Oak Harbor High School
SBC Championships
Results by Round
2/10/2007
1. Oak Harbor 254.50
2. Sandusky Perkins 209.00
3. Clyde 183.50
4. Sandusky St. Mary 171.00
5. Milan Edison 102.00
6. Castalia Margaretta 85.00
7. Huron 58.00
8. Port Clinton 43.50

 Championship - 1st Round


Weight: 103

Sebastian Kilbury (10), Sandusky Perkins Dec David Harrington (9), Sandusky St. Mary, 7-5
Zach Rawson (9), Clyde M-Dec Gabe Sidoti (9), Castalia Margaretta, 13-3
Derrick Johannsen (9), Port Clinton T-Fall Zach Taylor (9), Huron, 17-0

Weight: 112

Troy Opfer (11), Sandusky St. Mary Fall Craig Gerber (10), Clyde, 1:47
Tim Majoy (10), Milan Edison Fall Coty Cook (10), Port Clinton, 3:15
Anthony Munafo (11), Sandusky Perkins Fall Jimmy Wiedenheft (9), Castalia Margaretta, :41

Weight: 119

David Banda (11), Oak Harbor Fall Dylan Stiffler (9), Clyde, 1:07

Weight: 125

Tyler Burnworth (11), Oak Harbor Fall Cody Andrews (10), Clyde, :24

Weight: 130

Michael Baxter (11), Sandusky Perkins Fall Perry Smith (9), Sandusky St. Mary, 1:12
Josh Ackerman (9), Castalia Margaretta Dec Brandon Flores (9), Clyde, 9-2
Justin Neuberger (12), Milan Edison Fall Connor Galloway (9), Huron, 1:45

Weight: 135

Jonathon McGookey (10), Sandusky Perkins Fall Eric Pumphrey (9), Clyde, 3:10
Matt Snyder (11), Port Clinton Dec Cody Pridemore (10), Castalia Margaretta, 6-1
David McCallister (12), Huron Dec Ryan Neuberger (10), Milan Edison, 8-2
Joe McCormick (12), Sandusky St. Mary Fall Matt Warga (10), Oak Harbor, 5:24

Weight: 140

Dusty Hermes (12), Sandusky St. Mary Fall Chris Roberts (10), Milan Edison, 4:15
Brandon Waters (11), Oak Harbor M-Dec Matt Collinsworth (11), Huron, 10-2
Sean Pisano (10), Sandusky Perkins Fall Cory Westgate (11), Castalia Margaretta, 3:56

Weight: 145

Kirk Tank (11), Oak Harbor Fall Jerod Blakely (9), Huron, 1:37
Josh Meyers (12), Castalia Margaretta Fall Gabe Reyna (9), Port Clinton, 2:53
Christian Ortolani (11), Sandusky St. Mary Fall Dylan Howard (9), Milan Edison, 1:15
Danny Michaels (11), Clyde Fall Alex Trautman (9), Sandusky Perkins, 2:25

Weight: 152

Thomas Schwartz (12), Clyde Dec Buddy Peters (12), Sandusky Perkins, 13-8
Rob Steel (10), Castalia Margaretta Fall Bryan Roberts (11), Milan Edison, 5:36
Max Dahs (10), Sandusky St. Mary Fall Zach Blodgett (9), Huron, :54
Tommy Baker (11), Oak Harbor Fall Zane Roelen (12), Port Clinton, 3:32

Weight: 160

Keith Witt (11), Oak Harbor Fall Nathan McMurray (10), Port Clinton, 1:05
Jeremy Geiger (12), Milan Edison Fall Josh Hillman (10), Huron, :28
Aric Thurn (11), Clyde Fall Mike Patti (11), Castalia Margaretta, 3:16

Weight: 171

Cody Magrum (11), Oak Harbor Fall Aaron Chamberlain (12), Sandusky St. Mary, 2:55
Cody Ortaloni (9), Clyde Fall Mike Carpenter (9), Castalia Margaretta, 1:36
Jake Burns (12), Milan Edison Fall Josh Smith (11), Port Clinton, 5:32
Chris Lazzara (11), Sandusky Perkins Dec Ben Blodgett (12), Huron, 6-5

Weight: 189

Matt Fisher (11), Sandusky Perkins Fall Eric Boyce (9), Milan Edison, 2:23
Jacob Andrews (11), Clyde Fall Josh Jenkins (9), Huron, :52

