OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS- CEDARVILLE
Cedarville, OH
Elvin R. King XC Course
Saturday, October 24, 2020 OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:10 PM
Div 2-Boys Race A - 12:15 pm Final Results
TEAM SCORING SUMMARY
Final Standings Score | Scoring Order Total Avg. Spread |
1 CarrollQ 30 | 2-4-5-9-10(23)(26) 1:24:21 16:53 1:28.7 |
2 West Liberty-SalemQ 46 | 1-3-12-14-16(17)(20) 1:24:45 16:57 1:54.6 |
3 EatonQ 90 | 7-8-19-24-32(48)(65) 1:28:11 17:39 1:07.4 |
4 Spr. ShawneeQ 126 | 6-22-28-34-36(42)(82) 1:29:42 17:57 1:20.9 |
5 Alter 141 | 13-18-21-40-49(50)(61) 1:30:59 18:12 1:42.8 |
6 Brookville 184 | 25-31-37-44-47(56)(72) 1:32:26 18:30 1:07.5 |
7 Versailles 188 | 33-35-38-39-43(51)(53) 1:32:11 18:27 0:26.4 |
8 Cham. Julienne 214 | 11-15-45-68-75(77)(81) 1:34:21 18:53 3:02.2 |
9 Urbana 215 | 27-29-41-52-66(74)(80) 1:33:57 18:48 1:45.5 |
10 Valley View 258 | 30-54-55-59-60(69)(73) 1:36:00 19:12 1:20.3 |
11 Indian Lake 329 | 57-64-67-70-71(76)(79) 1:38:59 19:48 0:37.5 |
12 Carlisle 332 | 46-58-63-78-87 1:44:58 21:00 6:28.4 |
13 Ponitz CTC 400 | 62-83-84-85-86 1:53:29 22:42 5:13.5 |
DNP Spr. Northwestern |
INDIVIDUAL RESULTS
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
1 LAUCK, Dylan q JR 2759 2 AGNEW, Kevin q SR 2368 3 YODER, Tate q JR 2761 4 AGNEW, Jack q SO 2367 5 MAXWELL, Drew q SR 2371 | West Liberty-Salem 1 Carroll (1) 2 West Liberty-Salem 3 Carroll (2) 4 Carroll (3) 5 | 15:41.9 --- 15:54.4 12.5 16:19.8 37.9 16:50.3 1:08.4 16:58.6 1:16.7 | 5:02.9 3:08.4 5:06.9 3:10.9 5:15.0 3:16.0 5:24.8 3:22.1 5:27.5 3:23.7 |
6 DILLAVOU, Jordyn q JR 2625 7 BORTEL, Jack q SR 2429 8 HAMILTON, Kolby q SO 2432 9 ARNOLD, Logan q FR 2369 10 TIVAKARAN, Seth q SO 2373 | Spr. Shawnee (1) 6 Eaton (1) 7 Eaton (2) 8 Carroll (4) 9 Carroll (5) 10 | 17:02.8 1:20.9 17:06.2 1:24.3 17:09.5 1:27.6 17:14.1 1:32.2 17:23.0 1:41.1 | 5:28.9 3:24.6 5:30.0 3:25.2 5:31.0 3:25.9 5:32.5 3:26.8 5:35.4 3:28.6 |
11 MEYER, Eric q SR 2390 12 HARRISON, Owen q SO 2756 13 KAWAJA, Benjamin q SR 2273 14 SPINNER, Josh q SR 2760 15 MITCHELL, Luke q SO 2391 | Cham. Julienne (1) 11 West Liberty-Salem 12 Alter (1) 13 West Liberty-Salem 14 Cham. Julienne (2) 15 | 17:26.2 1:44.3 17:32.1 1:50.2 17:33.3 1:51.4 17:34.1 1:52.2 17:35.6 1:53.7 | 5:36.4 3:29.2 5:38.3 3:30.4 5:38.7 3:30.6 5:38.9 3:30.8 5:39.4 3:31.1 |
16 KENNEDY, Hayden q SR 2758 17 JONES, Michael Q SO 2757 18 JOHNSTON, Kevin JR 2272 19 BAKER, James Q SO 2428 20 ESTEP, Ayden Q JR 2755 | West Liberty-Salem 16 West Liberty-Salem (17) Alter (2) 18 Eaton (3) 19 West Liberty-Salem (20) | 17:36.5 1:54.6 17:37.2 1:55.3 17:46.0 2:03.1 17:47.2 2:05.3 17:47.8 2:05.9 | 5:39.7 3:31.3 5:39.9 3:31.4 5:42.8 3:33.2 5:43.1 3:33.4 5:43.3 3:33.6 |
21 MAYSE, Elijah JR 2274 22 SCHAFER, Noah Q SR 2631 23 EVERDING, Hayden Q SO 2370 24 HAUSER, Cole Q SR 2433 25 TAKHAR, Paul SR 2351 | Alter (3) 21 Spr. Shawnee (2) 22 Carroll (6) (23) Eaton (4) 24 Brookville (1) 25 | 17:47.9 2:06.0 17:49.4 2:07.5 17:50.8 2:08.9 17:53.9 2:12.0 17:55.0 2:12.1 | 5:43.4 3:33.6 5:43.8 3:33.9 5:44.3 3:34.1 5:45.3 3:34.8 5:45.7 3:35.0 |
