TIFFIN CROSS COUNTRY CARNIVAL 2007
Saturday, September 8, 2007
Boys' Div. III-A Varsity
Team Score
1. Tol. Christian
12 29 30 32 45 (58) (87) = 148
Lance Wood, Matthew Curcio, Joel Curcio, Nathan Wirebaugh, Andrew
Kelleher, Anthony Althauser, Ryan Huffman
2. Bellaire St. John Central
9 23 26 44 49 (84)(188) = 151
Sam Foster, Chase Maffe, Luke Holubeck, Matthew Moscato, Marty Swartz,
Ian Gulley, Matthew Riffle
3. East Canton
3 6 56 66 86 (136)(140) = 217
James Gibson, Gabe Henning, Chad Long, Joe Rukavina, J.B. DeRosa,
Chase Shrum, Kyle Sharp
4. Delta
1 7 68 71 74 (94)(156) = 221
Nick Thomas, J.D. Wilcox, Zach Lee, Colin Fisher, Elliot Oberneder,
Maxx Lackie, Zech Hites
4. Minster
10 20 59 65 67 (70) (73) = 221
Kregg Olding, Joby Stechschulte, David McGowan, Tyler Richard, David
Bornhorst, Alex Abbott, Jack Olding
6. Russia
18 21 46 55 112 (120)(127) = 252
Derek Bornhorst, Mitch Hoying, Chris Ball, Luke Pohlman, Andy Toller,
Joel Meyer, Alex York
7. Caldwell
34 47 51 62 106 (131)(253) = 300
Justin Stellfox, Tyler Cordell, Brandon Saling, Jordan Croucher, Aaron
Clark, Ben Warner, Zach Sanford
8. New London
17 38 43 95 110 (129)(134) = 303
Kyle Anderson, Brandon Lang, Logan Fannin, Kevin Neel, Jordan Lang,
Ethan Thomas, Tyler Cawrse
9. Gibsonburg
2 60 80 82 126 (221)(236) = 350
Jordan Kirwen, Elias Dandar, Matthew Kreglow, Elliott Goetz, Andrew
Repp, Seth Collum, Spencer Morelock
10. Bascom Hopewell-Loudon
19 22 78 138 143 (233)(255) = 400
Eric Hohman, Nate Frisch, Tyler Wise, Troy Weaver, Nate Richey, T.J.
Brown, Zach Ickes
11. Tipp City Bethel
16 25 81 137 167 (217)(244) = 426
Chad McCarty, Jeremy Danner, Brandon Graves, Josh Sexton, Dustin
Swartzbaugh, Alex Reed, Ryan Sayer
12. Elmore Woodmore
28 79 90 99 141 (172)(220) = 437
William Wegert, Tyler Schroeder, Brock Avers, Drew Holbrook, Hunter
Hepler, Chris Jacobson, Troy Sandwisch
13. Pettisville
13 35 77 118 211 (258) = 454
Alex Frey, Austin Borton, Lincoln Frey, Brandon Hamilton, Josh Bruner,
Harris King
14. Coldwater
14 27 119 144 152 (164)(186) = 456
Trevor Kunk, Alex Gray, Brandon Stammen, Brock Timmerman, Sean Anthony,
Dusty Kuess, Brent Westerheide
15. Sandusky C.C.
15 54 98 130 184 (205)(210) = 481
Joe Guerra, Brian Ferber, Peter Dorski, Matthew Bunn, Sean Gallagher,
Kirk McKenna, Korey Kluding
16. Sherwood Fairview
31 42 61 166 183 (190)(262) = 483
Justin Perkins, Logan Alvarez, Taylor Tripoli, Martin Singer, Nathan
Singer, Josh Tonneas, Brock Rhodes
17. Versailles
50 97 107 117 132 (150)(193) = 503
Ian Nisonger, Rya Rose, Thomas Fullenkamp, Brian Bohman, Luke
Hemmelgarn, Alex Borchers, Michael Ruchty
18. Van Wert Lincolnview
39 88 96 101 187 (248)(266) = 511
Seth Wisener, Kyle Thatcher, Jordan Simpson, Kaleb Baucom, Kirk
Bonifas, Austin Kayser, Scot Riggs
19. Fort Loramie
37 40 109 162 168 (198)(219) = 516
Jon Holland, Tyler Meinerding, Bryan Blagg, Justin Aselage, Craig
Langenkamp, Tyson Bender, Hoying Alex
20. N. Robinson Col. Crawford
41 93 121 124 159 (179)(246) = 538
Carson Britton, Caleb Picou, Cole Long, Austin Britton, Nathan Kemper,
Greg Christopher, Doug Cramer
21. Ashland Crestview
69 72 104 151 154 (189)(247) = 550
Cody Mabry, Grant Linkenbach, Kip Reeves, Jason Cooper, Jed Sauder,
Nick Willmans, Trevor Stone
22. Warren Lordstown
48 57 111 169 191 (212)(213) = 576
Jacob DiEugenio, Scott Chaffee, Matt Tarchick, Thomas Neer, Billy