Weight: 215

Ryan Mann (10), Clyde Fall Josh Adkins (12), Huron, 1:13
Adam Opfer (12), Milan Edison Dec Matt Lorcher (12), Sandusky Perkins, 6-4

Weight: 285

Wade Ishmael (11), Oak Harbor Fall Ben Brady (11), Port Clinton, 1:26
Alec Romick (12), Huron Fall Kyle Bellamy (11), Sandusky St. Mary, 4:41
Ricky Hammons (12), Clyde Fall Kevin Bye (12), Castalia Margaretta, 1:02

 Championship - Semifinals


Weight: 103

Drew Stone (9), Oak Harbor Fall Sebastian Kilbury (10), Sandusky Perkins, 1:18
Derrick Johannsen (9), Port Clinton Dec Zach Rawson (9), Clyde, 10-8

Weight: 112

Troy Opfer (11), Sandusky St. Mary Fall Tim Majoy (10), Milan Edison, 1:21
Anthony Munafo (11), Sandusky Perkins M-Dec Zach Bergman (9), Oak Harbor, 14-4

Weight: 119

Pat Harrington (12), Sandusky St. Mary Fall David Siesel (10), Castalia Margaretta, 3:11
Spencer Campbell (12), Sandusky Perkins M-Dec David Banda (11), Oak Harbor, 15-5

Weight: 125

Warren Fleetwood (12), Castalia Margaretta Fall Dylan Corwin (9), Huron, 2:54
Teddy Ohlemacher (11), Sandusky Perkins Fall Tyler Burnworth (11), Oak Harbor, 4:48

Weight: 130

Michael Baxter (11), Sandusky Perkins Fall Josh Ackerman (9), Castalia Margaretta, 1:36
Mike Mallernee (9), Oak Harbor Dec Justin Neuberger (12), Milan Edison, 9-6

Weight: 135

Jonathon McGookey (10), Sandusky Perkins Fall Matt Snyder (11), Port Clinton, 4:35
David McCallister (12), Huron Dec Joe McCormick (12), Sandusky St. Mary, 4-1

Weight: 140

Dusty Hermes (12), Sandusky St. Mary Fall Tyler Rex (10), Clyde, 1:02
Sean Pisano (10), Sandusky Perkins Dec Brandon Waters (11), Oak Harbor, 4-3

Weight: 145

Kirk Tank (11), Oak Harbor Fall Josh Meyers (12), Castalia Margaretta, 1:46
Danny Michaels (11), Clyde T-Fall Christian Ortolani (11), Sandusky St. Mary, 20-4

Weight: 152

Thomas Schwartz (12), Clyde Fall Rob Steel (10), Castalia Margaretta, 1:14
Tommy Baker (11), Oak Harbor Dec Max Dahs (10), Sandusky St. Mary, 7-5

Weight: 160

Keith Witt (11), Oak Harbor Fall Jeremy Geiger (12), Milan Edison, 1:28
Aric Thurn (11), Clyde Dec Ryan Wasylik (11), Sandusky St. Mary, 3-1 OT

Weight: 171

Cody Magrum (11), Oak Harbor Fall Cody Ortaloni (9), Clyde, :59
Jake Burns (12), Milan Edison Dec Chris Lazzara (11), Sandusky Perkins, 4-2

Weight: 189

Matt Fisher (11), Sandusky Perkins T-Fall Sean Bostater (11), Sandusky St. Mary, 19-4
Jake Lipstraw (12), Oak Harbor Fall Jacob Andrews (11), Clyde, 3:00

Weight: 215

Brent Scherf (12), Oak Harbor Dec Ryan Mann (10), Clyde, 5-4
Eric Guerra (12), Sandusky St. Mary Dec Adam Opfer (12), Milan Edison, 9-2

Weight: 285

Wade Ishmael (11), Oak Harbor Fall Alec Romick (12), Huron, :24
Ricky Hammons (12), Clyde Fall Adam Painter (12), Sandusky Perkins, 1:37

 Consolation - 1st Round


Weight: 103

Gabe Sidoti (9), Castalia Margaretta Fall Zach Taylor (9), Huron, 4:04

Weight: 112

Craig Gerber (10), Clyde Fall Coty Cook (10), Port Clinton, 3:42

Weight: 119

Weight: 125

Weight: 130

Brandon Flores (9), Clyde Fall Perry Smith (9), Sandusky St. Mary, 1:42

Weight: 135

Eric Pumphrey (9), Clyde Dec Cody Pridemore (10), Castalia Margaretta, 9-7
Ryan Neuberger (10), Milan Edison Fall Matt Warga (10), Oak Harbor, :24

