TIFFIN CARNIVAL 2006
Saturday, Sepember 9, 2006
Girls' Division I-A Varsity
Team Score
1. Kettering Fairmont
4 17 25 33 54 (59)(139) = 133
Andrea Kelsey, Rudy Millard, Megan Kelsey, Sara Warvel, Brittany
Mefford, Katy Weigel, Amanda Dahlman
2. Rocky Riv. Magnificat
12 18 19 50 60 (76) (90) = 159
Karen Sovacool, Alex Helfrich, Madeline Chambers, Megan Chambers, Mary
Whitmore, Clare Fischer, Erin Riley
3. Medina
27 32 34 43 48 (82)(129) = 184
Maria Platzbecker, Kelly Pickering, Emily Rodgers, Mikaela Foreit,
Jacqlyn Leachko, Laura Getz, Colleen Kelly
4. Massillon Jackson
2 7 35 64 78 (81)(120) = 186
Emily Pritt, Hallie Busta, Mandy Farson, Brigitte Fryan, Allie
Thielens, Shannon Ferguson, Rachel Reed
5. Canton Glenoak
10 21 56 79 80 (123)(136) = 246
Black Jillian, Emily Mazzaferri, Sierra Larsuel, Brianna McCauley,
Jane Looby, Morgan Reede, Ashton Vottero
6. North Canton Hoover
5 61 68 69 73 (102)(116) = 276
Allison Peare, Jackie Delamater, Sarah Tirrell, Tracy Risaliti, Erin
Garfield, Lauren Linz, Alex Cochran
7. Beavercreek
13 44 45 71 109 (157) = 282
Audrey Holbrook, Margaret Hay, Jessika Olnhausen, Sarah Heignig,
Michaela Anderson, Amanda Gregg
8. Cin. Mother Of Mercy
11 55 65 72 89 (96)(108) = 292
Katie Lenahan, Claire Simpson, Kara Lewnard, Laura Knopf, Elaine
Simpson, Cassandra Chaney, Suzanne Buzek
9. Centerville
22 41 52 87 98 (101)(127) = 300
Anna Watson, Sarah Trick, Sarah Lowe, Caitlin Beals, Lydia Irvin,
Jennifer Mott, Danielle Magary
10. Kings Mills Kings
28 36 83 86 97 (107)(126) = 330
Erin Jamieson, Kristen Goodwin, Jill MacLeod, Alex Bush, Emily Wolf,
Caiti Thomas, Christina Goodwin
11. Vandalia Butler
1 42 58 106 160 (167)(199) = 367
Hannah Charbel, Amanda Miller, Abby Lewis, Jaimee Hulsmeyer, Katie Ma,
Julia Schott, Michelle Ma
12. Lebanon
38 39 47 122 134 (193)(208) = 380
Merhawit Scramoncini, Ari Fisher, Danielle Foley, Ali Fisher, Meghan
Niehaus, Krista Barnett, Allison White
13. Alliance Marlington
6 24 105 114 154 (190)(207) = 403
Allison Krupko, Melinda Tarter, Megan Gonzalez, Sarah Morrison, Liz
LeFever, Micha Williamson, Hillary Kleptach
14. North Olmsted
31 74 95 100 138 (140)(150) = 438
Jordan Sowecke, Kaela Snyder, Nicole Georgalis, Kara Gut, Sarah
Martynowski, Clare Conway, Andria Bazilevich
15. Sylvania Southview
46 88 93 104 113 (128)(133) = 444
Kelly Grieve, Alixe Korsnack, Allison Lawrence, Taylor Stichter,
Hilary Parlette, Jene Marillier, Jenna Vermilya
16. North Royalton
49 57 91 111 137 (141)(177) = 445
Cassandra Kohler, Abigail Magner, Lindsey Fascione, Rachel Blasko,
Nicole Morris, Hayley Fascione, Dana Tomasello
17. Chag. Falls Kenston
9 15 84 174 198 (213)(214) = 480
Taryn Surtees, Emily Moran, Anna Henry, Kylen Hughes, Chelsea Rice,
Liz Holzheimer, Stephanie Reese
18. Paine. Riverside
26 53 115 147 171 (179)(184) = 512