Wright, Jake Thomas, Mike Shaffer
23. Defiance Tinora
91 100 115 125 148 (170)(215) = 579
Tony Dietrich, Josh Harpest, Gregg Gerken, Justen Knape, Treg
Lymanstall, Travis Lohse, Tim Fuller
24. Old Fort
83 85 116 161 185 (294) = 630
Wesley Brown, Kyle Compliment, Jacobo Ortiz, Jeremias Ortiz, Tom
Gillmor, Matthew Brown
25. Bloomdale Elmwood
33 108 133 177 201 (273)(280) = 652
Ryan Green, Alex Betts, Westley Lee, Travis Wagner, Branden Ferguson,
J.R. Laborie, Trenton Strickland
26. Kirtland
24 102 174 176 178 (243) = 654
Brian Swinehart, Luke Eversole, Sam Trela, Joe Pavlisko, Julius
Pilijevas, Curtis Rice
27. Tiffin Calvert
11 114 123 208 218 (242)(265) = 674
Zach Szablewski, Mike Mullen, Kevin Perry, Joe Mileski, Kyle Smathers,
Jamison Brickner, Zach Gase
28. Kansas Lakota
5 157 163 175 206 (235)(274) = 706
Bryce Tiell, Seth Benfer, Jacob Stoudinger, Kyle Babcock, Brock Tiell,
Austin Garber, Jimmy Hill
29. Norwalk St. Paul
63 103 165 181 207 (234)(238) = 719
Josh Wise, Cameron Crum, Peter Fisher, Austin Cutnaw, Michael Cawley,
Storm Conney, Adam Tuttle
30. Kinsman Badger
64 75 160 194 232 (292) = 725
Mike Diehl, Jason McDowell, Ian Gallatin, Eric Smith, Ryan Lattin,
Brent Hynes
31. Gates Mil. Hawken
53 142 149 192 196 (204)(229) = 732
Davis Filippell, Dan Post, Seth Shill, Philip Sereda, Ian Mullenhour,
Sam Abbott, Connor Musarra
32. Bluffton
105 122 139 199 230 (276)(287) = 795
Tyler Domer`, John Guagenti, Matt Herron, Jared Staley, Ricardo Pena,
Joel Groman, Brad Queen
33. Andover Pymatuning Val.
4 145 195 226 239 (259)(260) = 809
Landon Hamilton, Kyle Eastlake, Hunter Hamilton, Marcus Cunningham,
Matt Lautanen, Bo Shreves, Dustin Waid
34. Fostoria St. Wendelin
52 92 197 225 256 (281)(296) = 822
Mark Berton, Quinn Noel, Stephen Berton, Dylan Kitchen, Cory Baker,
Colin Campbell, Brent Johnson
35. Ely. Open Door Christian
76 155 200 223 231 (249)(254) = 885
McClain Stoneburner, Dan Wenzel, Mike Ogle, Paul Harding, Matt Maxwell,
Cody Peacock, Neven Zunich
36. Akron Manchester
36 147 182 257 264 = 886
Nathan Graham, Jeff Kusmits, Matt Hines, Andrew Pohelia, Caleb
Stevenhagen
37. Monroeville
153 173 180 203 209 (250)(267) = 918
Erik Syverson, Eric Bischoff, Jordan Simon, Dyer Heyman, Justin Myers,
Brett McGinn, Blake Heyman
38. Castalia Margaretta
158 171 227 228 251 (271)(298) = 1035
Josh Beekman, Cody Pridemore, Camden France, Justin Weyer, A.J. Oeder,
Chuck Davidson, James Stewart
39. Bedford St. Peter Chanel
113 146 252 261 268 (290)(295) = 1040
Chris Kadusky, Cody Tschantz, Alex Bodziony, Ryan Kendrick, Andrew
Schafer, Michael Kovach, Anthony Ezzo
40. Mansfield St. Peter's
89 202 237 241 284 (285)(289) = 1053
Louis Kocevar, Brian Litt, James Freshwater, Paul Nestor, Eric Coleman,
Christopher Mulherin, Scott Heichel
41. North Baltimore
128 216 224 270 277 (282)(297) = 1115
Jeff Senecal, Robby Hamlin, Troy Rayle, Travis McCurdy, Andrew Senecal,
Corey North, Kylen Clark
42. Cin. Summit Country Day
8 279 283 286 288 = 1144
Colin Cotton, Andrew Clement, Ryan Gableman, Everett Dober, Nathan
Patterson
43. Collins Western Reserve
135 214 245 275 278 = 1147
Jeff Rennert, Andrew Taylor, Mike Swan, Erik Hansberger, Jason Blair
44. Bucyrus Wynford
222 240 263 269 272 (291)(293) = 1266
Brandon Kocher, Kale McGinnis, Joel McDaniel, Ryan Bush, Aaron Bishop,
Eric Arthur, Jared Cox