OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS-VOA
West Chester, OH VOA XC Course
Saturday, October 24, 2020
OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:22 PM
Div 1-Boys Race A- 3:00 pm Final Results
TEAM SCORING SUMMARY
Final Standings Score | Scoring Order Total Avg. Spread |
1 St. XavierQ 21 | 1-2-5-6-7(8)(10) 1:18:53 15:47 1:22.7 |
2 LovelandQ 66 | 4-9-13-16-24(40)(48) 1:22:18 16:28 1:17.5 |
3 Lak. EastQ 91 | 14-15-19-20-23(34)(54) 1:23:49 16:46 0:18.0 |
4 Oak HillsQ 117 | 3-22-26-27-39(49)(71) 1:23:54 16:47 1:45.7 |
5 Elder 144 | 17-18-32-35-42(43)(50) 1:25:17 17:04 0:48.8 |
6 Sycamore 156 | 12-21-30-46-47(60)(66) 1:25:38 17:08 0:59.4 |
7 Fairfield 182 | 11-29-38-51-53(64)(75) 1:26:14 17:15 1:05.4 |
8 Anderson 208 | 25-28-41-45-69(80)(81) 1:27:38 17:32 1:36.8 |
9 Moeller 233 | 33-36-44-57-63(67)(84) 1:28:02 17:37 1:05.7 |
10 West Clermont 314 | 37-58-70-72-77(78)(88) 1:31:40 18:20 1:44.6 |
11 Goshen 325 | 56-59-62-65-83(93)(95) 1:31:43 18:21 1:24.4 |
12 Western Brown 338 | 31-52-68-91-96 1:34:09 18:50 3:45.8 |
13 Ross 353 | 55-61-76-79-82(89)(94) 1:33:06 18:38 1:21.7 |
14 Colerain 405 | 73-74-85-86-87(90)(92) 1:35:43 19:09 0:38.8 |
15 Hamilton 495 | 97-98-99-100-101 1:59:23 23:53 4:03.4 |
INDIVIDUAL RESULTS
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
1 MOUNTAIN, Nathan q SR 6771 2 BOHRER, Conor q SR 6768 3 SCHMIDT, James q SR 6708 4 CHEVALIER, Ryan q JR 6623 5 FOSTER, Tim q SR 6769 | St. Xavier (1) 1 St. Xavier (2) 2 Oak Hills (1) 3 Loveland (1) 4 St. Xavier (3) 5 | 14:55.3 --- 15:27.1 31.8 15:35.5 40.2 15:39.3 44.0 16:05.9 1:10.6 | 4:47.9 2:59.1 4:58.1 3:05.4 5:00.8 3:07.1 5:02.0 3:07.9 5:10.6 3:13.2 |
6 SAMS, Colin q SO 6772 7 VONDERHAAR, Jonathan q SR 6774 8 GOODRICH, Will q JR 6770 9 NEIGER, Sam q JR 6626 10 STIEGER, Nate q JR 6773 | St. Xavier (4) 6 St. Xavier (5) 7 St. Xavier (6) (8) Loveland (2) 9 St. Xavier (7) (10) | 16:06.0 1:09.7 16:18.0 1:21.7 16:18.4 1:23.1 16:29.5 1:34.2 16:30.0 1:33.7 | 5:10.6 3:13.2 5:14.5 3:15.6 5:14.6 3:15.7 5:18.2 3:17.9 5:18.3 3:18.0 |
11 FRANK, Caleb q SR 6527 12 DAUENHAUER, Patrick q SO 6785 13 DYER, Cayden q SO 6624 14 TENOEVER, Will q JR 6600 15 GIBBS, Ashton q JR 6595 | Fairfield (1) 11 Sycamore (1) 12 Loveland (3) 13 Lak. East (1) 14 Lak. East (2) 15 | 16:33.9 1:38.6 16:34.6 1:39.3 16:35.2 1:39.9 16:36.0 1:39.7 16:36.6 1:41.3 | 5:19.6 3:18.8 5:19.8 3:18.9 5:20.0 3:19.0 5:20.3 3:19.2 5:20.4 3:19.3 |
