2008 STRONGSVILLE XC INVITATIONAL
Strongsville, OH, September 20, 2008
Results List
Boys Junior Varsity
.....Team Score.....
1. Mentor
3 5 10 12 20 (44) (49) = 50
Ryan Southard, Matt Denton, Brian Harris, Greg Blevins, Kyle
Phyfer, Greg Southard, Samer Shaker
2. Strongsville
4 11 14 19 24 (37) (38) = 72
Devin Evancho, Scott Smith, Mike Miller, Kyle Shepherd, Zach
Rooker, Kyle Thomas, Phil McGuire
3. St. Ignatius
13 15 16 22 23 (26) (30) = 89
Mitch Baum, Kevin Sovacool, Bob Higgins, Sam Slingluff, Drew
Myers, Chris Charlillo, Ryan Lynch
4. Hill. Darby
6 9 27 29 56 (61) (66) = 127
Steven Jones, Josh Burlile, Landon Erb, Kurt McGinnis, Don
Bennett, Nick Petikas, Ahmed Dualeh
5. Syl. Northview
2 7 25 47 55 (80) (98) = 136
Mike Wallace, Mike Becker, James Ragland, Matt Disher, Joe
Corey, Chris Weaver, Andrew Osborn
6. Mass. Perry
18 28 35 40 48 (67) (69) = 169
Jeremy Machan, Michael McBurney, Corey Williams, David Kamerer,
Brad Linerode, Grant Gillilan, Chase Daniels
7. Solon
31 32 34 36 41 (42) (53) = 174
Alex Goodin, Ethan Wise, Brett Navratil, Kevin Rosen, Andrew
Mikofalvy, Dan Tenorio, Tyler Gould
8. Twinsburg
21 33 43 58 60 (63) (78) = 215
Cameron Harrison, Will Myers, Carl Brown, Chet Bissell, Geoff
Dipre, Evan Smith, Konner Bartels
9. Perry
1 8 68 90 91 (97)(115) = 258
Daniel Jackisch, Brad Guthrie, Austin Tomsic, Nick Nelson,
Jared Champion, B.J. Nelson, Martin Lundi
10. North Olmsted
50 51 52 70 75 (76) (77) = 298
Ronnie Fox, Eric Goots, Derek Schultz-Ormston, Logan Kibler,
Aaron Schicker, Bobby Barta, Ryan Henry
11. Brunswick
17 59 64 71 88 (99)(100) = 299
Anthony Napoli, Dillon Hartman, Zak Kolesar, Tyler Anderson,
Derek Belaska, Mason Zielinski, Alex Tielke
12. Lakewood
54 57 73 74 83 (85) (89) = 341
John Reulbach, Max Senger, Mike Pizzo, John Kearney, Tommy
Leatherman, Chris Murrett, Connor Meehan
13. Rocky River
39 46 79 86 106 (109)(114) = 356
Daniel Parris, Kevin Huryn, Will Hobson, Daniel Pritchard,
Kenny Bazydlo, Sean McDermott, Morgan O'Connor
14. Avon Lake
45 72 84 92 94 (105)(108) = 387
Ryan Till, Leon Kinsley, Ben Hemstreet, Johnathon O'Donnell,
Eric Livingston, Zach Eldred, Charlie Begy
15. Shaker Heights
62 81 93 95 96 (110)(113) = 427
Jeff Phillip, Ethan Holmes, Ben Cahn, Jack Turner, Duane Horton,
Jeremy Shapero, Steven Simske
16. Lexington
65 82 87 101 102 (107)(116) = 437
Daniel Noe, Austin Burkhart, Drayton Benedict, Tyler Clingan,
Mason Galat, Jordan Rhoad, Nick Vargo
17. North
103 104 111 112 117 (118)(119) = 547
Sean McCarthy, Kyle Bynane, Kevin Rolik, Eric Straubhaar,
Thomas Gay, Derek Zaharewicz, Nick Murg