TIFFIN CROSS COUNTRY CARNIVAL 2007
Saturday, September 8, 2007
Boys' Div. I-B Varsity
Team Score
1. Cin. St. Xavier
9 13 15 21 39 (55) (67) = 97
Peter Weathers, Stephen Mackey, Shawn Dienger, Michael Besl, Mark
Gottschlich, Tyler Smith, Ethan Ragouzis
2. Cle. St. Ignatius
16 18 19 27 33 (34)(101) = 113
Chris Manuszak, Joey Lucchesi, Evan Baum, Jim Winings, Jake Slingluff,
Will Rial, Declan Murray
3. Tol. St. Francis DeSales
1 17 23 38 49 (56) (87) = 128
Colin Pettiford, Eric Aubry, Aaron Schenk, Tom Walton, John Cameron,
Scott LaVoy, Pat Schlembach
4. Findlay
3 4 7 62 83 (105)(106) = 159
Shoayb Bascal, Kyle Hermiller, Stephen Mackell, Jacob Elsea, Michael
Lause, Logan Romantic, Eric Kettinger
5. Paine. Riverside
8 30 42 44 64 (108)(183) = 188
Kevin DeGroot, Tim Shafer, Shane Brandt, Dan Shafer, Justin Salminen,
David Nelson, Vinnie Nappi
6. Amherst Steele
2 12 45 59 80 (94) = 198
Kyle Lowry, Miles Pittak, Ben Kildow, Pete Hause, Kevin Harroff, Kyle
Hill
7. Medina
26 36 54 70 71 (88) (95) = 257
Mike DeFelice, Brent Gaither, David Knack, Derek Blain, Ryan Fallow,
Nathan Marcinkowski, Evan McKee
8. Uniontown Lake
11 32 40 68 110 (113)(151) = 261
Cory Egli, Mike Horning, Jordan Groubert, Justin Groubert, T.J.
Schafer, Zack Cline, Aaron Carey
9. Perrysburg
28 46 47 72 75 (97)(127) = 268
Tyler Swartz, Brian Dudley, Evan Lepolt, Wyatt Hoch, Brian Koehler,
Jon Studer, Ryan Chimney
10. Stow-Munroe Falls
5 22 65 91 92 (131)(143) = 275
Micheal Heller, Nick Brenner, Justin Pesich, Phil Ruolo, Greg Oneacre,
David Christman, Chris Lloyd
11. Tol. St. John's Jesuit
41 48 50 79 85 (103)(118) = 303
Greg Obee, Zach Boerger, Max Layman, Zach Poignon, Jacob Van Dootingh,
Kyle Wagner, Noah Ashner
12. Wapakoneta
20 35 60 84 152 (158)(172) = 351
Dylon Webb, Brady Prater, Kevin Bittinger, Zalin Hendrickson, Jackson
Hayzlett, Cale Tabler, Tyler Bertram
13. Cin. Elder
58 74 77 81 98 (99)(114) = 388
Taylor Heil, Tim Ernst, Nathan Goodrich, Josh Rieskamp, Ryan Wynn, Sam
Hahn, Eric Capannari
14. Parma Normandy
10 51 86 115 139 (185)(201) = 401
Steve Piotrowski, Joe Hengoed, Mike Kurz, Kyle Rubin, Dean Seitz,
Dillon Seitz, Cory Petek
15. Kings Mills Kings
25 76 112 130 142 (149)(211) = 485
Nick Swinford, Zach Ballantyne, Tyler Layne, Luke Matheus, Matt Stine,
Dylan Donaldson, Eric Kaper
16. Oregon Clay
69 82 102 123 144 (146)(156) = 520
Adam Bess, Jeremy Warren, Sam Meier, Brian Hopkins, Patrick Roman,
Riley Wolfe, Scott Allred
17. Bowling Green
14 100 135 140 147 (160)(161) = 536
Eric Budge, Nick Koshar, R.J. Contreras, Kevin Budge, M.J. Ross, Brian
Budge, Philip Dupont
18. Parma Padua Franciscan
6 63 163 164 165 (169)(205) = 561
Brian Stalder, Anthony Russo, Rich Mazzola, Kevin Klik, Kevin
Dieterich, Matt Frantz, Pete Rivera
19. Cle. Heights
37 73 124 138 195 (224) = 567
Dontave Cowsette, Adam Katt, Sylvester Watts, Sam Lauritzen, Jerel
