TIFFIN CARNIVAL 2006
Saturday, Sepember 9, 2006
Girls' Division III Varsity
Team Score
1. Minster
1 4 8 10 24 (31) (33) = 47
Bernadette Burke, Brigitte Sherman, Katie Dahlinghaus, Jenna Fausey,
Lei Bornhorst, Lauren Fausey, Emily Freytag
2. Versailles
5 27 34 36 39 (53) (64) = 141
Mary Prakel, Taylor Huffman, Kristen Schulte, Valerie Barga, Katie Jo
Mestemaker, Kristen Grillot, Caitlin Liette
3. New London
3 12 22 85 125 (175)(276) = 247
Gabrielle Wuensch, Danielle Wuensch, Colby Asmus, Kayla Sendelbach,
Christina Wade, Jessica Dufner, Alicia Perkins
4. Fort Loramie
11 55 63 68 77 (252) = 274
Kara Gasson, Kelsie Moore, Katie Overman, Megan Fullenkamp, Meghan
Luthman, Tara Olberding
5. Kansas Lakota
19 23 43 56 138 (196)(201) = 279
Carly Reese, Julia Windom, Ashley Brockschmidt, Sarah Girand, Kelsey
Dussel, Alycia Miller, Brooke Racheter
6. Coldwater
30 46 51 73 109 (115)(116) = 309
Ashley Kanney, Renee Kanney, Allison Honigford, Jessica Wellman, Erica
Schlater, Megan Schmitt, Jessica Schmackers
7. Bellaire St. John Central
2 17 78 114 130 (180)(251) = 341
Natalie Perzanowski, Kelly Perzanowski, Claire LeMasters, Sarah Kosky,
Annie Holubeck, Christine Bowman, Audra Macri
8. Van Wert Lincolnview
26 37 52 57 176 (266)(268) = 348
Kylie Honigford, Katie Honigford, Taylor Fries, Jordon Reynolds,
Brittany Katalenas, Morgan Miller, Mary Smith
9. Sycamore Mohawk
32 71 72 84 100 (129) = 359
Annette Daniel, Rachel Conley, Audrey Neal, Abby Boes, Jessica Luhring,
Marissa Lasky
10. Gibsonburg
15 61 97 102 105 (143)(163) = 380
Ashley Fisher, Alaina Haubert, Ellen Foos, Ashley Weickert, Kathryn
Brinker, Donika Burkett, Meghan Widmer
11. Cortland Maplewood
6 48 54 126 161 (164)(194) = 395
Rochelle Rupe, Tara Knight, Lissa Yoder, Mary Booth, Becca Eshman,
Colleen Knepper, Alex Ayers
12. N. Robinson Col. Crawford
9 62 94 137 144 (197)(217) = 446
Lindsey Pifher, Anna Roseberry, Stephanie Geiger, Rebekah Lantz,
Ashley Courtad, Ashley Finney, Jessica Coulter
13. Kirtland
25 38 74 93 221 = 451
Laura Drocton, Lauren Heckman, Carly Madden, Alyssa Anderson, Julie
Banta
14. Creston Norwayne
7 16 41 170 242 (258) = 476
Joni Camp, Hannah Hartzler, Jessica Winkler, Tyann Morris, Brandis
Pingley, Courtney Frank
15. Tiffin Calvert
35 44 123 128 191 (195)(232) = 521
Kim Swartz, Elizabeth Buchman, Anna Brodman, Chrissy Hurley, Steph
Zoeller, Lauren Tanner, Catherine Genet
16. Ashland Crestview
13 42 133 152 190 (230)(286) = 530
Amber Webb, Emma Mccarron, Alison Miller, Laura Napier, Heather Young,
Tiffany Mack, Nicole Ruckman
17. Maria Stein Marion Local
79 95 103 112 147 (204)(241) = 536
Stacy Evers, Holly Bruns, Kristen Homan, Emily Wuebker, Kristina Bruns,
Annette Bruns, Nichole Eilerman
18. Sandusky St. Mary C.c.
28 90 98 166 186 (226)(249) = 568
Arianne Rodriguez, Larissa Braun, Kelsey Glovinsky, Alise Buehrer,
Rachel Widman, Mackenzie Hiemstra, Abby Howman
19. Old Fort
14 18 49 233 256 (299) = 570
Alexa Stults, Becky Miller, Lucy Stults, Sam Hassen, Kelly Miller,
Angela Kovaleski
20. Milan Edison
67 76 108 160 171 (183)(225) = 582
Sarah Rospert, Alsyssa Robinson, Carrie Shover, Casey Flannery,
Caitlin Smith, Kelsey Parker, Virginia Field
21. Caledonia River Valley
29 58 142 173 185 (207)(218) = 587
Khayla Roach, Lacey Lauer, Kelly Chitwood, Christa Eyster, Rochelle
Stephens, Mary Wagner, Melissa Keiser
22. Carey
91 118 122 127 134 (188)(245) = 592
Alysha Vehre, Rosa Vargas, Kate McDougle, Danielle Jacoby, Prany
Chaiaree, Megan Kemerley, Rochelle Regutti
23. Fremont St. Joseph C.c.
75 121 135 136 154 (167)(177) = 621
Antonia Alcala, Leslie Celek, Sarah Stierwalt, Dana Culbert, Lauren
Michael, Laurie Harman, Libby Engeman
24. Tol. Christian
50 81 119 169 214 (282) = 633
