Columbus Grove District XC Championship Div III
October 24, 2020
Results By Speedy Sneakers Racing
Overall Finish List - Girls
Girls District 1
High School
Qualifying - Teams: 3 Individuals: 12
O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 221 Ella Boate Minster 19:31.6 3:54/K 12 TM
2 2 227 Taylor Roth Minster 19:46.5 3:57/K 10 TM
3 3 226 Mason Pohl Minster 19:47.3 3:57/K 12 TM
4 4 224 Maggie Hemmelgarn Minster 19:47.7 3:58/K 9 TM
5 5 223 Chaney Cedarleaf Minster 19:48.8 3:58/K 9 TM
6 6 222 Cameo Cedarleaf Minster 20:14.6 4:03/K 10 TM
7 7 236 Chloe Homan New Bremen 20:35.6 4:07/K 9 TM
8 8 225 Morgan Ketner Minster 20:42.5 4:09/K 11 TM
9 (< 5) 191 Andrea Burgei Kalida 20:44.8 4:09/K 9 IND
10 9 422 Ava Milligan Del. St. John's 20:48.6 4:10/K 9 TM
11 10 241 Caroline Whitlach New Bremen 20:53.6 4:11/K 10 TM
12 11 237 Emma Keller New Bremen 20:53.9 4:11/K 12 TM
13 12 420 Kambrynn Rohr Del. St. John's 21:18.6 4:16/K 12 TM
14 13 419 Elayna Will Del. St. John's 21:20.4 4:16/K 9 TM
15 14 240 Alayna Thieman New Bremen 21:25.7 4:17/K 12 TM
16 15 239 Lily Rindler New Bremen 21:37.9 4:20/K 10 TM
17 (< 5) 252 Paige Hoersten Ottoville 21:38.1 4:20/K 12
18 16 421 Rylee Pohlman Del. St. John's 21:41.8 4:20/K 12 TM
19 17 262 Lexie Berry Parkway 21:48.7 4:22/K 9
20 18 133 Carlee Goodwin Coldwater 21:53.9 4:23/K 11
21 19 267 Katie Trisel Parkway 21:59.9 4:24/K 9
22 20 235 Madison Cordonnier New Bremen 22:04.1 4:25/K 12 TM
23 21 136 Sara Honigford Coldwater 22:14.7 4:27/K 12
24 22 138 Lily Schoenherr Coldwater 22:15.3 4:27/K 11
25 23 425 Adara Fuerst Del. St. John's 22:21.2 4:28/K 11 TM
26 24 423 Catherine Kopack Del. St. John's 22:21.9 4:28/K 11 TM
27 25 424 Alex Kessen Del. St. John's 22:24.0 4:29/K 9 TM
28 26 238 Vivian Niekamp New Bremen 22:29.9 4:30/K 12 TM
29 27 265 Morgan Hunter Parkway 22:36.6 4:31/K 10
30 (< 5) 243 Rebecca Leffel New Knoxville 23:06.4 4:37/K 11
31 28 139 Shelby Homan Coldwater 23:16.5 4:39/K 10
32 (< 5) 192 Erica Kahle Kalida 23:29.1 4:42/K 9
33 (< 5) 244 Abigail Sniegowski New Knoxville 23:31.8 4:42/K 12
34 (< 5) 251 Isabelle Furley Ottoville 23:42.0 4:44/K 9
35 29 137 Lindsey Pease Coldwater 23:43.0 4:45/K 11
36 30 134 Allison Hamberg Coldwater 23:57.7 4:48/K 10
37 (< 5) 124 Amairi Painter Bluffton 24:09.6 4:50/K 9
38 (< 5) 123 Caitlin Dailey Bluffton 24:26.5 4:53/K 11
39 31 268 Sydney Waters Parkway 24:33.8 4:55/K 12
40 (< 5) 106 Amelia Alexander Ada 24:46.2 4:57/K 10
41 (< 5) 125 Kaelin Weissling Bluffton 25:27.2 5:05/K 9
42 (< 5) 245 Melisa Waterman New Knoxville 25:51.6 5:10/K 11
43 32 264 Leah Eichler Parkway 26:09.1 5:14/K 11
44 (< 5) 254 Hannah Wenzlick Ottoville 26:29.4 5:18/K 10
45 33 266 Emily Jackson Parkway 26:36.6 5:19/K 11
46 34 263 Lexie Cottman Parkway 27:19.1 5:28/K 12
47 (< 5) 190 Hannah Berheide Kalida 27:23.4 5:29/K 12
48 (< 5) 109 Melia Santillanez Ada 27:58.7 5:36/K 9
49 (< 5) 242 Dakota Kennedy New Knoxville 28:45.2 5:45/K 11
50 (< 5) 108 Jillian Hazelton Ada 29:34.4 5:55/K 9
51 (< 5) 157 Mattie Huber Cory-Rawson 36:08.5 7:14/K 11
Detail Team Results - Girls
Girls District 1
High School
Minster Finish Position - 1
Team Score (places): 15 Team Score (times): 1:38:42.1 Average Time: 19:44.4
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 221 Ella Boate 12 1 1 19:31.6 19:31.6 0:00.0
2 227 Taylor Roth 10 2 3 19:46.5 39:18.2 0:14.9
3 226 Mason Pohl 12 3 6 19:47.3 59:05.5 0:15.7
4 224 Maggie Hemmelgarn 9 4 10 19:47.7 1:18:53.2 0:16.1
5 223 Chaney Cedarleaf 9 5 15 19:48.8 1:38:42.1 0:17.2
6 222 Cameo Cedarleaf 10 6 21 20:14.6 1:58:56.8 0:43.0
7 225 Morgan Ketner 11 8 29 20:42.5 2:19:39.3 1:10.9
New Bremen Finish Position - 2
Team Score (places): 57 Team Score (times): 1:45:26.8 Average Time: 21:05.3
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 236 Chloe Homan 9 7 7 20:35.6 20:35.6 1:04.0
