9 JAKE CORDONNIER 10 FLOR Q 58.37 Q
10 NATHAN WAHRER 9 JCEN 58.87
11 JORDAN STEINKE 12 BOTK 1:01.87
12 ROSS KOHLER 9 BOTK 1:05.93
13 RUBEN COOPER 10 FAIR 1:08.68
[Top of Page] [Event List]
Event 15 GIRLS 300m Hurdles |
# SCAL MEET RECORD:Leslie Reiss Anna 46.90 1994 |
NAME TEAM SEED MARK
1 MEGHAN LUTHMAN 12 FLOR 47.55
2 KATIE PLAS 10 FLOR 48.90
3 KATRINA BAYLISS 12 ANNA 50.52
4 ASHLEY BORCHERS 9 RUSS 51.27
5 LAYLA SIMS 12 HOUS 54.02
6 JEAN GOETTEMOELLER 12 BOTK 54.51
7 ASHLEY MICHAEL 9 ANNA 54.60
8 ABBIE GOUBEAUX 9 RUSS 57.83
1 MEGHAN LUTHMAN 12 FLOR Q 49.45 Q
2 KATIE PLAS 10 FLOR Q 50.11 Q
3 ASHLEY BORCHERS 9 RUSS Q 52.44 Q
4 KATRINA BAYLISS 12 ANNA Q 54.01 Q
5 JEAN GOETTEMOELLER 12 BOTK Q 54.65 Q
6 LAYLA SIMS 12 HOUS Q 54.78 Q
7 ASHLEY MICHAEL 9 ANNA Q 54.98 Q
8 ABBIE GOUBEAUX 9 RUSS Q 55.40 Q
9 HUNTER BRAUN 11 HOUS 59.94
[Top of Page] [Event List]
Event 16 BOYS 300m Hurdles |
# SCAL MEET RECORD:Jeff Noah Jackson Center 40.40 1994 |
NAME TEAM SEED MARK
1 TYLER FRANCIS 10 RUSS 39.77#
2 JEREMY DAVIS 12 HOUS 40.90
3 KEVIN BENSMAN 12 ANNA 43.79
4 CHANDON WILLIAMS 9 ANNA 44.34
5 ALEX OVERHOLSER 11 HOUS 44.52
6 BLAKE WORTHINGTON 12 RUSS 45.29
7 TYLER VERHOFF 12 FLOR 52.97
[Top of Page] [Event List]
Event 17 GIRLS 800m Run |
# SCAL MEET RECORD:Emily Cooper Botkins 2:18.43 2003 |
NAME TEAM SEED MARK
1 KATIE BORCHERS 11 RUSS 2:26.45
2 BRITTANY BAILEY 10 BOTK 2:27.34
3 KAYLA FRANCIS 12 RUSS 2:33.36
4 SELENE WATERS 9 FLOR 2:37.36
5 KYLIE DREES 10 FLOR 2:39.37
6 BROOKE MCGOWAN 11 BOTK 2:42.99
7 JENNA HOOKS 9 HOUS 2:52.40
8 STEPHANIE THOMAS 12 HOUS 2:59.35
9 CHELSEY RUSSELL 10 FAIR 3:21.68
[Top of Page] [Event List]
Event 18 BOYS 800m Run |
# SCAL MEET RECORD:Alex Gutman Botkins 1:59.73 2003 |
NAME TEAM SEED MARK
1 LUKE POHLMAN 11 RUSS 2:00.85
2 MATT HUGHES 12 HOUS 2:03.36
3 TYLER ROETH 12 HOUS 2:06.49
4 RANDY KISER 9 ANNA 2:10.13
5 ERIC MARSHAL 12 ANNA 2:10.98
6 LUKE SHROYER 12 BOTK 2:15.73
7 JAKE CORDONNIER 10 FLOR 2:22.38
8 JACOB SIEGEL 9 FLOR 2:22.64
9 TIMMY BURCH 10 JCEN 2:22.71
10 PAUL GOETTEMOELLER 11 BOTK 2:24.61
11 TROY OPPERMAN 10 JCEN 2:30.20
12 TRAVIS LEWIS 10 FAIR 2:45.42
CHRIS BALL 12 RUSS DQ
[Top of Page] [Event List]
Event 19 GIRLS 200m Dash |