Weight: 140

Cory Westgate (11), Castalia Margaretta Dec Matt Collinsworth (11), Huron, 6-1

Weight: 145

Jerod Blakely (9), Huron Fall Gabe Reyna (9), Port Clinton, 1:20
Dylan Howard (9), Milan Edison Dec Alex Trautman (9), Sandusky Perkins, 7-6

Weight: 152

Buddy Peters (12), Sandusky Perkins T-Fall Bryan Roberts (11), Milan Edison, 15-0
Zane Roelen (12), Port Clinton Fall Zach Blodgett (9), Huron, 2:47

Weight: 160

Nathan McMurray (10), Port Clinton Fall Josh Hillman (10), Huron, 1:49

Weight: 171

Aaron Chamberlain (12), Sandusky St. Mary T-Fall Mike Carpenter (9), Castalia Margaretta, 17-2
Ben Blodgett (12), Huron Def Josh Smith (11), Port Clinton

Weight: 189

Weight: 215

Weight: 285

Kyle Bellamy (11), Sandusky St. Mary Fall Ben Brady (11), Port Clinton, 1:46

 Consolation - Semifinals


Weight: 103

Zach Rawson (9), Clyde M-Dec David Harrington (9), Sandusky St. Mary, 13-3
Sebastian Kilbury (10), Sandusky Perkins Def Gabe Sidoti (9), Castalia Margaretta

Weight: 112

Zach Bergman (9), Oak Harbor Fall Craig Gerber (10), Clyde, :50
Tim Majoy (10), Milan Edison Fall Jimmy Wiedenheft (9), Castalia Margaretta, 4:54

Weight: 119

David Siesel (10), Castalia Margaretta M-Dec Dylan Stiffler (9), Clyde, 13-4

Weight: 125

Cody Andrews (10), Clyde Dec Dylan Corwin (9), Huron, 13-6

Weight: 130

Justin Neuberger (12), Milan Edison Dec Brandon Flores (9), Clyde, 5-4
Josh Ackerman (9), Castalia Margaretta Fall Connor Galloway (9), Huron, 3:30

Weight: 135

Joe McCormick (12), Sandusky St. Mary Dec Eric Pumphrey (9), Clyde, 3-2
Ryan Neuberger (10), Milan Edison Dec Matt Snyder (11), Port Clinton, 7-4

Weight: 140

Brandon Waters (11), Oak Harbor T-Fall Chris Roberts (10), Milan Edison, 15-0
Cory Westgate (11), Castalia Margaretta Fall Tyler Rex (10), Clyde, 1:18

Weight: 145

Christian Ortolani (11), Sandusky St. Mary Fall Jerod Blakely (9), Huron, 1:31
Dylan Howard (9), Milan Edison Dec Josh Meyers (12), Castalia Margaretta, 9-4

Weight: 152

Buddy Peters (12), Sandusky Perkins Fall Max Dahs (10), Sandusky St. Mary, 3:43
Zane Roelen (12), Port Clinton Dec Rob Steel (10), Castalia Margaretta, 5-2

Weight: 160

Ryan Wasylik (11), Sandusky St. Mary M-Dec Nathan McMurray (10), Port Clinton, 14-1
Jeremy Geiger (12), Milan Edison Dec Mike Patti (11), Castalia Margaretta, 6-1

Weight: 171

Chris Lazzara (11), Sandusky Perkins Dec Aaron Chamberlain (12), Sandusky St. Mary, 11-4
Cody Ortaloni (9), Clyde Fall Ben Blodgett (12), Huron, 4:35

Weight: 189

Jacob Andrews (11), Clyde Fall Eric Boyce (9), Milan Edison, 1:45
Sean Bostater (11), Sandusky St. Mary Fall Josh Jenkins (9), Huron, 1:44

Weight: 215

Adam Opfer (12), Milan Edison Fall Josh Adkins (12), Huron, :59
Matt Lorcher (12), Sandusky Perkins Dec Ryan Mann (10), Clyde, 15-9

Weight: 285

Adam Painter (12), Sandusky Perkins Fall Kyle Bellamy (11), Sandusky St. Mary, 1:08
Alec Romick (12), Huron Fall Kevin Bye (12), Castalia Margaretta, :33

 Final Round


Weight: 103

David Harrington (9), Sandusky St. Mary Forf Gabe Sidoti (9), Castalia Margaretta
Sebastian Kilbury (10), Sandusky Perkins Dec Zach Rawson (9), Clyde, 5-2
Drew Stone (9), Oak Harbor Forf Derrick Johannsen (9), Port Clinton