2 241 Caroline Whitlach 10 10 17 20:53.6 41:29.2 1:22.0
3 237 Emma Keller 12 11 28 20:53.9 1:02:23.1 1:22.3
4 240 Alayna Thieman 12 14 42 21:25.7 1:23:48.8 1:54.1
5 239 Lily Rindler 10 15 57 21:37.9 1:45:26.8 2:06.3
6 235 Madison Cordonnier 12 20 77 22:04.1 2:07:30.9 2:32.5
7 238 Vivian Niekamp 12 26 103 22:29.9 2:30:00.9 2:58.3
Del. St. John's Finish Position - 3
Team Score (places): 73 Team Score (times): 1:47:30.7 Average Time: 21:30.1
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 422 Ava Milligan 9 9 9 20:48.6 20:48.6 1:17.0
2 420 Kambrynn Rohr 12 12 21 21:18.6 42:07.2 1:47.0
3 419 Elayna Will 9 13 34 21:20.4 1:03:27.6 1:48.7
4 421 Rylee Pohlman 12 16 50 21:41.8 1:25:09.5 2:10.2
5 425 Adara Fuerst 11 23 73 22:21.2 1:47:30.7 2:49.6
6 423 Catherine Kopack 11 24 97 22:21.9 2:09:52.7 2:50.3
7 424 Alex Kessen 9 25 122 22:24.0 2:32:16.7 2:52.4
Coldwater Finish Position - 4
Team Score (places): 118 Team Score (times): 1:53:23.6 Average Time: 22:40.7
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 133 Carlee Goodwin 11 18 18 21:53.9 21:53.9 2:22.3
2 136 Sara Honigford 12 21 39 22:14.7 44:08.7 2:43.1
3 138 Lily Schoenherr 11 22 61 22:15.3 1:06:24.0 2:43.7
4 139 Shelby Homan 10 28 89 23:16.5 1:29:40.5 3:44.8
5 137 Lindsey Pease 11 29 118 23:43.0 1:53:23.6 4:11.4
6 134 Allison Hamberg 10 30 148 23:57.7 2:17:21.3 4:26.1
Parkway Finish Position - 5
Team Score (places): 126 Team Score (times): 1:57:08.3 Average Time: 23:25.6
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 262 Lexie Berry 9 17 17 21:48.7 21:48.7 2:17.1
2 267 Katie Trisel 9 19 36 21:59.9 43:48.6 2:28.3
3 265 Morgan Hunter 10 27 63 22:36.6 1:06:25.3 3:05.0
4 268 Sydney Waters 12 31 94 24:33.8 1:30:59.2 5:02.2
5 264 Leah Eichler 11 32 126 26:09.1 1:57:08.3 6:37.5
6 266 Emily Jackson 11 33 159 26:36.6 2:23:44.9 7:04.9
7 263 Lexie Cottman 12 34 193 27:19.1 2:51:04.1 7:47.5
New Knoxville Finish Position - 99995
Team Score (places): *** Team Score (times): Average Time:
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 243 Rebecca Leffel 11 Less Than 5 23:06.4 23:06.4 3:34.8
2 244 Abigail Sniegowski 12 Less Than 5 23:31.8 46:38.3 4:00.2
3 245 Melisa Waterman 11 Less Than 5 25:51.6 1:12:29.9 6:20.0
4 242 Dakota Kennedy 11 Less Than 5 28:45.2 1:41:15.2 9:13.6
Ada Finish Position - 99996
Team Score (places): *** Team Score (times): Average Time:
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 106 Amelia Alexander 10 Less Than 5 24:46.2 24:46.2 5:14.6
2 109 Melia Santillanez 9 Less Than 5 27:58.7 52:45.0 8:27.1
3 108 Jillian Hazelton 9 Less Than 5 29:34.4 1:22:19.4 10:02.8
Bluffton Finish Position - 99996
Team Score (places): *** Team Score (times): Average Time:
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 124 Amairi Painter 9 Less Than 5 24:09.6 24:09.6 4:38.0
2 123 Caitlin Dailey 11 Less Than 5 24:26.5 48:36.1 4:54.8
3 125 Kaelin Weissling 9 Less Than 5 25:27.2 1:14:03.4 5:55.6
Kalida Finish Position - 99996
Team Score (places): *** Team Score (times): Average Time:
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 191 Andrea Burgei 9 Less Than 5 20:44.8 20:44.8 1:13.1
2 192 Erica Kahle 9 Less Than 5 23:29.1 44:13.9 3:57.5
3 190 Hannah Berheide 12 Less Than 5 27:23.4 1:11:37.4 7:51.8
Ottoville Finish Position - 99996
Team Score (places): *** Team Score (times): Average Time:
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 252 Paige Hoersten 12 Less Than 5 21:38.1 21:38.1 2:06.5
2 251 Isabelle Furley 9 Less Than 5 23:42.0 45:20.1 4:10.4
3 254 Hannah Wenzlick 10 Less Than 5 26:29.4 1:11:49.5 6:57.8
Cory-Rawson Finish Position - 99998
Team Score (places): *** Team Score (times): Average Time:
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 157 Mattie Huber 11 Less Than 5 36:08.5 36:08.5 16:36.9