# SCAL MEET RECORD:Janel Olberding Ft. Loramie 25.78 2009 |
NAME TEAM SEED MARK
1 ERICA RITCHIE 11 HOUS 26.32
2 BRITTANY BOLLHEIMER 12 FLOR 27.16
3 SARAH BRUCE 11 ANNA 27.24
4 MEGHAN LUTHMAN 12 FLOR 27.87
5 DAKOTA SOWDERS 11 JCEN 29.28
6 KAYLI DUES 9 RUSS 29.79
7 JENNA SCHMERGE 12 BOTK 30.09
8 HAILEY BILLING 10 BOTK 30.16
1 SARAH BRUCE 11 ANNA Q 26.74 Q
2 ERICA RITCHIE 11 HOUS Q 27.14 Q
3 BRITTANY BOLLHEIMER 12 FLOR Q 27.95 Q
4 MEGHAN LUTHMAN 12 FLOR Q 28.16 Q
5 KAYLI DUES 9 RUSS Q 29.30 Q
6 DAKOTA SOWDERS 11 JCEN Q 29.34 Q
7 HAILEY BILLING 10 BOTK Q 29.64 Q
8 JENNA SCHMERGE 12 BOTK Q 30.07 Q
9 KELIAN FARLEY 11 ANNA 30.31
10 LEXI SCHOESSOW 10 RUSS 30.34
11 KIERSTEN GOLD 11 FAIR 30.61
12 HALEY SLONKOSKY 9 FAIR 30.91
13 NICOLE WEDDLE 10 JCEN 31.38
14 MALLORIE BELL 10 HOUS 31.51
[Top of Page] [Event List]
Event 20 BOYS 200m Dash |
# SCAL MEET RECORD:Kameron Knight Anna 22.41 2009 |
NAME TEAM SEED MARK
1 COLE FURGASON 10 ANNA 23.64
2 ANDY TOLLER 12 RUSS 23.65
3 BRYAN FRESHOUR 11 HOUS 24.23
4 RIKKI GLENN 12 HOUS 24.45
5 MATTHEW BUSSE 12 RUSS 24.60
6 NICK SIEGRIST 11 FLOR 25.23
7 EVAN SOWDERS 11 JCEN 26.48
KAMERON KNIGHT 12 ANNA DQ
1 KAMERON KNIGHT 12 ANNA Q 22.78 Q
2 COLE FURGASON 10 ANNA Q 23.71 Q
3 ANDY TOLLER 12 RUSS Q 23.95 Q
4 BRYAN FRESHOUR 11 HOUS Q 24.11 Q
5 RIKKI GLENN 12 HOUS Q 24.18 Q
6 MATTHEW BUSSE 12 RUSS Q 24.53 Q
7 NICK SIEGRIST 11 FLOR Q 24.67 Q
8 EVAN SOWDERS 11 JCEN Q 25.42 Q
9 RICKY MCGOWAN 10 JCEN 25.76
10 TYLER ZEIS 10 FLOR 26.02
11 LUKE SHROYER 12 BOTK 26.05
12 JOHN HAEHN 12 BOTK 27.89
13 RUBEN COOPER 10 FAIR 29.77
[Top of Page] [Event List]
Event 21 GIRLS 3200m Run |
# SCAL MEET RECORD:Jamie King Botkins 11:23.00 1994 |
NAME TEAM SEED MARK
1 ALLISON ROETH 10 HOUS 12:24.51
2 SELENE WATERS 9 FLOR 13:02.03
3 SIERRA HEATON 11 RUSS 13:11.04
4 NIKKI ALBERS 10 ANNA 13:12.39
5 TAYLA WEIDNER 11 HOUS 13:26.02
6 LOGAN MORRIS 11 JCEN 13:28.49
7 ALAINA SCHULZE 9 FLOR 13:50.87
8 MEGHAN DUES 9 ANNA 14:46.04
[Top of Page] [Event List]
Event 22 BOYS 3200m Run |
# SCAL MEET RECORD:Brad Koverman Anna 9:53.40 1996 |
NAME TEAM SEED MARK
1 TYLER ROETH 12 HOUS 10:02.22
2 LUKE POHLMAN 11 RUSS 10:08.12
3 KEVIN HOLTHAUS 11 HOUS 10:08.87
4 ALEX YORK 12 RUSS 10:54.41