26 SCHIFFLER, Nathan Q SO 2372 | Carroll (7) (26) | 17:59.7 2:17.8 | 5:47.1 3:35.9 |
DirectAthletics MeetPro 1
OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS- CEDARVILLE
Cedarville, OH
Elvin R. King XC Course
Saturday, October 24, 2020 OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:10 PM
Div 2-Boys Race A - 12:15 pm Final Results
INDIVIDUAL RESULTS (cont'd)
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
27 WEISS, Camden SR 2719 28 O'BRIEN, Dylan Q SR 2630 29 DANIELS, Braylon SO 2714 30 VOGEL, Zack SR 2725 | Urbana (1) 27 Spr. Shawnee (3) 28 Urbana (2) 29 Valley View (1) 30 | 18:02.8 2:20.9 18:05.1 2:23.2 18:09.4 2:27.5 18:11.3 2:29.4 | 5:48.2 3:36.6 5:48.9 3:37.0 5:50.3 3:37.9 5:50.9 3:38.3 |
31 WATT, Andrew SR 2354 32 GIFFORD, Bradley Q FR 2431 33 SHIMP, Noah SO 2731 34 HINES, Xavier Q SO 2626 35 CROMWELL, Matt SR 2728 | Brookville (2) 31 Eaton (5) 32 Versailles (1) 33 Spr. Shawnee (4) 34 Versailles (2) 35 | 18:13.1 2:31.2 18:13.6 2:31.7 18:14.0 2:31.1 18:21.2 2:39.3 18:22.3 2:40.4 | 5:51.5 3:38.6 5:51.6 3:38.7 5:51.7 3:38.8 5:54.1 3:40.2 5:54.4 3:40.5 |
36 KIESS, Jonah Q FR 2627 37 BRONNER, C.J. SO 2348 38 PETITJEAN, Jarrett SR 2730 39 VANSKYOCK, Evan JR 2733 40 NEER, Eric JR 2275 | Spr. Shawnee (5) 36 Brookville (3) 37 Versailles (3) 38 Versailles (4) 39 Alter (4) 40 | 18:23.7 2:41.8 18:24.7 2:42.8 18:25.4 2:43.5 18:28.8 2:46.9 18:35.6 2:53.7 | 5:54.9 3:40.7 5:55.2 3:40.9 5:55.4 3:41.1 5:56.5 3:41.7 5:58.7 3:43.1 |
41 RICKETT, Nolan SO 2718 42 MCCOY, Lansen Q SO 2629 43 BARGA, Noah SR 2727 44 EBBING, Karson SO 2349 45 CORMIER, Noah JR 2388 | Urbana (3) 41 Spr. Shawnee (6) (42) Versailles (5) 43 Brookville (4) 44 Cham. Julienne (3) 45 | 18:35.8 2:53.9 18:36.1 2:54.2 18:40.4 2:58.5 18:50.0 3:07.1 18:53.8 3:11.9 | 5:58.8 3:43.2 5:58.9 3:43.2 6:00.2 3:44.1 6:03.3 3:46.0 6:04.5 3:46.7 |
46 CUNNINGHAM, Ethan SR 2364 47 WARD, Eli FR 2353 48 ROTH, Jaxon Q SO 2434 49 PARILO, Daniel JR 2276 50 WEYER, Dominic SO 2277 | Carlisle (1) 46 Brookville (5) 47 Eaton (6) (48) Alter (5) 49 Alter (6) (50) | 19:02.1 3:20.2 19:02.5 3:20.6 19:05.7 3:23.8 19:16.0 3:34.1 19:17.5 3:35.6 | 6:07.2 3:48.4 6:07.3 3:48.5 6:08.4 3:49.1 6:11.7 3:51.2 6:12.2 3:51.5 |
51 STAMMEN, Henry SO 2732 52 BUCKALEW, Jack SO 2713 53 GEHRET, Jack SR 2729 54 DUNAWAY, Ethan SR 2721 55 MOERCH, Michael SR 2622 | Versailles (6) (51) Urbana (4) 52 Versailles (7) (53) Valley View (2) 54 Spr. Northwestern - | 19:17.9 3:36.0 19:20.1 3:38.2 19:21.0 3:38.1 19:21.1 3:39.2 19:21.7 3:39.8 | 6:12.3 3:51.6 6:13.0 3:52.0 6:13.3 3:52.2 6:13.3 3:52.2 6:13.5 3:52.3 |
