baumspage.com

baumspage.com

Providing quick and accurate access to data for coaches, athletes, parents and fans!

Main

Online Entry

Track

Cross Country

Wrestling Golf Login Contact Us


Baum's Page Cross Country - Archived Page
From the 2010 Cross Country Page
Back to Baum's Page Cross Country - Dynamic

OHSAA State Tournament
OHSAA State Tournament Information
OHSAA Cross Country Information
OHSAA Tournament Regulations

OHSAA State Tournament Results

OHSAA Regional Tournaments
2010 OHSAA Regional Tournament Results

Regional Information

Pickerington Tiffin Troy Youngstown
Live Results            Live Results

OHSAA District Tournaments
Online Entry Process: Athletic Directors /
Coaches

Central District
East District
Northeast District
Northwest District
Southeast District
Southwest District

2010 OHSAA District Tournament Results

Archived OHSAA Tournament Results
1999 to Present - OHSAA State Tournament
2009 Regional District
2008 Regional District
2007 Regional District
2006 Regional District
2005 Regional District
2004 Regional District
2003 Regional District

2010 Conference Meets
*Includes archived results prior to 2011!
Southwestern Conference Preview (8/28/10)
West Shore Conference Preview (8/28/10)
Suburban League Meet - Champion (9/7/10)

Suburban League Super Duals - Revere (9/8/10)
Portage Trail Conference Super Duals - County (9/14/10)
Portage Trail Conference Super Duals - Metro (9/14/10)

Youngstown Area Suburban League (9/21/10)

Great Lakes League JH Meet (10/7/10)
Ohio Valley Athletic Conference (10/9/10)

Fort Ancient Valley Conference - JH (10/9/10)
Northwest Ohio Athletic League - Junior High (10/11/10)

Dayton Public League (10/12/10)
Greater Miami Conference JH Meet (10/12/10)
Federal League Middle School (10/14/10)

Midwest Athletic Conference (10/14/10)
Premier Athletic Conference (10/15/10)
Akron Suburban League (10/16/10)

Chagrin Valley Conference (10/16/10)
Cross County Conference (10/16/10)
ECOL/ICV Championships (10/16/10)
Federal League (10/16/10)
Firelands Conference (10/16/10)

Fort Ancient Valley Conference - HS (10/16/10)
Greater Buckeye Conference (10/16/10)
Mid-State League - Buckeye Division (10/16/10)
Mid-State League - Ohio Division (10/16/10)

Midland Athletic League (10/16/10)
North Central Conference (10/16/10)

North Coast League (10/16/10)
Northeastern Buckeye Conference (10/16/10)

Northern Lakes League (10/16/10)
Northwest Conference (10/16/10)
Northwest Ohio Athletic League (10/16/10)

Ohio Capital Conference-Capital Division (10/16/10)
Ohio Capital Conference-Cardinal Division (10/16/10)
Ohio Capital Conference-Central Division (10/16/10)

Ohio Capital Conference-Ohio Division (10/16/10)

Ohio Independent Schools Championship - Massillon (10/16/10)
Patriot Athletic Conference (10/16/10)
Portage Trail Conference (10/16/10)
Sandusky Bay Conference (10/16/10)

Shelby County Athletic League (10/16/10)
SBAAC Championships (10/16/10)

Southeastern Ohio Athletic League (10/16/10)
Southern Hills Athletic League (10/16/10) 
Southwestern Buckeye League (10/16/10)

Southwestern Conference Championships (10/16/10)
Suburban Lakes League (10/16/10)

Toledo City League (10/16/10)
Tri-Valley Conference (10/16/10)

West Shore Conference Championships (10/16/10)

Middle School Cross County State Championships

Groveport-Madison High School (10/23/10)

Mid-East Cross Country Championships
(11/20/10)
Indian Ripple Park, Kettering, Ohio

Information and Results

Presents the best high school senior runners from Indiana, Illinois, Kentucky, Michigan, Ohio, and Pennsylvania. Sponsored by the Greater Dayton Track and Cross Country Officials Association and the Ohio Association of Track and Cross Country Coaches.

College/University Meets
Malone Invitational (9/24/11)
Rio Grande Invitational - Univ. of Rio Grande (9/25/10)

All-Ohio Intercollegiate Championships - Cedarville (10/1/10)


Online Roster Information
Online Entry System
Contact Information
Online Entry System
Contact Information

Meets Looking For Teams

Cross Country Openings
Track Openings


Links to Other Results
Piketon Invitational (8/23/10)
SVC/TVC Challenge
 (8/25/10)
River Valley Invitational
 (8/27/10)
Ashland Crestview Invitational
 (8/31/10)
Ambassador Invitational - Xenia
 (9/11/10)
Athens Invitational
 (9/11/10)
Piketon Invitational
 (9/14/10)
Aaron Reed - Chillicothe Southeastern
 (9/18/10)
Dragon Run by the River Fairland (9/18/10)
Morgan Quad Meet
 (9/22/10)
Wayne Trace Invitational (9/17/10)
Centerburg Invitational
 (10/2/10)
Alexander Invitational (10/??/09)
Greenfield McClain
 (10/9/10)
Ross County Championships
 (10/9/10)
Liberty Union (10/9/10)
Metro Buckeye Conference (10/16/09)

