OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS- CEDARVILLE
Cedarville, OH
Elvin R. King XC Course
Saturday, October 24, 2020 OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:09 PM
Div 1-Girls Race A - 10:00 am Final Results
TEAM SCORING SUMMARY
Final Standings Score | Scoring Order Total Avg. Spread |
1 LebanonQ 32 | 1-6-7-8-10(13)(14) 1:36:55 19:23 1:51.0 |
2 CentervilleQ 42 | 3-4-5-11-19(23)(29) 1:37:27 19:30 1:53.3 |
3 BeavercreekQ 54 | 2-9-12-15-16(17)(35) 1:38:54 19:47 2:00.1 |
4 FairmontQ 122 | 20-24-25-26-27(33)(41) 1:45:01 21:01 0:21.6 |
5 Troy 139 | 18-21-30-34-36(37)(43) 1:46:46 21:22 1:27.8 |
6 Miamisburg 163 | 22-31-32-38-40(52)(54) 1:48:53 21:47 1:40.7 |
7 Sidney 204 | 28-39-42-44-51(61)(63) 1:53:05 22:37 2:34.4 |
8 Tecumseh 267 | 46-47-50-56-68 2:03:32 24:43 5:39.4 |
9 Butler 268 | 45-49-55-57-62 2:00:50 24:10 2:31.5 |
10 Fairborn 301 | 53-59-60-64-65(66) 2:06:02 25:13 1:53.3 |
11 West Carrollton 333 | 48-69-71-72-73(76)(77) 2:37:37 31:32 11:25.2 |
12 Ponitz CTC 344 | 58-67-70-74-75 2:38:37 31:44 11:02.6 |
DNP Trotwood-Madison | |
DNP Wilmington | |
DNP Fairborn |
INDIVIDUAL RESULTS
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
1 DUNCAN, Faith q SR 2021 2 WILLIAMS, Juliann q SR 1826 3 ROBILLARD, Mia q SO 1913 4 BUCHER, Emma q SR 1910 5 JINDAL, Nikki q SR 1911 | Lebanon (1) 1 Beavercreek (1) 2 Centerville (1) 3 Centerville (2) 4 Centerville (3) 5 | 18:03.3 --- 18:26.1 22.8 18:46.8 43.5 18:53.2 49.9 19:10.3 1:07.0 | 5:48.3 3:36.7 5:55.7 3:41.2 6:02.3 3:45.4 6:04.4 3:46.6 6:09.8 3:50.0 |
6 CARR, Hope q SR 2020 7 MCKINNEY, Riley q JR 2023 8 WILSON, Alynna q FR 2026 9 DAILEY, Grace q JR 1821 10 TAYLOR, Abby q JR 2025 | Lebanon (2) 6 Lebanon (3) 7 Lebanon (4) 8 Beavercreek (2) 9 Lebanon (5) 10 | 19:21.3 1:18.0 19:45.9 1:42.6 19:49.8 1:46.5 19:50.5 1:47.2 19:54.3 1:51.0 | 6:13.4 3:52.3 6:21.3 3:57.2 6:22.5 3:57.9 6:22.8 3:58.1 6:24.0 3:58.9 |
11 STROBEL, Brooke q SO 1916 12 THOMAS, Samantha q JR 1825 13 GLASSMEYER, Grace q SO 2022 14 MOHLER, Lilah q JR 2024 15 NOWE, Megan q JR 1823 | Centerville (4) 11 Beavercreek (3) 12 Lebanon (6) (13) Lebanon (7) (14) Beavercreek (4) 15 | 19:56.5 1:53.2 20:00.5 1:57.2 20:04.4 2:01.1 20:08.0 2:03.7 20:10.0 2:05.7 | 6:24.7 3:59.3 6:26.0 4:00.1 6:27.3 4:00.9 6:28.4 4:01.6 6:29.1 4:02.0 |
16 ROBERTS, Abby q FR 1824 17 CONFER, Jamie Q SO 1820 18 KOVACS, Renee JR 2196 19 SALEM, Arej Q FR 1914 20 SARMIR, Anna Q JR 1964 | Beavercreek (5) 16 Beavercreek (6) (17) Troy (1) 18 Centerville (5) 19 Fairmont (1) 20 | 20:26.2 2:22.9 20:27.9 2:24.6 20:34.8 2:31.5 20:40.1 2:36.8 20:44.1 2:40.8 | 6:34.3 4:05.2 6:34.8 4:05.6 6:37.0 4:06.9 6:38.7 4:08.0 6:40.0 4:08.8 |