56 BLANKLEY, Sam SO 2620 57 WILLIS, Cayden SO 2726 58 RIEDER, Nathan JR 2350 59 CUMMINS, Tony FR 2505 60 COTTON, Clayton JR 2363 | Spr. Northwestern - Valley View (3) 55 Brookville (6) (56) Indian Lake (1) 57 Carlisle (2) 58 | 19:23.8 3:41.9 19:24.2 3:42.3 19:24.6 3:42.7 19:24.8 3:42.9 19:26.6 3:44.7 | 6:14.2 3:52.7 6:14.3 3:52.8 6:14.5 3:52.9 6:14.5 3:52.9 6:15.1 3:53.3 |
61 MICHAEL, Justin JR 2723 62 TACKETT, Lukas FR 2724 63 BONAR, Josh SR 2271 64 CAMPBELL, Tantorian SR 2594 65 ANDRESON, Samson SR 2362 | Valley View (4) 59 Valley View (5) 60 Alter (7) (61) Ponitz CTC (1) 62 Carlisle (3) 63 | 19:31.4 3:49.5 19:31.6 3:49.7 19:32.1 3:50.2 19:36.5 3:54.6 19:41.4 3:59.5 | 6:16.6 3:54.3 6:16.7 3:54.3 6:16.9 3:54.4 6:18.3 3:55.3 6:19.9 3:56.3 |
66 BERES, Mason SO 2504 67 COTTLE, Logan Q SR 2430 68 EDWARDS, Graham FR 2715 69 WILSON, Heath FR 2510 70 LABIANCO, Matt JR 2389 | Indian Lake (2) 64 Eaton (7) (65) Urbana (5) 66 Indian Lake (3) 67 Cham. Julienne (4) 68 | 19:42.2 4:00.3 19:47.0 4:04.1 19:48.2 4:06.3 19:49.5 4:07.6 19:56.4 4:14.5 | 6:20.1 3:56.4 6:21.7 3:57.4 6:22.1 3:57.6 6:22.5 3:57.9 6:24.7 3:59.3 |
71 GARLAND, Brady FR 2722 72 MCPHERSON, Grant SO 2507 | Valley View (6) (69) Indian Lake (4) 70 | 19:58.1 4:16.2 19:59.7 4:17.8 | 6:25.2 3:59.6 6:25.7 3:59.9 |
DirectAthletics MeetPro 2
OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS- CEDARVILLE
Cedarville, OH
Elvin R. King XC Course
Saturday, October 24, 2020 OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:10 PM
Div 2-Boys Race A - 12:15 pm Final Results
INDIVIDUAL RESULTS (cont'd)
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
73 PARSELL, Brody FR 2509 74 WAGGONER, Brandon SO 2352 75 COOPER, Mason FR 2720 | Indian Lake (5) 71 Brookville (7) (72) Valley View (7) (73) | 20:02.3 4:20.4 20:06.0 4:23.1 20:09.7 4:27.8 | 6:26.6 4:00.4 6:27.8 4:01.2 6:29.0 4:01.9 |
76 KELLEY, Donovan SR 2716 77 SMITH, John JR 2624 78 SCHINDLER, Nicholas JR 2393 79 HUHN, Jacob JR 2506 80 ZELINSKI, Sam SO 2394 | Urbana (6) (74) Spr. Northwestern - Cham. Julienne (5) 75 Indian Lake (6) (76) Cham. Julienne (6) (77) | 20:21.6 4:39.7 20:23.1 4:41.2 20:28.4 4:46.5 20:31.9 4:50.0 20:46.4 5:04.5 | 6:32.8 4:04.3 6:33.3 4:04.6 6:35.0 4:05.7 6:36.1 4:06.4 6:40.8 4:09.3 |
81 FISHER, Josh JR 2365 82 WILSON, Vincent FR 2508 83 LIGHTLE, Joseph FR 2717 84 NOBLE, Matt SR 2392 85 DIRLAM, Nathan JR 2621 | Carlisle (4) 78 Indian Lake (7) (79) Urbana (7) (80) Cham. Julienne (7) (81) Spr. Northwestern - | 21:17.0 5:34.1 21:19.7 5:37.8 21:20.1 5:38.2 21:35.9 5:54.0 21:41.8 5:59.9 | 6:50.6 4:15.4 6:51.5 4:15.9 6:51.6 4:16.0 6:56.7 4:19.2 6:58.6 4:20.4 |
86 KOCHER, Aidan Q FR 2628 87 HART, JaSean SR 2597 88 NDIZEYE, Anatoli SR 2598 89 COMPERE, Mark JR 2595 90 GRAY, David SR 2596 | Spr. Shawnee (7) (82) Ponitz CTC (2) 83 Ponitz CTC (3) 84 Ponitz CTC (4) 85 Ponitz CTC (5) 86 | 21:43.5 6:01.6 22:30.5 6:48.6 22:42.2 7:00.3 23:49.9 8:08.0 24:50.0 9:07.1 | 6:59.1 4:20.7 7:14.2 4:30.1 7:18.0 4:32.4 7:39.8 4:46.0 7:59.1 4:58.0 |
91 IRWIN, Miles FR 2366 | Carlisle (5) 87 | 25:30.5 9:48.6 | 8:12.1 5:06.1 |
DirectAthletics MeetPro 3