5 BEN BARHORST 10 FLOR 10:59.55
6 BEN BOYD 11 ANNA 11:22.12
7 DEREK CASE 12 BOTK 11:45.43
8 RYAN GEHRET 10 ANNA 12:01.99
9 MATTHEW TUSSING 10 JCEN 12:02.31
10 BLAKE RANSDELL 9 FLOR 12:52.44
[Top of Page] [Event List]
Event 23 GIRLS 4x400m Relay |
# SCAL MEET RECORD: Ft. Loramie 4:13.70 2003 |
NAME TEAM SEED MARK
1 RUSSIA A RUSS 4:21.57
BETHANY YORK 9 KAYLA FRANCIS 12
LAUREN FRANCIS 9 KATIE BORCHERS 11
2 FORT LORAMIE A FLOR 4:31.08
HILLARY BLAGG 10 KYLIE DREES 10
LINDSEY HILGEFORT 9 KATIE HOEHNE 12
3 BOTKINS A BOTK 4:32.86
BRITTANY BAILEY 10 RILEY LUTHMAN 9
BROOKE MCGOWAN 11 ERIN SCHNIPPEL 11
4 ANNA A ANNA 4:33.83
MARIA GAIER 11 LEAH BETTINGER 9
NIKKI ALBERS 10 KATRINA BAYLISS 12
5 HOUSTON A HOUS 4:59.24
JENNA HOOKS 9 ABBY KELLER 11
ALLISON ROETH 10 KELSEY BOWLING 11
[Top of Page] [Event List]
Event 24 BOYS 4x400m Relay |
# SCAL MEET RECORD: Houston 3:34.40 2003 |
NAME TEAM SEED MARK
1 RUSSIA A RUSS 3:33.70#
ETHAN SCHAFER 10 T WORTHINGTON 12
ANDY TOLLER 12 CHRIS BALL 12
2 ANNA A ANNA 3:33.73#
JASON CHRISTMAN 12 ERIC MARSHAL 12
J SCHWIETERMAN 11 KAMERON KNIGHT 12
3 HOUSTON A HOUS 3:35.60
MATT HUGHES 12 A OVERHOLSER 11
ADAM GRILLOT 12 BRYAN FRESHOUR 11
4 FORT LORAMIE A FLOR 3:53.27
SAM SCHULZE 9 KYLE FULLENKAMP 10
JAKE CORDONNIER 10 CALEB RANLY 10
5 JACKSON CENTER A JCEN 3:55.80
NATHAN WAHRER 9 RICKY MCGOWAN 10
TIMMY BURCH 10 KYLE RASAWEHR 10
BOTKINS A BOTK DQ
LUKE SHROYER 12 P GOETTEMOELLER 11
JORDAN STEINKE 12 DEREK CASE 12
[Top of Page] [Event List]
Event 25 GIRLS Discus Throw |
# SCAL MEET RECORD:Liz Mangen Russia 120'04.00" 2000 |
NAME TEAM SEED MARK
1 MORGAN FULLENKAMP 11 BOTK 111'08.00"
2 OLIVIA CUMMINGS 9 FAIR 107'02.00"
3 KAITLIN UNDERWOOD 10 BOTK 102'10.00"
4 LEANN MARTIN 12 FLOR 93'01.00"
5 CLAIRE HAMBERG 11 ANNA 89'07.00"
6 DANIELLE BRANDEWIE 11 FLOR 85'08.00"
7 GEORGIA IKE 12 HOUS 75'11.00"
8 KIRSTEN MCDOWELL 10 FAIR 69'07.00"
9 MARGOT VLOT 12 ANNA 66'06.00"
10 ALISHA HUFFMAN 10 HOUS 57'04.00"
11 BRIANA DAVIDSON 10 JCEN 50'02.00"
12 CASSIE DAVIS 12 JCEN 43'01.00"
[Top of Page] [Event List]
Event 26 BOYS Discus Throw |
# SCAL MEET RECORD:Jim Wenrick Houston 151'09.00" 1996 |
NAME TEAM SEED MARK
1 COLE CUMMINGS 9 FAIR 133'03.00"
