Rio
Grande Division II District Cross Country Tournament
October 24, 2015
Online Seeding Information
- Boys Teams:
Alexander,
Athens, Circleville, Fairfield Union, Fairland, Gallia Academy, Hillsboro,
Jackson, Logan Elm, Marietta, McClain, Meigs,
Miami Trace, Minford, New Lexington, Northwest, River Valley, Sheridan,
South Point, Unioto, Vinton County, Warren, Washington (Washington C.H.),
Waverly, Wellston, Westfall, Zane Trace (27)
- Girls Teams:
Alexander,
Athens, Circleville, Fairfield Union, Fairland, Gallia Academy, Hillsboro,
Jackson, Logan Elm, Marietta, McClain, Meigs,
Miami Trace, Minford, New Lexington, Northwest, River Valley, Sheridan,
South Point, Unioto, Vinton County, Warren,
Washington (Washington C.H.), Waverly, Wellston, Westfall, Zane Trace (27)
- Four (4) teams in each District Race and those
individuals not on a qualifying team who finish in the top sixteen (16)
positions will advance to the Regional Tournament.
- District 1 and District 2 will both qualify to Pickerington
- Please
note: There will be no meeting to assign teams to the races!
All teams will be ranked by vote of coaches
The Online Roster
Entry Window will open at 8:00 AM, Sunday, September 20 and close at 5:00
PM on Monday, October 19th.
- Before you can access the Cast Your Vote
form, you will need to submit a "tentative" roster listing up
to 7 athletes that you intend to enter.
- You can make changes to the submitted roster until
Monday, October 19th at 5:00 PM.
- You can access the Enter Team Seed Information form
without a roster, but
must submit a "tentative" roster to be able to submit a vote.
- Coaches will have from 1:00 PM, Sunday, October 11 to
11:59 PM, Wednesday, October 14 to submit seed information.
- Login to your account on www.baumspage.com
and use •
Coaches • | Cross County | Submit Rosters | Submit Seeds and Vote |
Enter Team Seed Information
- Seed information will automatically include Number of Athletes
as submitted for the district tournament.
- Include top 7 runners’ time/location.
- Results and Additional Seed Information.
- Results - list Place/Site/Race/Number of teams
(Example: 4/21 Tiffin Division III, 2/19 Galion Large School, etc.)
- Other information - 5th in Coach's Poll. etc.
- After
11:59 PM on
Wednesday, October 14 you will be able to view the
submitted seed information for all teams. Print a copy and determine
your ranking.
- The online voting window will open at 12:01 AM,
Thursday, October 15 and close precisely at 5:00 PM, Monday, October 19.
- Login to your account on www.baumspage.com
and use •
Coaches • | Cross County | Submit Rosters | Submit Seeds and Vote |
Cast Your Vote
- Click Move Up or Move Down to list
the teams in order from First
Place to Last
Place and Save
Vote.
- Use
Review Your Voting Choices to review your vote and Download Your Ballot
to generate a "text based" format.
- If you make an error, select Cast Your Vote
again and submit a corrected file!
- The voting window will close precisely at
5:00 PM on Monday, October 19 and no other votes can be submitted.
- The final tally listing teams in ranked order will be
posted on Monday, October 19 at approximately 7:00 PM!
- Full teams (5 or more runners) will be seeded first. Schools without full teams (4 or fewer runners) will be
assigned to the district races by the manager.
- Teams will be assigned to their race by rank.
- #1 will be assigned to District 1, #2 & #3 to
District 2, #4 & #5 will be assigned to District 1, #6 & #7 to
District 2, etc. until all teams are assigned.
- District 1 and District 2 will both qualify to Pickerington.
- If you have problems or need help, contact:
SEODAB Web Site
Voting Help Screens