Weight: 112

Craig Gerber (10), Clyde Fall Jimmy Wiedenheft (9), Castalia Margaretta, :41
Zach Bergman (9), Oak Harbor Dec Tim Majoy (10), Milan Edison, 3-2
Troy Opfer (11), Sandusky St. Mary M-Dec Anthony Munafo (11), Sandusky Perkins, 19-7

Weight: 119

David Banda (11), Oak Harbor Fall David Siesel (10), Castalia Margaretta, 4:33
Pat Harrington (12), Sandusky St. Mary Dec Spencer Campbell (12), Sandusky Perkins, 4-3

Weight: 125

Cody Andrews (10), Clyde Dec Tyler Burnworth (11), Oak Harbor, 6-2
Teddy Ohlemacher (11), Sandusky Perkins Dec Warren Fleetwood (12), Castalia Margaretta, 2-1

Weight: 130

Brandon Flores (9), Clyde Fall Connor Galloway (9), Huron, 2:11
Justin Neuberger (12), Milan Edison Dec Josh Ackerman (9), Castalia Margaretta, 2-1 2OT
Mike Mallernee (9), Oak Harbor M-Dec Michael Baxter (11), Sandusky Perkins, 17-7

Weight: 135

Matt Snyder (11), Port Clinton Def Eric Pumphrey (9), Clyde
Ryan Neuberger (10), Milan Edison Dec Joe McCormick (12), Sandusky St. Mary, 3-0
Jonathon McGookey (10), Sandusky Perkins M-Dec David McCallister (12), Huron, 12-4

Weight: 140

Tyler Rex (10), Clyde Fall Chris Roberts (10), Milan Edison, 2:59
Brandon Waters (11), Oak Harbor Fall Cory Westgate (11), Castalia Margaretta, 4:23
Dusty Hermes (12), Sandusky St. Mary T-Fall Sean Pisano (10), Sandusky Perkins, 19-3

Weight: 145

Josh Meyers (12), Castalia Margaretta Dec Jerod Blakely (9), Huron, 9-6
Christian Ortolani (11), Sandusky St. Mary Fall Dylan Howard (9), Milan Edison, 2:19
Kirk Tank (11), Oak Harbor Dec Danny Michaels (11), Clyde, 10-8

Weight: 152

Max Dahs (10), Sandusky St. Mary Dec Rob Steel (10), Castalia Margaretta, 13-6
Buddy Peters (12), Sandusky Perkins Fall Zane Roelen (12), Port Clinton, 3:59
Tommy Baker (11), Oak Harbor Dec Thomas Schwartz (12), Clyde, 4-3 2OT

Weight: 160

Mike Patti (11), Castalia Margaretta Fall Nathan McMurray (10), Port Clinton, 1:59
Ryan Wasylik (11), Sandusky St. Mary Dec Jeremy Geiger (12), Milan Edison, 5-2
Keith Witt (11), Oak Harbor Dec Aric Thurn (11), Clyde, 3-1

Weight: 171

Ben Blodgett (12), Huron Dec Aaron Chamberlain (12), Sandusky St. Mary, 6-0
Cody Ortaloni (9), Clyde Dec Chris Lazzara (11), Sandusky Perkins, 12-8
Cody Magrum (11), Oak Harbor Fall Jake Burns (12), Milan Edison, 1:05

Weight: 189

Eric Boyce (9), Milan Edison Fall Josh Jenkins (9), Huron, 1:40
Jacob Andrews (11), Clyde M-Dec Sean Bostater (11), Sandusky St. Mary, 12-0
Matt Fisher (11), Sandusky Perkins Dec Jake Lipstraw (12), Oak Harbor, 7-4

Weight: 215

Ryan Mann (10), Clyde Fall Josh Adkins (12), Huron, 4:08
Matt Lorcher (12), Sandusky Perkins Dec Adam Opfer (12), Milan Edison, 6-4 OT
Brent Scherf (12), Oak Harbor Dec Eric Guerra (12), Sandusky St. Mary, 7-2

Weight: 285

Kyle Bellamy (11), Sandusky St. Mary Fall Kevin Bye (12), Castalia Margaretta, :48
Adam Painter (12), Sandusky Perkins Def Alec Romick (12), Huron
Ricky Hammons (12), Clyde Fall Wade Ishmael (11), Oak Harbor, 1:37

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
9585 Woodgate Lane
Byron IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

2001 - All rights reserved