2 MAVERICK LONG 10 ANNA 131'10.00"
3 MYCHAL TAUBKEN 11 FAIR 129'07.00"
4 HOLDEN LAMBERT 11 HOUS 126'11.00"
5 GRAHAM COUNTS 12 BOTK 122'01.00"
6 JOE POEPPELMAN 11 FLOR 118'04.00"
7 DYLAN NEWMAN 11 BOTK 114'03.00"
8 CURTIS STUEVE 11 RUSS 105'11.00"
9 DAN AIKIN 12 JCEN 105'07.00"
10 CORY JOLLY 11 HOUS 100'02.00"
11 NATHAN EILERMAN 10 FLOR 97'03.00"
12 RYAN PAULUS 12 RUSS 96'02.00"
13 DAVID BARHAM 10 JCEN 95'08.00"
BRAD WATERCUTTER 12 ANNA FOUL
[Top of Page] [Event List]
Event 27 GIRLS High Jump |
# SCAL MEET RECORD:Laura Gehret Anna 5'06.25" 2008 |
NAME TEAM SEED MARK
1 BETHANY YORK 9 RUSS 5'01.00"
2 HAILEY BILLING 10 BOTK 5'00.00"
3 KAYLA FRANCIS 12 RUSS 4'10.00"
4 SHAWNIE RUMP 9 ANNA 4'06.00"
5 STEPHANIE THOMAS 12 HOUS 4'06.00"
6 LEXI RINDLER 9 FLOR 4'04.00"
7 LANESSA NOFFSINGER 11 HOUS 4'04.00"
7 KATIE HOEHNE 12 FLOR 4'04.00"
[Top of Page] [Event List]
Event 28 BOYS High Jump |
# SCAL MEET RECORD:Travis Davis Fairlawn 6'10.00" 1999 |
NAME TEAM SEED MARK
1 MASON HOYING 11 RUSS 6'01.00"
2 JACOB MANN 11 JCEN 6'00.00"
3 JACOB BENANZER 11 HOUS 5'10.00"
4 KYLE FULLENKAMP 10 FLOR 5'10.00"
5 TODD APPLEGATE 12 HOUS 5'06.00"
5 DEREK GEPHART 10 ANNA 5'06.00"
7 DEREK AIKIN 10 JCEN 5'04.00"
CHANDON WILLIAMS 9 ANNA NM
CONNOR BORNHORST 9 BOTK NM
[Top of Page] [Event List]
Event 29 GIRLS Long Jump |
# SCAL MEET RECORD:Stacie Ritter Houston 17'02.25" 1992 |
NAME TEAM SEED MARK
1 BETHANY YORK 9 RUSS 14'07.25"
2 JENISE BERNING 11 ANNA 14'06.75"
3 DAKOTA SOWDERS 11 JCEN 14'03.00"
4 JULIA HOLTHAUS 10 FLOR 14'02.00"
5 ASHLEY BORCHERS 9 RUSS 14'01.50"
6 MARIAH HOGE 11 BOTK 13'09.25"
7 LINDSEY HILGEFORT 9 FLOR 13'07.00"
8 ASHLEY MICHAEL 9 ANNA 13'02.75"
9 MALLORIE BELL 10 HOUS 12'11.00"
10 HALEY SLONKOSKY 9 FAIR 12'05.75"
11 CAITLIN LANE 9 BOTK 11'11.50"
12 STEPHANIE THOMAS 12 HOUS 11'07.75"
[Top of Page] [Event List]
Event 30 BOYS Long Jump |
# SCAL MEET RECORD:Mitch Goldschmidt Ft. Loramie 21'10.25" 2004 |
NAME TEAM SEED MARK
1 KEVIN BENSMAN 12 ANNA 19'07.25"
2 HOLDEN LAMBERT 11 HOUS 18'03.00"
3 L STEPHENS 11 ANNA 18'01.50"
4 TYLER ZEIS 10 FLOR 18'01.00"
5 JACOB BENANZER 11 HOUS 17'08.50"
6 DYLAN NEWMAN 11 BOTK 16'10.25"
7 JOSEPH FORSYTHE 9 JCEN 16'06.00"
8 CALEB RANLY 10 FLOR 16'04.50"