Abby Nearhood, Christina Snyder, Kate Worley, Mackenzie Phelps, Emily
Tropf, Olivia Toth
25. Huron
20 92 156 162 212 (261) = 642
Sarah Colley, Emily Dircks, Kelley Likes, Macy McFarland, Natalie
Schaefer, Michelle Tomczyk
26. Bloomdale Elmwood
40 45 87 211 277 = 660
Darla Heimann, Kaye Bockbrader, CariAnn Newby, Amanda Morlock, Amber
Reynolds
27. Cin. Summit Country Day
60 106 131 132 272 (287)(292) = 701
Emilia Ghallager, Kylie Parker, Meghan Jantsch, Kydal Michel, Rebecca
Wilson, Alexandria Barnes, Jane Abbottsmith
28. Lou. St. Thomas Aquinas
88 99 111 200 220 (246)(255) = 718
Deanne Frank, Lauren Bagley, Melissa Vinci, Margaret Koberlein, Alyssa
Armour, April Miller, Abby Warren
29. Caldwell
89 124 140 174 193 (243)(264) = 720
Sarah Crum, Kyla McLaughlin, Adriane Steed, Dawn Spicer, Olivia Hayes,
Megan McLaughlin, Erica McAuley
30. Bucyrus Wynford
113 139 148 150 208 (216)(237) = 758
Taylor Mohr, Megan Hartz, Heather Crall, K.C. Kiess, Genny Blank,
Allison Hartschuh, Sydney McNulty
31. Burton Berkshire
66 70 141 231 298 (305)(310) = 806
Liz Hess, Claire Markwardt, Alex Bowers, Petronella Loeffler, Caitlin
Harriman, Holly Finzel, Alex Paquin
32. Russia
59 69 192 206 291 (293) = 817
Dee Rosenbeck, Kayla Francis, Brooke Gariety, Abbey Monnin, Megan
Doseck, Cree Huffman
33. Norwalk St. Paul
80 104 178 219 260 (262)(274) = 841
Jen Bundschuh, Melissa Kijowski, Caity Fitzgerald, Sam Liben, Lauren
Cannon, Jess Storer, Nicole Walliser
34. Sullivan Black River
82 117 151 263 283 (313) = 896
Jamie Bush, Nicole Platz, Abbby Goglin, Nicole Boudreau, Julie Grills,
Lisa Primeau
35. Andover Pymatuning Val.
47 96 240 259 269 (311) = 911
Samantha Turner, Trisha Gruskiewicz, Samantha Jordan, Felicia Morrison,
LaJoya Smith, Sarah Sundberg
36. Elmore Woodmore
21 110 215 265 302 = 913
Lynne Schroeder, Kristen Jacobs, Emily Sullivan, Chelsea Haas, Tosh
Jacobson
37. Columbus Grove
65 86 229 235 312 = 927
Krista Maag, Kristin Barkimer, Dana Roebke, Kimberly Selhorst, Katelyn
Martin
38. Monroeville
83 159 203 223 273 = 941
Rachel Schaffer, Emily Bischoff, Lynsey Schaffer, Bethany Bercheck,
Rebecca Schreiner
39. Collins Western Reserve
120 165 179 198 284 (290)(297) = 946
Lynette Tackett, Samantha Boyd, Cassandra Robinson, Brittany Munroe,
Ava Dahm, Eryca Rivera, Cassandra Ade
40. Hud. Western Res. Academy
145 153 187 228 234 (288) = 947
Many Ball, Sara Wroblewski, Erica Walker, Brittany Dukov, Alicia Jones,
Sarah Whitaker
41. New Riegel
155 168 205 213 227 (238)(250) = 968
Melanie Margraf, Michelle Kinn, Brittany Schalk, Andrea Wank, Brittany
Wank, Erica Bouillon, Monica Schalk
42. Haviland Wayne Trace
107 181 184 239 271 (306)(308) = 982
Michele Hill, Kelsey Hinchcliff, Cassie McDougal, Jenna Gordon,
Samantha Davis, Gina White, Kim Jewell
43. Van Buren
182 199 202 254 275 (285)(289) = 1112
Laura Thornton, Keliann Beall, Melissa Gilkerson, Shelby Calland,
Janelle Wood, Kate Romaker, Sarah Hanson
44. Ashland Mapleton
146 210 222 295 300 = 1173
Katherine Shopbell, Janice Taylor, Alyssa Christian, Ellie Ross, Kim
Heitzman
45. Kinsman Badger
101 172 296 304 307 = 1180
Renee McGraw, Julie Slater, Sarah Titus, Meghan Gallatin, Valerie
Lattin
46. Tipp City Bethel
157 189 257 281 309 = 1193
Keira Corbett, Samantha Lang, Kristin Rickey, Sarah VanNess, Melissa
Campbell
47. Tol. Ottawa Hills
158 236 244 270 294 = 1202
Valerie Pinkerton, Katy Baker, Cydney Gottlieb, Meghan Browne, Zi-Qi
Liew
48. Lakeside Danbury
149 209 278 279 303 = 1218
Brittany Meixner, Allison Dziak, Stefini Kosa, Karelyn Twarek, Amanda
Rankin
49. Defiance Tinora
224 247 248 253 267 (280)(301) = 1239
Alex Sandys, Stephanie Fuller, Jessica Walters, Sabra Sheets, Lindsey
O'Donnell, Brittney Cordi, Cassie Higbea