16 STEINER, Brady q SO 6628 17 JOHNSON, Ben SO 6522 18 SCHENKEL, Kevin SR 6525 19 PRATHER, Flynn Q SR 6599 20 NOVEAN, Marshall Q SO 6598 | Loveland (4) 16 Elder (1) 17 Elder (2) 18 Lak. East (3) 19 Lak. East (4) 20 | 16:37.2 1:41.9 16:37.6 1:42.3 16:50.0 1:53.7 16:50.7 1:55.4 16:51.1 1:55.8 | 5:20.6 3:19.4 5:20.7 3:19.5 5:24.7 3:22.0 5:25.0 3:22.1 5:25.1 3:22.2 |
21 MASSET, Ethan JR 6786 22 KARTYE, Cannon Q JR 6706 23 MAHAFFEY, Aidan Q SO 6597 24 BERAN, Colin Q SR 6622 25 MIZUKAWA, Sam SO 6427 | Sycamore (2) 21 Oak Hills (2) 22 Lak. East (5) 23 Loveland (5) 24 Anderson (1) 25 | 16:51.2 1:55.9 16:52.0 1:55.7 16:54.0 1:57.7 16:56.7 2:01.4 16:59.8 2:04.5 | 5:25.1 3:22.2 5:25.4 3:22.4 5:26.0 3:22.8 5:26.9 3:23.3 5:27.9 3:24.0 |
DirectAthletics MeetPro 1
OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS-VOA
West Chester, OH VOA XC Course
Saturday, October 24, 2020
OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:22 PM
Div 1-Boys Race A- 3:00 pm Final Results
INDIVIDUAL RESULTS (cont'd)
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
26 SRODE, Nate Q JR 6709 27 MCKEE, Noah Q SO 6707 28 LOWDEN, Ian SR 6426 29 HANNAH, Elijah JR 6529 30 COLE, Sekani SR 6783 | Oak Hills (3) 26 Oak Hills (4) 27 Anderson (2) 28 Fairfield (2) 29 Sycamore (3) 30 | 17:00.5 2:05.2 17:04.2 2:08.9 17:05.0 2:08.7 17:05.7 2:10.4 17:06.1 2:10.8 | 5:28.1 3:24.1 5:29.3 3:24.8 5:29.6 3:25.0 5:29.8 3:25.1 5:29.9 3:25.2 |
31 WARE, Caleb JR 6836 32 RIEDER, Frank FR 6524 33 SPELMAN, Cannon SR 6677 34 EID, Haitham Q JR 6594 35 GAVIN, Luke SR 6520 | Western Brown (1) 31 Elder (3) 32 Moeller (1) 33 Lak. East (6) (34) Elder (4) 35 | 17:08.8 2:13.5 17:09.0 2:12.7 17:09.5 2:14.2 17:09.6 2:14.3 17:13.4 2:18.1 | 5:30.8 3:25.8 5:30.8 3:25.8 5:31.0 3:25.9 5:31.1 3:25.9 5:32.3 3:26.7 |
36 MAYNES, Jameson JR 6672 37 LAGANA, Davis SR 6827 38 VANDERPOOL, Dylan SO 6533 39 HELMES, Joe Q FR 6704 40 SALATIN, Alex Q JR 6627 | Moeller (2) 36 West Clermont (1) 37 Fairfield (3) 38 Oak Hills (5) 39 Loveland (6) (40) | 17:14.3 2:19.0 17:15.4 2:20.1 17:16.2 2:20.9 17:21.1 2:25.8 17:23.7 2:28.4 | 5:32.6 3:26.9 5:32.9 3:27.1 5:33.2 3:27.2 5:34.8 3:28.2 5:35.6 3:28.7 |