Mid-Buckeye Conference (10/16/10)
Mid-State League - Cardinal Division (10/16/10)
Muskingum Valley League (10/16/10)
Scioto Valley Conference (10/16/10)
Southern Ohio Conference (10/16/10)



Charity 5k Run (8/28/10)
Kelly Carol Foundation for Children with Cancer

Hosted by Moeller High School
InsideOut 5K Web Site   Flyer/Registration 

2010 Regular Season
*Includes archived results prior to 2011!
Keystone Ice Breaker - LaGrange (8/23/10)
Alex Fultz Invitational - Monroe (8/23/10)

Upper Sandusky Icebreaker Invite - HS only (8/24/10)

Dick Malloy Invitational - Arch. Hoban - HS Only (8/25/10)
Felicity-Franklin Early Bird (8/25/10)
New Albany Classic (8/25/10)
Northmor Invitational (8/25/10)
Moeller Invitational - JH only (8/26/10)
Berkshire Early Bird Invitational - KSU, Geauga (8/28/10)
Billy Goat Challenge - McDonald (8/28/10)
Blue Jay Invitational - Delphos (8/28/10)
Bob Schul Invitational - Milton-Union (8/28/10)

Brookville Grade Level Challenge (8/28/10)
Claymont Early Bird Invitational (8/28/10)

Col. Crawford Early Bird Invitational (8/28/10)
Dan Olien Invitational - New London (8/28/10)
Defiance Early Bird Open (8/28/10)
Elizabeth S. Broughton Memorial - Marietta (8/28/10)
George Clements Inv. - University School - HS only (8/28/10)

GlenOak Golden Eagle Invitational (8/28/10)

Lexington Invitational (8/28/10)
Moeller Invitational *Henry Jacquez Challenge - HS only (8/28/10)
Mt. Vernon Kiwanis Club Invitational (8/28/10)
Norm Bray Classic - Fremont Ross - HS only (8/28/10)

Pickerington Classic - Pick. North (8/28/10)
Revere Invitational (8/28/10)

Panther Run to Fun - SMCC (8/28/10)
Salem Early Bird Invitational (8/28/10)
Willoughby South Invitational - HS only (8/28/10)

East Canton Invitational (8/31/10)

Shelby County - Preview  (8/31/10)
Suburban Lakes League Jamboree #1  (8/31/10)
Tippecanoe Invitational (8/31/10)
Sacred Heart Invitational - MS Only (9/1/10)

Eastwood MS Flying Eagle Invitational - MS only (9/2/10)
Ashland Invitational (9/4/10)
Asics Hot Summer Bash - Hilliard Bradley (9/4/10)

Avon Lake Invitational (9/4/10)

Bucyrus Elks Invitational (9/4/10)
Columbus Grove Invitational (9/4/10)
Dave Clegg Invitational - Hoover (9/4/10)
Granville Invitational (9/4/10)
Lebanon Invitational - HS Only (9/4/10)

Mentor Invitational (9/4/10)
Miamisburg Invitational (9/4/10)
Newcomerstown Invitational (9/4/10)

Ohio Classic - Hillsboro (9/4/10)
Otsego Inv. & Wood Co. Championships - HS only (9/4/10)
Scenic Hills Lions Classic - Vincent Warren (9/4/10)

U Wanna Come Back - Madison - HS only (9/4/10)
Westerville Classic (9/4/10)
Fort Loramie Quad (9/7/10)
Gallia Coaches Corner
(9/7/10)

Liberty Center Quad (9/7/10)
Wynford Invitational - Bucyrus
(9/7/10)

Western Brown "Jim Neu" Invitational (9/8/10)

Fairborn Invitational
(9/8/10)
Archbold Invitational (9/11/10)

Bethel-Tate Invitational (9/11/10)
Brookville Invitational (9/11/10)

Bruce Lerch Invitational - Brecksville (9/11/10)
Colt Invitational - Meadowbrook (9/11/10)
Dover Invitational (9/11/10)
Ambassador Classic - Xenia Christian (9/11/10)

East Palestine Rotary Invitational (9/11/10)
McGowan Invitational - Watkins Memorial (9/11/10)
Princeton Invitational (9/11/10)
Ray Sweeney Invitational - Champion (9/11/10)
Spencerville Bearcat Invitational (9/11/10)
Walsh Jesuit Tomahawk Run
(9/11/10)
Winton Woods Invitational - HS only (9/11/10)
Zane Trace Invitational (9/11/10)
Beachwood Invitational (9/14/10)
Fort Loramie Invitational (9/14/10)