21 PELTIER, Millie SO 2199 22 LARA, Lindsay SO 2047 23 RHOADS, Peri Q SO 1912 24 BROWN, Paige Q JR 1959 25 RAUCCI, Sophia Q SO 1963 | Troy (2) 21 Miamisburg (1) 22 Centerville (6) (23) Fairmont (2) 24 Fairmont (3) 25 | 20:47.2 2:43.9 20:52.0 2:47.7 20:55.5 2:52.2 21:02.5 2:59.2 21:04.1 3:00.8 | 6:41.0 4:09.4 6:42.5 4:10.4 6:43.7 4:11.1 6:45.9 4:12.5 6:46.4 4:12.8 |
DirectAthletics MeetPro 1
OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS- CEDARVILLE
Cedarville, OH
Elvin R. King XC Course
Saturday, October 24, 2020 OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:09 PM
Div 1-Girls Race A - 10:00 am Final Results
INDIVIDUAL RESULTS (cont'd)
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
26 BYRD, Issy Q SO 1961 27 GLASS, Emi Q JR 1962 28 FLEMING, Emily FR 2121 29 LUNNE, Elizabeth Q SO 1915 30 HUFFMAN, Sophie SO 2257 | Fairmont (4) 26 Fairmont (5) 27 Sidney (1) 28 Centerville (7) (29) Wilmington - | 21:04.4 3:01.1 21:05.7 3:02.4 21:11.8 3:08.5 21:13.9 3:10.6 21:25.4 3:22.1 | 6:46.5 4:12.9 6:47.0 4:13.1 6:48.9 4:14.4 6:49.6 4:14.8 6:53.3 4:17.1 |
31 KYLE, Ashley FR 2197 32 PRIOR, Nicole SR 2048 33 DAVIS, Ella SR 2045 34 BUSKARD, Grace Q SO 1960 35 MARLOW, Josie SO 2198 | Troy (3) 30 Miamisburg (2) 31 Miamisburg (3) 32 Fairmont (6) (33) Troy (4) 34 | 21:31.8 3:28.5 21:32.9 3:29.6 21:34.4 3:31.1 21:39.9 3:36.6 21:50.0 3:45.7 | 6:55.3 4:18.3 6:55.7 4:18.6 6:56.2 4:18.9 6:58.0 4:20.0 7:01.2 4:22.0 |
36 HELTON, Kennedy Q FR 1822 37 BRAUSCH, Madilyn FR 2255 38 ENNEKING, Kara FR 2194 39 UNGER, Allison FR 2200 40 WEEBER, Shay FR 2049 | Beavercreek (7) (35) Wilmington - Troy (5) 36 Troy (6) (37) Miamisburg (4) 38 | 21:51.4 3:48.1 21:59.8 3:56.5 22:02.5 3:59.2 22:10.3 4:07.0 22:21.2 4:17.9 | 7:01.7 4:22.3 7:04.4 4:23.9 7:05.2 4:24.5 7:07.7 4:26.0 7:11.3 4:28.2 |
41 HENSLEY, Malea FR 2123 42 KETRING, Carly JR 2046 43 WENTZEL, Hannah Q FR 1965 44 SIEGEL, Nicole JR 2125 45 FRIGGE, Hallie SO 2195 | Sidney (2) 39 Miamisburg (5) 40 Fairmont (7) (41) Sidney (3) 42 Troy (7) (43) | 22:29.7 4:26.4 22:32.6 4:29.3 22:33.4 4:30.1 22:36.3 4:33.0 22:57.3 4:54.0 | 7:14.0 4:29.9 7:14.9 4:30.5 7:15.2 4:30.7 7:16.1 4:31.3 7:22.8 4:35.4 |
46 STEINKE, Sage JR 2126 47 NICHOLS, Audrey FR 1884 48 HUSTON, Mariah JR 2193 49 ADAMS, Laine JR 2169 50 HUGHES, Lucy SO 2173 | Sidney (4) 44 Butler (1) 45 Trotwood-Madison - Tecumseh (1) 46 Tecumseh (2) 47 | 23:00.7 4:57.4 23:00.8 4:57.5 23:11.8 5:08.5 23:14.3 5:11.0 23:15.0 5:10.7 | 7:23.9 4:36.1 7:24.0 4:36.1 7:27.5 4:38.4 7:28.3 4:38.8 7:28.5 4:39.0 |