41 KOWALAK, Alex SR 6424 42 MURPHY, Aidan JR 6523 43 HUFF, Josh JR 6521 44 MENDEL, Will SR 6673 45 DUNNOHEW, Jacob SO 6423 | Anderson (3) 41 Elder (5) 42 Elder (6) (43) Moeller (3) 44 Anderson (4) 45 | 17:24.9 2:29.6 17:26.4 2:31.1 17:26.9 2:31.6 17:28.1 2:32.8 17:31.4 2:36.1 | 5:36.0 3:29.0 5:36.4 3:29.3 5:36.6 3:29.4 5:37.0 3:29.6 5:38.1 3:30.3 |
46 PANDILIDIS, Reece JR 6787 47 SHEPHERD, Patrick SR 6788 48 SALETTA, Alex Q SO 6625 49 TAFT, Alex Q SO 6710 50 VETTER, Brandon SR 6526 | Sycamore (4) 46 Sycamore (5) 47 Loveland (7) (48) Oak Hills (6) (49) Elder (7) (50) | 17:32.1 2:36.8 17:33.9 2:38.6 17:34.6 2:39.3 17:34.9 2:39.6 17:37.3 2:42.0 | 5:38.3 3:30.4 5:38.9 3:30.8 5:39.1 3:30.9 5:39.2 3:31.0 5:39.9 3:31.4 |
51 SHERIFF, Nathan SR 6532 52 O€™HARA, Colton JR 6833 53 LUENSMAN, Tommy SR 6531 54 GIBSON, Andrew Q SO 6596 55 SCHULER, Alex SR 6753 | Fairfield (4) 51 Western Brown (2) 52 Fairfield (5) 53 Lak. East (7) (54) Ross (1) 55 | 17:38.4 2:43.1 17:38.8 2:43.5 17:39.3 2:44.0 17:40.1 2:44.8 17:46.3 2:51.0 | 5:40.3 3:31.7 5:40.4 3:31.8 5:40.6 3:31.8 5:40.9 3:32.0 5:42.9 3:33.3 |
56 HEALEY, Josh FR 6562 57 PRATHER, Grant JR 6674 58 MCINTYRE, Morgan JR 6828 59 BRYANT, Aiden SO 6559 60 CONNOR, Christian SO 6784 | Goshen (1) 56 Moeller (4) 57 West Clermont (2) 58 Goshen (2) 59 Sycamore (6) (60) | 17:49.4 2:54.1 17:55.0 2:58.7 18:03.1 3:07.8 18:06.2 3:10.9 18:06.6 3:11.3 | 5:43.8 3:33.9 5:45.6 3:35.0 5:48.2 3:36.6 5:49.3 3:37.2 5:49.4 3:37.3 |
61 BECKMAN, A.J. FR 6748 62 MASON, Mark JR 6564 63 FLEGE, James FR 6671 64 LUDWIG, Alex SR 6530 65 SALLMEN, Jesse SO 6565 | Ross (2) 61 Goshen (3) 62 Moeller (5) 63 Fairfield (6) (64) Goshen (4) 65 | 18:08.2 3:12.9 18:12.7 3:17.4 18:15.2 3:19.9 18:17.4 3:22.1 18:20.4 3:25.1 | 5:49.9 3:37.6 5:51.4 3:38.5 5:52.1 3:39.0 5:52.9 3:39.5 5:53.8 3:40.1 |
66 GIESENSCHLAG, Zach SO 6782 67 RAHE, Sebastian SO 6675 68 GARRIDO, Nicholas SR 6831 69 PHILLIPS, Kevin FR 6428 70 CARMACK, Noah JR 6823 | Sycamore (7) (66) Moeller (6) (67) Western Brown (3) 68 Anderson (5) 69 West Clermont (3) 70 | 18:21.9 3:26.6 18:31.3 3:36.0 18:35.3 3:40.0 18:36.6 3:41.3 18:38.2 3:42.9 | 5:54.3 3:40.4 5:57.3 3:42.2 5:58.6 3:43.1 5:59.0 3:43.3 5:59.5 3:43.6 |
71 HOLLAND, Brayden Q FR 6705 | Oak Hills (7) (71) | 18:39.7 3:44.4 | 6:00.0 3:43.9 |
DirectAthletics MeetPro 2
OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS-VOA
West Chester, OH VOA XC Course
Saturday, October 24, 2020
OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:22 PM