Wilmington Invitational (9/14/10)
Georgetown Invitational (9/15/10)
Alliance Running CC Invitational (9/18/10)
Central Ohio Invitational - Bishop Hartley (9/18/10)

Donald Kopp Invitational - Garaway (9/18/10)
Fayette Eagle Invitational (9/18/10)
Eaton Invitational (9/18/10)

Felicity-Franklin Invitational (9/18/10)
Galion CC Festival (9/18/10)
Lakota Invitational (9/18/10)
Licking Heights Invitational (9/18/10)

McDonough Invitational - VASJ - HS only (9/18/10)
Ottawa-Glandorf Blue/Gold Invitational (9/18/10)
Spartan Invitational - Boardman (9/18/10)
Erie County Championships (9/21/10)

Old Fort Invitational (9/21/10)
Suburban Lakes League Jamboree #2 (9/21/10)

Franklin JH Quad (9/22/10)
Winton Woods MS Invitational (9/23/10)
Amherst Running Race #1 (9/24/10)

Bellbrook Invitational (9/25/10)
Bill Brown Classic - Ontario (9/25/10)
Cardinal Stritch Invitational (9/25/10)
Cloverleaf Colt Pack Invitational (9/25/10)

JB Firestone Invitational - Black River (9/25/10)
Lancaster Bob Reall Invitational (9/25/10)
Malone Invitational
(9/24/11)
New Richmond Invitational (9/25/10)
Rio Grande Invitational - Univ
. of Rio Grande (9/25/10)
Sandy Valley Cardinal Invite
(9/25/10)
Strongsville Second Sole Invitational - HS only (9/25/10)
Tiger Invitational - Pickerington Central (9/25/10)
Van Wert County Hospital Invitational
(9/25/10)
Versailles Tour De Sewer
(9/25/10)
Widewater Invitational - Liberty Center (9/25/10)
Otsego J.H. Invitational - JH only (9/27/10)
Eaton J.H. Invitational - JH only (9/28/10)
Fredericktown Invitational (9/28/10)
Tuscarawas County All-County Meet (9/29/10)
Franklin Invitational - HS only (9/29/10)
Upper Sandusky M.S. Invitational - MS only (9/30/10)
Gilmour Invitational - HS only (10/1/10)
Bettsville Booster Invitational (10/2/10)
Botkins Invitational (10/2/10)
Buckeye Central Invitational (10/2/10)
Cambridge Invitational (10/2/10)
Eagle Invitational - Clay (10/2/10)

Ed Leas Fall Classic - Eaton (10/2/10)
Wildcat Invitational - Kalida (10/2/10)

Midwest Meet of Champions - Hilliard Bradley - HS only (10/2/10)
Pickerington North Panther Invitational (10/2/10)

Piketon Invitational (10/2/10)
Stark County Championship - GlenOak (10/2/10)
Vermilion Invitational (10/2/10)
Wadsworth Grizzly Invitational - HS only (10/2/10)
Woodridge CVNP Invitational (10/2/10)

Madison Invitational - Middletown - HS only (10/4/10)
Swanton M.S. Invitational (10/4/10)
Allen County Invitational - Lima C.C. (10/5/10)
Crestline Invitational (10/5/10)

Pickerington Lakeview J.H. Invitational - JH Only (10/5/10)
Streak Invitational - SJCC (10/5/10)

Coldwater Lions Invitational (10/7/10)
Medina Cross County Festival - MS (10/7/10)
Amherst Running Race #2 (10/8/10)
Anna Rocket Invitational
(10/9/10)
Centerville Stampede (10/9/10)

Fostoria Booster Invitational (10/9/10)
Johnstown Invitational (10/9/10)
Harding Invitational - Marion (10/9/10)
Legends Cross Country Meet - Maplewood (10/9/10)
Les Eisenhart Invitational - Worthington (10/9/10)
Medina Cross Country Festival - HS (10/9/10)

Mt. Gilead Thill Invitational (10/9/10)
Ohio-West Virginia Challenge - MS (10/9/10)
Piqua Invitational (10/9/10)
Ray Russell Invitational - Jonathan Alder (10/9/10)
Stow Invitational (10/9/10)

Sim Earich Invitational - Trumbull Co. Fairgrounds (10/16/10)
Cincinnati All-City M.S, Meet - Colerain (10/18/10)
East/Southeast District M.S.Championships (10/19/10)
NOC East Middle School Invitational (10/19/10)

 

 

 

 

Sponsored Links:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sponsored Links:

 

 

 

Want your site listed here?
Advertise Here

 

Links:
OhioRunner Northeast Ohio Track and CC

Ohio Association of Track and Cross Country Coaches

OAT&CC Coaches State Poll
Gopherarun Ohio MileSplit
Premier Sports
User not logged in

 



17,050

Main | Track | Cross Country | Wrestling | Golf | Contact | Online Entry

April 17, 2014