9 TYLER BARLAGE 11 RUSS 16'03.25"
10 BEAU FARLEY 12 JCEN 16'00.50"
11 BLAKE WORTHINGTON 12 RUSS 15'08.50"
12 RUBEN COOPER 10 FAIR 14'05.00"
[Top of Page] [Event List]
Event 31 GIRLS Shot Put |
# SCAL MEET RECORD:Liz Mangen Russia 39'07.75" 2001 |
NAME TEAM SEED MARK
1 LEANN MARTIN 12 FLOR 36'10.00"
2 OLIVIA CUMMINGS 9 FAIR 33'09.00"
3 KAITLIN UNDERWOOD 10 BOTK 32'10.50"
4 MORGAN FULLENKAMP 11 BOTK 31'06.50"
5 DANIELLE BRANDEWIE 11 FLOR 29'04.50"
6 CASSIE EILERMAN 10 ANNA 28'10.75"
7 KIRSTEN MCDOWELL 10 FAIR 27'10.50"
8 MARGOT VLOT 12 ANNA 25'02.50"
9 BRIANA DAVIDSON 10 JCEN 23'06.50"
10 GEORGIA IKE 12 HOUS 23'01.50"
11 CASSIE DAVIS 12 JCEN 21'03.00"
12 BRITTAN MARTIN 9 HOUS 18'03.75"
[Top of Page] [Event List]
Event 32 BOYS Shot Put |
# SCAL MEET RECORD:Nick Hulsmeyer Botkins 51'05.50" 1999 |
NAME TEAM SEED MARK
1 JOE POEPPELMAN 11 FLOR 49'07.75"
2 DYLAN NEWMAN 11 BOTK 48'02.00"
3 BRAD WATERCUTTER 12 ANNA 41'06.00"
4 MYCHAL TAUBKEN 11 FAIR 40'06.75"
5 DUSTIN NOFFSINGER 10 ANNA 39'08.50"
6 KYLE MUHLENKAMP 12 RUSS 39'05.00"
7 JUSTIN YINGST 10 HOUS 37'04.75"
8 DEREK SCHWABLE 10 HOUS 37'03.50"
9 COLE CUMMINGS 9 FAIR 37'02.50"
10 RYAN PAULUS 12 RUSS 35'00.75"
11 JONATHON FORSYTHE 9 JCEN 34'11.00"
12 JON FISHER 9 BOTK 32'07.25"
13 DAVID BARHAM 10 JCEN 32'04.50"
14 JUSTIN GIGANDIT 11 FLOR 31'06.00"
[Top of Page] [Event List]
Event 33 GIRLS Pole Vault |
# SCAL MEET RECORD:Christine Berning Anna 9'06.00" 2009 |
NAME TEAM SEED MARK
1 JULIA HOLTHAUS 10 FLOR 9'00.00"
2 SHAWNIE RUMP 9 ANNA 8'09.00"
3 TAYLOR MAGOTO 9 RUSS 8'00.00"
4 DANIELLE BRANDEWIE 11 FLOR 8'00.00"
4 KELLI EHEMANN 9 ANNA 8'00.00"
6 KELSEY BOWLING 11 HOUS 8'00.00"
7 MEG PHYILLAIER 10 HOUS 7'06.00"
8 ALEXIS MAGOTO 10 RUSS 7'06.00"
9 RILEY LUTHMAN 9 BOTK 7'00.00"
BETSY SCHNEIDER 11 BOTK NM
[Top of Page] [Event List]
Event 34 BOYS Pole Vault |
# SCAL MEET RECORD:BJ Elliot Houston 14'01.00" 2007 |
NAME TEAM SEED MARK
1 BRANDON IKE 10 HOUS 13'00.00"
2 ALAN KREMER 12 FLOR 12'00.00"
3 TYLER DAVIS 9 HOUS 11'06.00"
4 ANDREW ETZLER 12 ANNA 10'06.00"
5 DUSTIN KOHLER 9 BOTK 9'06.00"
ISAIAH MONNIN 11 RUSS NM
TRENT WORTHINGTON 12 RUSS NM
DEREK GEPHART 10 ANNA NM
QWINTON SCHEER 9 FLOR NM
[Top of Page] [Event List]