Div 1-Boys Race A- 3:00 pm Final Results
INDIVIDUAL RESULTS (cont'd)
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
72 KAISER, Kory SR 6825 73 RIOUX, Andrey SR 6499 74 CHANEY, Will SR 6496 75 GRAHAM, Michael SR 6528 | West Clermont (4) 72 Colerain (1) 73 Colerain (2) 74 Fairfield (7) (75) | 18:43.4 3:48.1 18:45.2 3:49.9 18:53.3 3:58.0 18:57.8 4:02.5 | 6:01.2 3:44.7 6:01.8 3:45.0 6:04.4 3:46.7 6:05.8 3:47.5 |
76 MCDONALD, Jeffrey JR 6749 77 DISSANAYAKE, Ravi JR 6824 78 ROBINETTE, Bryson SO 6829 79 ARCHER, Jared SO 6747 80 LEIST, Nolan FR 6425 | Ross (3) 76 West Clermont (5) 77 West Clermont (6) (78) Ross (4) 79 Anderson (6) (80) | 18:59.3 4:04.0 18:59.9 4:04.6 19:02.7 4:07.4 19:03.7 4:08.4 19:04.5 4:09.2 | 6:06.3 3:47.8 6:06.5 3:48.0 6:07.4 3:48.5 6:07.7 3:48.7 6:08.0 3:48.9 |
81 WHITNEY, Alex SR 6429 82 PONDER, Tyler SO 6751 83 JONES, Dylan SO 6563 84 SMIDDY, Eli JR 6676 85 HATTERSLEY, Jackson JR 6498 | Anderson (7) (81) Ross (5) 82 Goshen (5) 83 Moeller (7) (84) Colerain (3) 85 | 19:05.6 4:10.3 19:08.0 4:11.7 19:13.8 4:18.5 19:15.8 4:20.5 19:16.1 4:20.8 | 6:08.3 3:49.1 6:09.1 3:49.6 6:11.0 3:50.8 6:11.6 3:51.1 6:11.7 3:51.2 |
86 GABRIEL, Josie JR 6497 87 BOWLING, Daniel SR 6494 88 KEGG, Ben JR 6826 89 NORTON, Conner FR 6750 90 WUSTRACK, Keegan JR 6500 | Colerain (4) 86 Colerain (5) 87 West Clermont (7) (88) Ross (6) (89) Colerain (6) (90) | 19:23.7 4:28.4 19:24.0 4:27.7 19:26.5 4:31.2 19:43.5 4:48.2 19:49.9 4:54.6 | 6:14.2 3:52.7 6:14.3 3:52.8 6:15.1 3:53.3 6:20.5 3:56.7 6:22.6 3:58.0 |
91 AKER, Jackson FR 6830 92 CAPPEL, Josh JR 6495 93 DANIELS, Corbin FR 6560 94 ROMANS, Matthew JR 6752 95 GREENAWALT, Tyler SR 6561 | Western Brown (4) 91 Colerain (7) (92) Goshen (6) (93) Ross (7) (94) Goshen (7) (95) | 19:51.5 4:56.2 20:00.9 5:05.6 20:16.5 5:21.2 20:22.9 5:27.6 20:43.4 5:48.1 | 6:23.1 3:58.3 6:26.1 4:00.2 6:31.1 4:03.3 6:33.2 4:04.6 6:39.8 4:08.7 |
96 LUCAS, Coen JR 6832 97 ALCORN, Alex JR 6566 98 DULLY, Christian FR 6569 99 HERNANDEZ-MARTINEZ, B JR 6571 100 ALCORN, Logan FR 6567 | Western Brown (5) 96 Hamilton (1) 97 Hamilton (2) 98 Hamilton (3) 99 Hamilton (4) 100 | 20:54.6 5:59.3 21:18.5 6:23.2 23:19.9 8:24.6 24:41.4 9:46.1 24:41.4 9:46.1 | 6:43.4 4:10.9 6:51.1 4:15.7 7:30.1 4:40.0 7:56.3 4:56.3 7:56.3 4:56.3 |
101 MIDDLETON, Michael SR 6572 | Hamilton (5) 101 | 25:21.8 10:26.5 | 8:09.3 5:04.4 |
DirectAthletics MeetPro 3