Madalyn Trout, Susie Nelson, Lori Burns, Anna Marie Lauter, Chelsie
Pike, Hailee Pavisich, Lauren Bell
19. Delaware Hayes
37 94 103 118 163 (166)(210) = 515
Bridget Connolly, Sam Catania, Lauren Wright, Eva Kostyu, Audrey Welch,
Allison Reed, Annie Arnett
20. Brunswick
30 62 112 156 158 (159)(175) = 518
Hannah Chaney, Allison Elber, Alexandra Muller, Jessica Fortney, Emily
Zenczak, Joanne Berry, Kelly McKenney
21. Sylvania Northview
16 67 148 152 188 (219)(229) = 571
Nicole Mangas, Meredith Wagner, Marie Lagassa, Morgan Hojancki,
Victoria Zona, Alexx Klein, Kristi Layman
22. Louisville
3 92 153 164 165 (195)(216) = 577
Samantha Norman, Megan Case, Sara Fetrow, MaryKate Casper, Marie
Monter, Kirstyn Schumacher, Megan Blandford
23. Bedford-Temperance
66 70 132 146 176 (194)(217) = 590
Kate Calhoun, Aloiya Earl, Amber Redmond, Lindsay Cessna, Heather
Erdmann, Heather Hiszak, Errinn Calhoun
24. Oregon Clay
23 63 130 180 205 = 601
Rachel Martinez, Andrea Scharer, Amanda Mannon, Liza Cholin, Andrea
Douglass
25. Miamisburg
20 85 144 155 203 (206)(224) = 607
Lauren Lunsford, Amanda Clausing, Emily Miller, Selena Strickling,
Miranda Farhney, Jasmine Griffin, Elizabeth Idzakovich
26. Avon Lake
75 117 124 170 189 (192)(221) = 675
Katie Adams, Sarah Boucherle, Emily Hudson, Allison Potteiger, Julie
Hardgrove, Meggie Miscak, Alyssa Molnar
27. Berea
14 125 151 197 200 (218)(237) = 687
Katie White, Kim Harvanek, Kaylee Terwoord, Jessica Holecko, Erika
Klemperer, Tasha Obrin, Emily Wolter
28. Huber Heights Wayne
29 51 187 220 223 (230)(239) = 710
Natalie Hopwood, Janelle Avery, Kaylee Simmers, Miranda Hopwood, Renee
Depoy, Heather Vannorsdall, Amy Young
29. Tol. St. Ursula Academy
110 119 168 172 173 (185)(191) = 742
Hannah Sutter, Ashley Roberts, Anne Marie King, Hillary Lorton, Holly
Lorton, Rachel Kalinoski, Kelsey Gilroy
30. Tol. Central Cath.
142 143 149 161 178 (181)(183) = 773
Kristyn Tusin, Ellen Gstalder, Casey Zmudzinski, Megan Graver, Katelyn
Nowacki, Tabatha Brock, Katelynn Dulinsky
31. Sandusky
77 135 169 186 215 (226) = 782
Lily Everson, Jade Stierhoff, Hallie Sample, Brooke Gilbert, Jaci
Freitas, Emily McClure
32. Parma Padua Franciscan
40 145 201 209 232 (234)(235) = 827
Krysten Kovach, Ashley Demsey, Michelle Coyne, Jill Germana, Amalia
DeGirolamo, Kristin Cymbal, AnnMarie Carl
33. Fremont Ross
8 182 211 225 233 (236)(238) = 859
Ashley Fischer, Jessica Soule, Lisa Carter, Liz Munoz, Ashley
Brunthaver, Andra Ruiz, Alayna Dorbeck
34. Tol. Whitmer
99 162 196 204 212 (222)(228) = 873
Logan Hamel, Jessica Keller, Rachel Wolin, Kailey Naveken, Courtney
Naveken, Terra Manore, Julie Samson
35. Holland Springfield
121 131 202 227 231 (240) = 912
Courtney Miller, Lindsay Main, Jocelyn Rollins, Paula Williams,
Kaleigh Somerville, Megan McKenzie