51 FLINT, Ryleigh FR 2243 52 ARMITAGE, Gracie SR 1882 53 HOOVER, Elie SO 2172 54 FOGT, Haley FR 2122 55 BURLINGAME, Ainsley SR 2044 | West Carrollton (1) 48 Butler (2) 49 Tecumseh (3) 50 Sidney (5) 51 Miamisburg (6) (52) | 23:16.8 5:13.5 23:21.0 5:16.7 23:37.0 5:32.7 23:46.2 5:42.9 23:53.8 5:50.5 | 7:29.1 4:39.3 7:30.5 4:40.2 7:35.6 4:43.4 7:38.6 4:45.2 7:41.0 4:46.7 |
56 CLINGNER, Lily SO 1950 57 WYSS, Emma SR 2050 58 STALTER, Eva JR 1885 59 ZARAGOZA, Veronica JR 2175 60 DAVIS, Emma SR 1883 | Fairborn (1) 53 Miamisburg (7) (54) Butler (3) 55 Tecumseh (4) 56 Butler (4) 57 | 23:56.4 5:53.1 24:03.9 6:00.6 24:10.0 6:05.7 24:31.7 6:28.4 24:45.4 6:42.1 | 7:41.9 4:47.3 7:44.3 4:48.8 7:46.2 4:50.0 7:53.2 4:54.3 7:57.6 4:57.1 |
61 OWINO, Nicole SR 2104 62 GALLOWAY, Megan SR 1951 63 MEDINA, Mady JR 1953 64 CARLSON, Hannah FR 2120 65 TRITSCHUH, Ella FR 1887 | Ponitz CTC (1) 58 Fairborn (2) 59 Fairborn (3) 60 Sidney (6) (61) Butler (5) 62 | 24:52.7 6:49.4 25:13.8 7:10.5 25:15.5 7:12.2 25:24.5 7:21.2 25:32.2 7:28.9 | 7:59.9 4:58.5 8:06.7 5:02.7 8:07.3 5:03.1 8:10.2 5:04.9 8:12.7 5:06.4 |
66 DEAL, Katie JR 2124 67 GLEGHORN, Ashley FR 1952 68 MELEASON, Kenzie SO 1954 69 OKTAVEC, Natalie JR 1955 70 HUSTON, Kaylah SR 2192 | Sidney (7) (63) Fairborn (4) 64 Fairborn (5) 65 Fairborn (6) (66) Trotwood-Madison - | 25:33.6 7:30.3 25:46.1 7:42.8 25:49.6 7:46.3 26:53.1 8:49.8 27:20.8 9:17.5 | 8:13.1 5:06.7 8:17.1 5:09.2 8:18.3 5:09.9 8:38.7 5:22.6 8:47.6 5:28.1 |
71 KAPEPULA, E Annie SR 2102 | Ponitz CTC (2) 67 | 27:25.4 9:22.1 | 8:49.1 5:29.1 |
DirectAthletics MeetPro 2
OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS- CEDARVILLE
Cedarville, OH
Elvin R. King XC Course
Saturday, October 24, 2020 OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:09 PM
Div 1-Girls Race A - 10:00 am Final Results
INDIVIDUAL RESULTS (cont'd)
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
72 CLINE, Rachael FR 2170 73 WEBB, Kylee JR 2247 74 GARRISON, Jada JR 2101 75 BAILEY, Colleen JR 2241 | Tecumseh (5) 68 West Carrollton (2) 69 Ponitz CTC (3) 70 West Carrollton (3) 71 | 28:53.6 10:50.3 30:16.1 12:12.8 34:30.2 16:26.9 34:40.7 16:37.4 | 9:17.4 5:46.7 9:43.9 6:03.2 11:05.6 6:54.0 11:09.0 6:56.1 |
76 RETHERFORD, Rebecca SR 2246 77 LOVELACE, Macy SR 2244 78 MONTGOMERY, Jayden SR 2103 79 SHUKURU, Gerardine SO 2105 80 BLACKFORD, Harli SR 2242 | West Carrollton (4) 72 West Carrollton (5) 73 Ponitz CTC (4) 74 Ponitz CTC (5) 75 West Carrollton (6) (76) | 34:41.3 16:38.0 34:41.9 16:38.6 35:53.6 17:50.3 35:55.2 17:51.9 37:11.5 19:08.2 | 11:09.2 6:56.3 11:09.4 6:56.4 11:32.5 7:10.7 11:33.0 7:11.0 11:57.5 7:26.3 |
81 PALMISANO, Savanna JR 2245 -- PORRITT, Sevrine SO 1956 | West Carrollton (7) (77) Fairborn - | 39:42.0 21:38.7 DQ | 12:45.9 7:56.4 --- --- |
DirectAthletics MeetPro 3