Whaley, Jarell Settles
20. Troy
66 104 111 145 155 (175)(204) = 581
Dan Sheehan, Ian Campbell, Zach Sturwold, Justin Skipper, Justin
Miller, Parker Gosline, Joe Wainscott
21. Madison
53 78 129 154 179 (212)(229) = 593
Joey Teter, Konner Lashley, Cody Shuttleworth, Mike Chicharell, Josh
Hord, Ryan Spanginburg, Chris Coleman
22. Canton GlenOak
96 119 121 126 141 (148)(197) = 603
Kevin Collmar, Derek Curry, Jackson Zaremba, Robbie Rhodes, Anthony
Aquino, Brian Blankenship, Ian Klein
23. Westlake
29 107 132 159 203 (210)(214) = 630
Jack St Marie, Travis Simoncic, Neal Kelly, Steve Anderson, Bill Clum,
Dwayne Myhre, Max Blessing
24. Cin. Glen Este
31 43 166 192 234 (246)(250) = 666
C.J. Pickelheimer, Daniel Wulker, Tony Scharf, Zack Rohmor, Cody
Hollingshead, Stephan Fowler, Tyler Kenney
25. Grafton Midview
24 57 178 190 239 (251)(253) = 688
Jordan Stevenson, David Siefker, Andy Jaskowiak, Nick Miller, D.J.
Saylor, Jeremy Carandang, Jordan Klamut
26. Sylvania Northview
90 109 157 167 168 (191)(225) = 691
Derek Pohlman, Mike Wallace, Kevin McKown, Neal Cousino, Jacob
Justinger, Andrew Osborn, Nick Homan
27. Sandusky
122 125 137 170 217 (220)(223) = 771
Andy Ackerman, Scott Ramon, Nick Bankieris, Brock Sennish, Mark
Esposito, Ryan VanNess, Andrew Groot
28. Maumee
89 128 181 196 200 (227)(230) = 794
Jeff Fronk, Eric Burns, Ryan Kraus, Will Riddell, Aaron Leow, Phil
Beasley, Phil Kern
29. Mansfield Senior
52 116 194 202 256 = 820
Andrew Fischer, Tyrell Shaw, Nick Delianides, Dominique Carter, Jon
Goldman
30. White. Anthony Wayne
120 150 174 176 208 (218)(221) = 828
Ben Van Horn, Alex Loshe, Jeffrey Montgomery, Travis Philo, Billy
Bishop, Alex Kocol, Jacob Hahn
31. Miamisburg
153 162 171 180 182 (206)(216) = 848
Josh Ayers, Bobby Ferdelman, Nate Hoagland, Zach Mathis, Cody Belton,
Jon Steingass, Ryan Saettel
32. Ashland
134 173 177 184 186 (187)(233) = 854
Kelsey Snively, Jarrod Heydinger, Zach Freer, Kale Bandy, Brett Betit,
Kyle Rhodes, Dan Ditlevson
33. Bedford
117 188 189 198 207 (231)(237) = 899
Troy Tidwell, Chad Machinski, Steven Scherer, Josh Perry, Kyle Thomas,
Jake Werner, Nick Machinski
34. Middleburg Hts. Midpark
93 133 228 243 247 = 944
Mark Gorrow, Spencer Krumheuer, Adam Saintz, Mason Bednash, Brandon
Smith
35. Holland Springfield
61 209 219 242 252 (257) = 983
Casey Edwards, Keiquan Blackmon, Chung Lui, Steve Wong, Kyle Ostrander,
Yau-Weh Daniels
36. Tol. Bowsher
136 199 215 222 232 (236)(238) = 1004
Drew Jacklich, Matt Lewis, Kelsey Pritchard, Dan Wurzinger, Jeremy
Stuart, Dan Hardin-Wallace, Richie Hehheman
37. Fremont Ross
193 226 235 240 244 (258) = 1138
Devon Mezinger, Cody Brunthaver, Luis Franco, Brian Hoelzle, D.J.
Evans, Eric Yuhas
38. Lorain Southview
213 241 245 248 249 (254)(255) = 1196
Anthony Baxter, Costa Kocan, Paul Findley, Narciso Inchaurregey, Alex
Marcial, Julian Serrano, Dennis Yelenic